Kreta – co warto zobaczyć?

14 kwietnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 10 Average: 4.4]

Kreta jest czarująco piękną, grecką wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, a także jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Na Krecie – choć brzmi to dość humorystycznie – można podziwiać wspaniałe relikty przeszłości, można również odpoczywać na rozgrzanych słońcem plażach.

Tutaj każdy z pewnością znajdzie odpowiednią formę wypoczynku dla siebie.

Kreta – ciekawe miejsca

– Chania – drugie co do wielkości miasto na Krecie.

Chania stanowi doskonałe miejsce do spacerowania – można tu wędrować po wąskich, krętych uliczkach, podziwiać odrestaurowane kamienice, a także wczuć się w klimat minionych lat… Chania, co warte podkreślenia, stanowi drugie co do wielkości miasto na Krecie.

Na szczególną uwagę zasługują fasady budynków z charakterystycznymi łukami, a także potężny port – zbudowany przez Wenecjan w XIV wieku. Należy dodać, że Port Wenecki stanowi niewątpliwą wizytówkę miasta.

Przebywając na terytorium Chanii, warto skupić się na podziwianiu Starego Miasta. Ciekawostką dla zwiedzających może być fakt, że Starówka zlokalizowana w Chanii jest najciekawszym miejscem na całej Krecie. Przechadzając się krętymi uliczkami – tworzącymi swoisty labirynt – można natrafić na liczne, bardzo… klimatyczne kawiarnie oraz tawerny.

– Heraklion – największe miasto na wyspie.

Heraklion (także Iraklion) jest największym pod względem wielkości miastem na Krecie. Liczba zabytków znajdujących się na terytorium Heraklionu jest zdumiewająca, dlatego warto wymienić przynajmniej część. Wśród najpiękniejszych reliktów przeszłości na wyróżnienie zasługują: wenecka Twierdza Koules z wizerunkiem lwa św. Marka, kościół Agios Titos (pod wezwaniem św. Tytusa), Bazylika Świętego Marka – stanowiąca jeden z najważniejszych weneckich zabytków w Heraklionie, a także Fontanna Morosini – zwana również Fontanną z Lwami.

– Knossos – miasto położone u stóp gór Ida.

Najważniejszym elementem miasta Knossos są zabytkowe ruiny – przepełnione historią, a także… dziesiątkami turystów. Warto podkreślić, że Pałac w Knossos stanowi największą budowlę z okresu kultury minojskiej. Każdy, kto przybywa na Kretę, a także interesuje się pradziejami naszego świata, powinien bezapelacyjnie odwiedzić ogromny Pałac w Knossos.

– Wąwóz Samaria – uchodzący za najdłuższy wąwóz w Europie.

Wąwóz Samaria (prawdopodobnie) jest najdłuższym wąwozem na naszym kontynencie – mierzy ok. 18 kilometrów. Wędrówka przez wąwóz rozpoczyna się na wysokości 1229 m. n.p.m., natomiast kończy się spacerem przez szeroką, nadmorską, a także pustynną równinę.

Wędrówka przez wąwóz Samaria nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto zaopatrzyć się w wygodne, stabilne obuwie, a także w butelkę wody.

Ważną informacją może być również fakt, że od listopada do kwietnia/maja wąwóz jest zamknięty dla turystów.

Waluta i ceny na Krecie

Jednostką walutową obowiązującą na terytorium Krety – jak również całej Grecji – jest euro. Mając na względzie przedstawiony fakt, należy liczyć się z tym, że ceny na wyspie są stosunkowo wysokie.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments