Kościelisko. Ciekawe miejsce w Tatrach

21 października 2021
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

W Tatry chętnie wyjeżdżamy o każdej porze roku. Jednak nie sposób nie dostrzec, że w obrębie najbardziej turystycznych miejscowości, brak miejsc do odpoczynku i spokojnego „naładowania baterii”. Planując urlop, warto zwrócić szczególna uwagę na mniejsze, bardziej urokliwe i ciche miejscowości w rejonie tego pasma górskiego. Właśnie dlatego polecamy Kościelisko.

Gdzie dokładnie znajduje się Kościelisko?

Kościelisko to wieś, która sąsiaduje z najlepiej znanym kurortem w polskich górach, czyli Zakopanem. Pomimo bliskości tego prawdziwie turystycznego miasta, decydując się na wyjazd w okolice, możemy liczyć na ciszę, spokój i mnóstwo ciekawych atrakcji. W Kościelisku z pewnością nie będziemy się nudzić, jednak warto pamiętać, że gdy zechcemy zobaczyć najlepiej znane atrakcje Zakopanego, to również nie będzie to długa wyprawa.

Czym wyróżnia się Kościelisko?

Z pewnością tej lokalizacji nie można odmówić uroku. Najbardziej znanym miejscem jest Dolina Kościeliska. Atrakcję stanowi tu m.in. fakt, że jest ona drugą co do wielkości doliną w polskich Tatrach, wyprzedza ją jedynie Dolina Chochołowska. Ma ona aż 35 km2 wielkości. Wybierając się do Doliny Kościeliskiej, mamy szansę dostrzec niezwykłe wręcz piękno natury.

Na uwagę zasługują tu przepiękne potoki, liczne krystaliczne skały czy jaskinie. Jeśli w tym miejscu zdecydujemy się wejść na najwyższy szczyt w okolicy, to będziemy mogli podziwiać cudowny widok na całe Tatry Zachodnie.

Wyjątkowe miejsca w Kościelisku

Atrakcje turystyczne w Kościelisku oraz okolicach, zdają się nie mieć końca. Z pewnością w tym rejonie Polski każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wybraliśmy kilka godnych uwagi miejsc, które warto odwiedzić, jeśli planujemy wyjazd właśnie do Kościeliska.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Jest to polskie centrum kultu fatimskiego. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej znajduje się figurka koronowana przez Jana Pawła II w 1987 roku. Pierwsza kaplica ku czci Matki Bożej w tym miejscu postała w 1951 roku. Następnie pojawiła się figurka, natomiast budowa największego sanktuarium rozpoczęła się jako podziękowanie dla Maryi za uratowanie papieża z zamachu.

Kościół świętego Kazimierza Królewicza

Stara świątynia, którą wzniesiono na planie krzyża w latach 1910-1914. Budynek jest drewniany. Uwagę zwracają tu m.in. witraże, które zaprojektował Stefan Matejka, oraz wyjątkowy obraz Chrystusa w pasiaku. W kościele znajdziemy wiele zdobień nawiązujących do lokalnej tradycji.

Szlak pieszy Butorowy – Wierch

Szlak na Butorowy Wierch to piesza wędrówka na Ciemniaka, którą rozpoczynamy od górnej stacji kolejki linowej. Ma on aż 17 kilometrów długości i uznawany jest za stosunkowo trudny. W drodze możemy podziwiać wiele wspaniałych cudów natury.

Trasy rowerowe

W Kościelisku atrakcją mogą być również trasy rowerowe, choć podobnie, jak w całych Tatrach wyróżniają się one dość wysokim poziomem trudności. Decydując się przykładowo na wycieczkę przez Dzianisz, po trasach górskich przejedziemy około 30 kilometrów. Jednak zmęczenie z pewnością zrekompensują oszałamiające widoki.

Hala Stoły

Znajduje się nad Doliną Kościeliską i zajmuje obszar 36,5 ha. Na Wyżniej Polanie możemy podziwiać trzy bardzo dobrze zachowane szałasy, które chroniły przed silnymi wiatrami. Z polan będziemy podziwiać wyjątkowe widoki m.in. na Giewont czy Czerwone Wierchy.

Atrakcje Zimą

W Kościelisku na dobrą zabawę i wypoczynek możemy liczyć również w porze zimowej. Wyciągi narciarskie i możliwość nauki jazdy na nartach czy snowboardzie, to tylko niewielka cześć oferty. Kościelisko znajduje się w okolicach Zakopanego, więc łatwo będzie nam skorzystać również z licznych atrakcji w tej najbardziej znanej miejscowości, podczas gdy odpoczywać będziemy w ciszy i spokoju.

Dlaczego warto pojechać do Kościeliska?

Kościelisko jest niewielką wsią w okolicy Zakopanego. Większość z nas zna Dolinę Kościeliską, ale czy wiemy, że wzięła ona nazwę od miejscowości, w której się znajduje? Decydując się na takie przeznaczenie naszej podróży, wyjeżdżamy w piękne, polskie Tatry, jednak trzymamy się nieco z boku od największego ruchu turystycznego i tłumów.

Okoliczne atrakcje, jak i samo Kościelisko sprzyjają wypoczynkowi. Znajdziemy tu wiele ciekawych miejsc, a dodatkowo stawiając na zakwaterowanie w miejscowości, możemy zrobić z niej swoją bazę wypadową do okolicznych atrakcji.

Noclegi w Kościelisku

Pozostaje jednak pytanie, gdzie szukać noclegu w Kościelisku? Aby urlop w górach był w pełni udany, warto poświęcić nieco czasu na poszukiwania i skontaktować się z wybranymi punktami, aby zapytać o terminy. Możemy postawić na pokoje w Kościelisku, o dopasowanym do naszych potrzeb standardzie i cenie.

Ciekawą opcją są jednak również domki w Kościelisku, które sprawią, że możemy poczuć się, jak w prawdziwej góralskiej chacie. Biorąc pod uwagę, że nasze zakwaterowanie będzie znajdować się w pewnej odległości od najpopularniejszego kurortu – Zakopanego, to z pewnością znajdziemy idealne dla siebie miejsce noclegowe w Kościelisku. Zarezerwujmy udany wypoczynek już dziś.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments