Kos – co warto zobaczyć?

19 maja 2018
Click to rate this post!
[Total: 22 Average: 4.5]

Kos jest niedużą wyspą umiejscowioną na Morzu Egejskim (u wybrzeża Turcji), należącą do archipelagu Sporadów Południowych. Wysepka jest zamieszkana przez ok. 20 000 mieszkańców, którzy – w większości przypadków – utrzymują się z rolnictwa, a także turystyki.

Kos – ciekawe miejsca

– Miasto Kos – stolica wyspy, a także największa miejscowość na mapie Kos.

Miasto Kos jest stolicą, głównym portem, a także ośrodkiem kulturalnym wyspy – miejscem, które rokrocznie odwiedzają setki tysięcy turystów. Tutaj przeszłość miesza się z teraźniejszością, wprawiając przyjezdnego w zadumę, a także rozrzewnienie. Wśród najważniejszych zabytków – jakie zachowały się na wyspie – należy wyróżnić: pozostałości potężnego zamku – twierdzy Joannitów (z XIV wieku), XVIII – wieczny meczet Gazi Hassan Pasza, fragmenty starożytnych murów obronnych oraz pozostałości świątyń Afrodyty i Heraklesa. Pasjonaci historii powinni także odwiedzić Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się artefakty znalezione podczas prac wykopaliskowych.

– Malownicze plaże.

Wyspa Kos słynie z pięknych, malowniczych plaż, które rozciągają się niemal wzdłuż całego wybrzeża. Należy podkreślić, że plaże zajmują aż 70% wybrzeża.

Jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie jest Agios Stefanos – oblewana przez wody Zatoki Kefalos. Warto wiedzieć, że wzdłuż Zatoki Kefalos rozciągają się także inne, równie urokliwe, piaszczyste plaże. Do wspomnianych plaż należą: Paradise, Sunny oraz Camel Beach. Nad Zatoką Kefalos często można spotkać osoby uprawiające sporty wodne.

– Asklepiejon (świątynia Asklepiosa).

Asklepiejon – świątynia Asklepiosa – stanowi najbardziej rozpoznawalny zabytek na wyspie – świątynia w całości została poświęcona Asklepiosowi. Asklepiejon jest trzypoziomowym kompleksem umiejscowionym na wzgórzu, z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Dodajmy, że budowla jest zlokalizowana w odległości ok. 3 – 4 km na północ od miasta Kos. Kim był Asklepios? Asklepios – w mitologii greckiej – uchodził za boga sztuki lekarskiej (medycyny).

– „Morska przygoda”.

„Morska przygoda” to nic innego, jak możliwość spędzenia przyjemnego popołudnia na statku. Z bogatej oferty rejsów można wybrać m.in. rejs na pobliską wyspę Kalymnos – aby zwiedzić muzeum gąbek, rejs tradycyjną, drewnianą łodzią „kaiki” na wyspę Pserimos, rejs na Nissyros – maleńką, wulkaniczną wyspę położoną na południe od Kos, a także rejs na wyspę Rodos lub do tureckiego Bodrum.

– Mastichari – raj dla miłośników ryb.

Mastichari jest niewielką, rybacką wioską zlokalizowaną na zachodnim wybrzeżu wyspy Kos, słynącą z obecności portu rybackiego, a także kilku tawern.
Ta nadmorska, wspaniale umiejscowiona wysepka, stanowi autentyczny raj dla miłośników wędkowania oraz rybnych przysmaków.

Waluta oraz ceny na wyspie Kos

Oficjalną jednostką monetarną, która obowiązuje na terenie Kos (a także na terenie Grecji oraz innych greckich wysp) jest euro (EUR).
Ceny jedzenia, a także wycieczek – w tym rejonie świata – mogą być stosunkowo wysokie.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments