Korsyka – co warto zobaczyć?

9 listopada 2018
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3.5]

„Wyspa Piękna” („Île de Beauté”) – bo tak często mówi się o Korsyce, stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych wysp na Morzu Śródziemnym. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, bowiem miejsce to charakteryzuje się wspaniałymi widokami, a także zachwycającymi reliktami przeszłości. Sprawdźmy więc, które miejsca na „Île de Beauté” warto odwiedzić w pierwszej kolejności.

Korsyka – ciekawe miejsca

– Bonifacio – malownicze miasteczko położone na południowym krańcu Korsyki

Na wstępie należy zaznaczyć, że Bonifacio jest miastem częściowo zbudowanym na klifie wapiennym, zwróconym w stronę pobliskiej Sardynii. Jego unikalne, wręcz nieprawdopodobne położenie, daje turystom możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach widoków. Widoków, które na długo pozostaną w ich pamięci…

Schody, schody, schody…

Największą atrakcją korsykańskiego Bonifacio są unikalne Schody Króla Aragonii, zlokalizowane na południowo – zachodnim krańcu Cytadeli (Citadelle). Jest ich dokładnie 187.

Jak podaje legenda, Schody Króla Aragonii zostały zbudowane przez Aragończyków w czasie oblężenia w 1420 roku. Największą atrakcję Bonifacio można odwiedzać od czerwca do września.

– Ajaccio – miasto, a także popularny kurort wypoczynkowy na Korsyce

Ajaccio oferuje turystom mnóstwo atrakcji, a także ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Do najbardziej interesujących zabytków należą m.in. Katedra pochodząca z XIV wieku, kościół Saint-Erasme (z XVII wieku) oraz cytadela (pochodząca z XVI wieku). To jednak nie wszystkie obiekty warte uwagi. Oprócz rozmaitych reliktów przeszłości znajdziemy tam także: niewielki port handlowy, port rybacki (specjalizujący się w połowie sardynek), port promowy, port jachtowy, port lotniczy oraz stocznię. Będąc w Ajaccio nie sposób nie wybrać się także na targ rybny przy Place du Marché. To właśnie w tej części miasta można znaleźć świeżutkie homary, ostrygi oraz małże.

Ciekawostka! Czy wiedzieliście Państwo, że właśnie w Ajaccio urodził się najsłynniejszy Francuz, a także Korsykanin w historii, Napoleon Bonaparte?

– Calvi – rzymskie miasto z bogatą historią w tle…

Niewątpliwą atrakcją Calvi jest potężna cytadela wznosząca się na wzgórzu – to właśnie z warowni, w której częściowo mieszczą się koszary Legii Cudzoziemskiej, można podziwiać panoramę miasta. Widoki są wprost zachwycające…

Ciekawą informacją (szczególnie dla osób interesujących się historią) jest również to, że w Calvi słynny angielski admirał Horatio Nelson stracił oko podczas oblężenia miasta przez brytyjską flotę (lipiec 1794 roku).

– Przylądek Cap Corse – cypelek nazywany przez Korsykańczyków Capicorsu

„Przylądek Palec”, bo tak często mówi się o Cap Corse, stanowi istotę francuskiej Korsyki – to właśnie w tej części wyspy można podziwiać przepiękne miasto Bastia, a także malowniczy port w wiosce Erbalunga niedaleko Brando.

Pozostałe miejsca na Korsyce, które powinieneś odwiedzić

– Bastia – miasto portowe, z tarasową zabudową na zboczach.

– Port Saint-Florent (kors. San Fiurenzu) – malownicze nabrzeże naszpikowane charakterystycznymi domkami z fasadami, a także licznymi zacumowanymi łodziami.

– Rezerwat Przyrody Scandola – rezerwat zlokalizowany na półwyspie o tej samej nazwie, zamknięty dla turystów. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie ze stateczków wycieczkowych (stateczki odpływają z Porto oraz Girolaty).

– Wąwóz Spelunca – początkowy lub końcowy etap najsłynniejszej trasy GR 20.

– Les Calanche (dziurawe skały) – niesamowite dziwy natury, które o zachodzie słońca zmieniają kolor na czerwony.

– Sant’Antonino – najstarsza osada w okolicy.

– Pigna – wioska rzemieślników, słynąca z charakterystycznych domków z niebieskimi okiennicami.

– Nonza – średniowieczne miasteczko zlokalizowane na wysokości 152 m. n.p.m. Ciekawostką może być fakt, że miejsce to charakteryzuje się obecnością czarnej plaży. Czarnej? Tak, czarnej. Ta zawdzięcza swój kolor łupkowi naniesionemu z pobliskiej, zamkniętej już kopalni.

– Wyspy Lavezzi I Cavallo – zlokalizowane między Bonifacio i Sardynią.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments