Turyści przyjeżdżają do Kołobrzegu niezależnie od pory roku. Co sprawia, że miasto położone w województwie zachodniopomorskim jest dla nich tak atrakcyjne? Na pewno kusząca wydaje się bogata oferta atrakcji oraz baza noclegowa dopasowana do każdej kieszeni.
Ostatnio trendy turystyczne zaczęły się zmieniać. Według portalu Nocowanie.pl wypoczynek nad morzem przestał być tylko letnią przyjemnością. W 2021 roku sporo osób decydowało się na przyjazd już poza sezonem – nie tylko na początku września, ale i późną jesienią.
Nadmorskie kurorty cieszyły się powodzeniem nawet podczas długiego weekendu listopadowego. Najwięcej rezerwacji trafiało jednak do większych miast, takich jak Kołobrzeg.
Kołobrzeg, kurort z klimatem
Kołobrzeg to jedno z najstarszych miast na polskim wybrzeżu, gdzie już od czasów średniowiecza wydobywano sól. Kiedy w XIX wieku odkryto złoża solanki, stał się popularnym i modnym kurortem, a później uzyskał też status uzdrowiska.
Naturalną solankę i borowinę wzbogaca mikroklimat. Powietrze tu jest czyste, przesycone cząsteczkami jodu. Pierwiastek bardzo dobrze wpływa na układ oddechowy. Aby korzystać z jego leczniczego działania, najlepiej przyjechać poza sezonem – wczesną wiosną lub późną jesienią. Wtedy stężenie jodu w nadmorskim powietrzu jest najwyższe.
Chęć skorzystania z walorów uzdrowiskowych to jeden z powodów, dla którego noclegi w Kołobrzegu rezerwowane są przez cały rok. Co jeszcze wpływa na tak duże zainteresowanie miastem?
Topowe atrakcje Kołobrzegu
Ze względu na szeroką ofertę atrakcji w Kołobrzegu trudno jest się nudzić. Latem największy hit stanowi plaża z kilkoma wydzielonymi kąpieliskami. Największą popularnością cieszy się odcinek przy molo. To centrum miasta, gdzie łatwo dojść pieszo, a opalanie można urozmaicić spacerem po liczącej 200 metrów długości żelbetonowej konstrukcji morskiego deptaka.
Niedaleko znajduje się port, gdzie cumują statki wycieczkowe. Rejs po Bałtyku to kolejny sposób na urozmaicenie wakacyjnego pobytu. Turyści lubią jednostki stylizowane na pirackie galeony, widocznie odzywają się w nich uśpione geny wilków morskich.
Tuż przy porcie wznosi się jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Kołobrzegu. Latarnia morska została odbudowana ze zniszczeń wojennych w 1945 roku. Pierwsza konstrukcja wskazująca drogę żeglarzom pojawiła się tu już w drugiej połowie XVII stulecia. Latarnia morska w Kołobrzegu jest dostępna dla turystów – mieści się tam taras widokowy, a w podziemiach Muzeum Minerałów z ciekawymi eksponatami. Kolekcja obejmuje na przykład największą w Polsce muszlę, meteoryt a nawet skamieniałe jaja dinozaurów.
Turyści chętnie odwiedzają także Marinę Solną. Na jej terenie mieści się między innymi port jachtowy z trzema basenami i nowoczesną infrastrukturą dla żeglarzy. Ukłonem w stronę przeszłości jest tu ścieżka edukacyjna, dzięki której można poznać historię Twierdzy Kołobrzeg. W marinie zachowały się jej pozostałości, czyli Reduta Morast wraz z Fortem Ujście. Warownie służyły obronie portu oraz ujścia Parsęty.
Co nowego w Kołobrzegu?
Na turystycznej mapie Kołobrzegu co jakiś czas pojawiają się nowości. Jedną z takich ciekawostek są kołobrzeskie “Mariany”, które z miejsca podbiły serca mieszkańców i przyjezdnych.
Marian to wykonana z brązu figurka mewy – od 2019 roku zamieszkały w różnych częściach Kołobrzegu. Marian na deskorolce, Mariany turyści, Marian pirat, Marian wolontariusz WOŚP to tylko kilka przykładów sympatycznych mewich gwiazd. Już teraz turyści szukają ich po całym mieście, by uwiecznić wszystkie na pamiątkowych fotografiach.
Co jakiś czas pojawiają się jednak nowe, więc warto regularnie wracać do Kołobrzegu.