Kiedy jechać na Dominikanę?

10 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 108 Average: 4.4]

Dominikana (nazywana także „Królową Karaibów” lub „Perłą Karaibów”) jest drugim pod względem wielkości państwem na Morzu Karaibskim. Warto wiedzieć, że jednostką monetarną, która obowiązuje na terytorium Republiki Dominikańskiej jest peso dominikańskie (DOP). Dominikanę można śmiało odwiedzać o każdej porze roku. Należy jednak wiedzieć, w jakich miesiącach jest tam najcieplej.

Dominikana w styczniu

Styczeń jest jednym z dwóch „najzimniejszych” miesięcy w roku. W tym czasie średnie temperatury powietrza oscylują wokół 24º – 29º Celsjusza. I choć trudno w to uwierzyć, to tak – 29 – stopniowe temperatury powietrza nie należą do najwyższych na wyspie.

Na Dominikanie w styczniu słońce wschodzi około godziny 7:20. Dodajmy, że na horyzoncie jest widoczne przez ponad 11 godzin. To bardzo ważna informacja dla wszystkich tych, którzy zamierzają całymi garściami czerpać ze słonecznej pogody. Opadów deszczowych można spodziewać się przez 11 dni, zaś ich średnia miesięczna ilość wyniesie ok. 36 mm.

Wakacje na Dominikanie w styczniu od 2399 zł!

Dominikana w lutym

Luty, pomimo wysokich (a dokładniej: ok. 28 – stopniowych) temperatur powietrza, jest zaliczany do jednego z dwóch „najzimniejszych” miesięcy w roku. Warto jednak wiedzieć, że słowo „najzimniejszy” nie oznacza tu zimny, mroźny czy deszczowy.

Średnia temperatura wody w lutym wynosi ok. 27º Celsjusza, dlatego nie ma przeciwwskazań do korzystania z przyjemnych, morskich kąpieli. Wilgotność powietrza kształtuje się na poziomie 69%.

Wakacje na Dominikanie w lutym od 2299 zł!

Dominikana w marcu

Marzec powita przyjezdnych wspaniałą, słoneczną pogodą. Warto podkreślić, że trzeci miesiąc w roku jest idealnym momentem na zwiedzanie Dominikany, a ściślej rzecz ujmując – na oglądanie karaibskich wybrzeży, bajecznych plaż, a także lasów tropikalnych. W tym czasie możemy spodziewać się 28-, a nawet 32 – stopniowych temperatur powietrza.

Wakacje na Dominikanie w marcu od 2199 zł!

Dominikana w kwietniu

Kwiecień jest ostatnim miesiącem tzw. pory suchej, która na Dominikanie trwa od stycznia do końca kwietnia. Jest to zatem odpowiedni czas na zwiedzanie rozmaitych parków narodowych. Przebywając na wyspie (nie bez powodu nazywanej „Perłą” lub „Królową Karaibów”), warto odwiedzić Park Narodowy Isla Cabritos, zamieszkiwany przez krokodyle, legwany oraz różowe flamingi. Po drodze można także wstąpić na plantację kawy, trzciny cukrowej oraz bananowców. Optymalne temperatury powietrza sprzyjają całodziennemu zwiedzaniu.

Wakacje na Dominikanie w kwietniu od 2099 zł!

Dominikana w maju

Maj jest pierwszym miesiącem pory deszczowej. Warto wiedzieć, że sezon deszczowy będzie trwał tu aż do grudnia. W piątym miesiącu roku na Dominikanie powoli rozpoczyna się lato. W tym czasie dzienne temperatury powietrza kształtują się na poziomie 25º – 30º Celsjusza. Pomimo większych opadów deszczu, turyści będą mogli śmiało korzystać zarówno z kąpieli morskich, jak i słonecznych.

Wakacje na Dominikanie w maju od 2499 zł!

Dominikana w czerwcu

Wraz z czerwcem przychodzi pora na… huragany. Te jednak zazwyczaj omijają Dominikanę lub nie stwarzają większego zagrożenia dla ludzi. Przebywając w czerwcu na wyspie (nie bez powodu nazywanej „Perłą Karaibów”), warto mieć przy sobie parasolkę oraz kurtkę przeciwdeszczową. Ulewa może bowiem przyjść zupełnie niespodziewanie, „nie zostawiając na nas suchej nitki”… Należy pamiętać, że czerwiec to drugi miesiąc pory deszczowej.

Wakacje na Dominikanie w czerwcu od 2399 zł!

Dominikana w lipcu

Lipiec kusi urokami lata… W tym czasie temperatury powietrza oscylują wokół kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Należy jednak wiedzieć, że lipiec to nie tylko słońce, rajskie plaże oraz przyjemna, morska bryza. To również gwałtowne ulewy, burze, a także wysoka wilgotność powietrza. Wybierając się w lipcu na Dominikanę, weźmy ze sobą okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, parasolkę oraz kurtkę przeciwdeszczową.

Wakacje na Dominikanie w lipcu od 2099 zł!

Dominikana w sierpniu

W sierpniu temperatury powietrza dochodzą do nawet 35.º Celsjusza. Takie połączenie „afrykańskich” upałów z intensywnymi opadami deszczu, stanowi nie lada wyzwanie dla turystów z Europy… W tym czasie należy unikać zatłoczonych, a także nasłonecznionych miejsc, warto również pić dużo wody mineralnej.

Pomimo wysokich temperatur powietrza, sierpień rokrocznie przyciąga setki tysięcy turystów z różnych zakątków świata. Z czego to wynika? Głównie z faktu, że na wyspie rozpoczyna się kolorowy karnawał, do którego Dominikańczycy przygotowują się przez cały rok.

Wakacje na Dominikanie w sierpniu od 2299 zł!

Dominikana we wrześniu

Wrzesień jest kolejnym miesiącem pod znakiem upałów, a także ulewnych deszczów. W ciągu dnia maksymalna temperatura powietrza oscyluje wokół 32.º Celsjusza, natomiast w nocy – wokół 22.º Celsjusza. W dziewiątym miesiącu roku należy spodziewać się aż trzynastu dni deszczowych. Słońce będzie widoczne na horyzoncie przez około 9 godzin w ciągu dnia.

Wakacje na Dominikanie we wrześniu od 2599 zł!

Dominikana w październiku

Wraz z nastaniem października dni na Dominikanie robią się coraz krótsze. Temperatury powietrza są nadal wysokie – od 21º C do aż 32º Celsjusza, natomiast woda w morzu – odpowiednia do kąpieli. Warto jednak wiedzieć, że październik jest jednym z najbardziej mokrych miesięcy. Liczba dni deszczowych w październiku to: aż 15.

Wakacje na Dominikanie w październiku od 2299 zł!

Dominikana w listopadzie

Listopad na Dominikanie bardzo różni się od tego, z jakim mamy do czynienia w Polsce. Pada? Wieje? Nawet często. Jednakże temperatury powietrza dochodzą do nawet 31.º Celsjusza – w dzień oraz 21.º Celsjusza – w nocy. Przez cały miesiąc można doświadczyć aż 13. dni deszczowych. Średnia miesięczna ilość opadów wyniesie ok. 104 mm. Warto wspomnieć, że listopad jest już siódmym miesiącem pory deszczowej na Dominikanie.

Wakacje na Dominikanie w listopadzie od 2199 zł!

Dominikana w grudniu

Grudzień jest miesiącem, w którym na Dominikanie kończy się pora deszczowa. Przypomnijmy, że sezon deszczowy na wyspie trwa od maja do końca grudnia. Dzienne temperatury powietrza kształtują się na poziomie 30.º Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie 20.º Celsjusza. Woda jest nagrzana do ok. 28.º Celsjusza, dlatego śmiało można zażywać morskich kąpieli. Dzień w grudniu trwa aż 11 godzin (8 z nich jest nasłonecznionych). W tak sprzyjających okolicznościach przyrody można spędzić m.in. Święta Bożego Narodzenia lub powitać Nowy Rok.

Wakacje na Dominikanie w grudniu od 2699 zł!

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments