Kiedy jechać na Węgry?

6 listopada 2017
Click to rate this post!
[Total: 44 Average: 4.5]

Węgry to piękny i interesujący kraj, który warto odwiedzić z wielu powodów. Kiedy najlepiej to uczynić? To zależy w głównej mierze od naszym możliwości oraz upodobań w zakresie spędzania wolnego czasu.

Węgry w styczniu

Styczeń to na Węgrzech najchłodniejszy miesiąc. Średnie temperatury w ciągu dnia oscylują w granicach 7 st. C, niemniej ostatecznie wszystko zależy od regionu. Sporo osób zastanawia się czy nie wybrać się w tym czasie na narty. Warto jednak nadmienić, iż na Węgrzech nie ma zbytnio rozwiniętej infrastruktury dla miłośników białego szaleństwa – jeśli natomiast potraktować Węgry jako bazę wypadową np. do Austrii, to na brak wrażeń na stokach nikt nie będzie narzekać.

Węgry w lutym

Pod względem temperatur luty niewiele różni się od stycznia. Bez wątpienia nie jest to zbyt atrakcyjna pora na zwiedzanie, ponieważ zimy na Węgrzech są dość intensywne. Trwają stosunkowo krótko, ale są mroźne i towarzyszą im duże opady deszczu oraz śniegu.

Węgry w marcu

Marzec przynosi wyraźne ocieplenie, chociaż w dalszym ciągu należy liczyć się z opadami deszczu czy nawet śniegu, a także z mgłami. Jeżeli to jednak komuś nie przeszkadza, może wybrać się np. do Budapesztu – stolica Węgier jako atrakcja turystyczna sprawdza się w zasadzie bez względu na porę roku. Oczywiście nie wolno zapomnieć o tym, by spakować ciepłe ubrania.

Zobacz również:

Węgry w kwietniu

Kwietniowa pogoda sprzyja wielbicielom zwiedzania. Przeciętna temperatura w ciągu dnia wynosi 23 st. C., a więc nie jest męcząca. Oprócz Budapesztu na Węgrzech jest sporo ciekawych miejsc, które warto poznać, np. miasteczko Szentendre oddalone od stolicy o ok. 20 km i przypominające klimatem nasz Kazimierz Dolny nad Wisłą, rejon gór Matra czy Dolina Pięknej Pani w Egerze słynąca z win.

Wakacje na Węgrzech w kwietniu od 600 zł! Sprawdź!

Węgry w maju

Maj na Węgrzech to wiosna pełną parą. Termometry w ciągu dnia wskazują ok. 26 st. C. Właśnie wtedy w państwie Madziarów rozpoczyna się sezon turystyczny. Dla fanów węgierskiego wina dobrym pomysłem będzie wyprawa do miasta Tokaj, gdzie 25 maja odbywa się słynny Festiwal Wina Tokajskiego. W ramach ciekawostki warto nadmienić, iż od 2002 r. tokajski region winiarski figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Wakacje na Węgrzech w maju od 600 zł! Sprawdź!

Węgry w czerwcu

Czerwiec to początek upalnego lata na Węgrzech. Plaże nad Balatonem zaczynają się powoli zapełniać – temperatura wody przekracza 20 st. C, a zatem można już śmiało się kapać. Jeżeli ktoś preferuje inne rozrywki, godnym rozważenia wariantem jest np. wyjazd do miasteczka Sárospatak, gdzie znajduje się nie tylko okazała biblioteka kolegium kalwińskiego, ale też piwnice Rákóczego wchodzące w skład regionu winiarskiego Tokaj czy kąpielisko termalne.

Wakacje na Węgrzech w czerwcu od 700 zł! Sprawdź!

Węgry w lipcu

W lipcu – z uwagi na wysokie temperatury niejednokrotnie przekraczające 30 st. C – zwiedzanie jest utrudnione, zwłaszcza gdy ktoś za upałami nie przepada. Na ten miesiąc najlepiej zaplanować wczasy nad Balatonem – z biurem podróży lub na własną rękę.

Wakacje na Węgrzech w lipcu od 800 zł! Sprawdź!

Węgry w sierpniu

Sezon turystyczny na Węgrzech trwa w sierpniu w najlepsze. Plaże nad Balatonem są zapełnione, gdyż aura zdecydowanie sprzyja kąpielom w jeziorze oraz opalaniu się. Panują tu także dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, a więc osoby lubiące aktywnie spędzać czas powinny być usatysfakcjonowane. Kurorty wczasowe skupione są głównie nad południowym brzegiem, nieco spokojniej jest na północnym brzegu Balatonu.

Wakacje na Węgrzech w sierpniu od 800 zł! Sprawdź!

Węgry we wrześniu

Wrzesień przynosi spadek temperatur o kilka stopni, ale nadal pozwala cieszyć się piękną pogodą. Korzystają z niej zarówno plażowicze, jak i turyści preferujący zwiedzanie. Gdzie opłaca się pojechać? Przykładowo do Wyszechradu, gdzie znajdują się ruiny królewskiego pałacu czy do miejscowości Gyula przy granicy z Rumunią, by zażyć kąpieli termalnych.

Wakacje na Węgrzech we wrześniu od 700 zł! Sprawdź!

Węgry w październiku

W październiku panuje na Węgrzech typowo jesienny klimat, lecz wciąż jest uroczo i całkiem przyjemnie – pomimo tego, że opady deszczu potrafią sprawić przykre niespodzianki. Można zwiedzić np. jaskinie w Parku Narodowym Aggtelek czy pusztę Horotbágy, której północną część zajmuje Park Narodowy Horotbágy.

Wakacje na Węgrzech w październiku od 600 zł! Sprawdź!

Węgry w listopadzie

Listopadowa aura nie rozpieszcza podróżnych. Często pada, nie obejdzie się zatem bez parasoli i ciepłej odzieży. Podobnie jak w październiku, tak i w tym miesiącu na terenie kraju odbywają się festiwale winiarskie. Zawsze też można rozgrzać się pyszną zupą gulaszową – to jedna z najbardziej znanych potraw kuchni węgierskiej.

Węgry w grudniu

Grudzień to gwarancja opadów śniegu – niekiedy bardzo obfitych, stąd też nierzadko pojawiają się problemy z przejezdnością dróg. Sporo osób postanawia się wybrać na Sylwestra do Budapesztu – to niezły pomysł na krótki wypad, zwłaszcza że stolica Węgier zapewnia w sylwestrową noc sporo atrakcji na świeżym powietrzu.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments