Kiedy jechać na Sycylię?

31 maja 2018
Click to rate this post!
[Total: 22 Average: 4.6]

Sycylia (często nazywana „Perłą Morza Śródziemnego” „Wyspą Słońca” oraz „Kontynentem Wina”) jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym, położoną na południe od Półwyspu Apenińskiego. Wysepka słynie głównie z pięknych, czystych plaż, wspaniałych, słodkich win, lokalnych specjałów, a także olśniewających zabytków. Warto wybrać się tu z całą rodziną.

Oficjalną jednostką płatniczą obowiązującą na terytorium Sycylii jest euro.

Podpowiadamy, kiedy najlepiej udać się na wyjątkową „Perłę Morza Śródziemnego”.

Sycylia w styczniu

Styczeń jest uznawany za najchłodniejszy, a także najbardziej deszczowy miesiąc na wyspie. W tym czasie można spodziewać się około 14,8º Celsjusza – w ciągu dnia oraz około 10,2º Celsjusza – w ciągu nocy. W sezonie zimowym może nawet spaść śnieg.

Śnieg na Etnie, wszystko blednie…

Śnieg jest natomiast normalnym zjawiskiem na Etnie, która co roku przekształca się w ośrodek narciarski, dodajmy – bardzo dobrze prosperujący ośrodek narciarski. Biała pokrywa śnieżna będzie zalegała na górze aż do maja.

Średnia miesięczna ilość opadów w styczniu: 71,6 mm.
Łączna liczba dni z opadem: 10 dni.
Temperatura wody morskiej: 16 stopni Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień stycznia: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Sycylia w lutym

Wraz z lutym przychodzi wiosna, której charakterystycznym elementem są kwitnące drzewa migdałowe (z pachnącymi kwiatami w kolorze jasnego różu). W Prowincji Agrigento, w pierwszej dekadzie miesiąca, odbywa się „Sagra del Mandorlo in Fiore”, czyli wyjątkowy Festiwal Kwitnących Migdałów. W okresie zimowym lokalne stragany obfitują w soczyste cytrusy.

Uwaga! Ciekawostką może być fakt, że sycylijskie cytrusy wiszą na drzewach przez całą zimę.

Średnia miesięczna ilość opadów w lutym: 75,4 mm.
Łączna liczba dni z opadem: 10 dni.
Temperatura powietrza w dzień: 15,1º Celsjusza.
Temperatura w nocy: 10,1º Celsjusza.
Temperatura wody morskiej: 15 stopni Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień lutego: zazwyczaj trzeci tydzień.

Sycylia w marcu

Marzec na Sycylii wygląda bajecznie – drzewa przyoblekają się w zieleń, łąki kwiecą się szalenie, natomiast na targach – w dalszym ciągu trwa sezon na owoce cytrusowe. Średnie dzienne temperatury powietrza w marcu kształtują się na poziomie 16,1 stopni Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie 10,9 stopni Celsjusza. Może również więcej popadać.

Średnia miesięczna ilość opadów w marcu: 59,5 mm.
Łączna liczba dni z opadem: 9 dni.
Temperatura wody morskiej: 15 stopni Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień marca: zazwyczaj trzeci tydzień.

Sycylia w kwietniu

W kwietniu, w wielu miejscowościach na Sycylii, odbywa się „Sagra della Ricotta”, czyli festiwal poświęcony serom, a w szczególności ricottcie – specjałowi, który cieszy się największą popularnością wśród Włochów.

Najbardziej znanym festiwalem na wyspie jest ten organizowany w Vizzini – niewielkiej miejscowości specjalizującej się w wyrobie ricotty. Oprócz wyśmienitego sera (będącego flagowym wyrobem miasta), na straganach można także znaleźć piękną, ręcznie malowaną ceramikę.

Ciekawostka! „Sagra della Ricotta” odbywa się w Vizzini od ponad trzydziestu lat.

Średnia miesięczna ilość opadów w kwietniu: 44,1 mm.
Łączna liczba dni z opadem: 6 dni.
Temperatura powietrza w dzień: 18,4º Celsjusza.
Temperatura powietrza w nocy: 12,9º Celsjusza.
Temperatura wody morskiej: 16 stopni Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień kwietnia: zazwyczaj piąty tydzień.

Wakacje na Sycylii w kwietniu od 999 zł!

Sycylia w maju

W maju, w Noto – miejscowości o wspaniałej architekturze, odbywa się Festiwal Kwiatów –niezwykłe wydarzenie, które rokrocznie przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z różnych zakątków świata. W czasie trwania festiwalu ulica Via Corrado Nicolaci (jedna z głównych uliczek w centrum miasta) jest wypełniona setkami tysięcy kwiatów. Dodajmy, że kwiaty można znaleźć niemal wszędzie, nawet… w miejskich sadzawkach oraz fontannach. Kulminacyjnym momentem widowiska jest zniszczenie różnobarwnego dywanu z kwiatów. W poniedziałkowe popołudnie gromada miejscowych dzieci przebiega przez kobierzec, zamieniając kompozycję w wyjątkowy spektakl wirujących płatków…

Ciekawostka! Festiwal Kwiatów w miejscowości Noto odbywa się od ponad dwudziestu lat.
Kiedy? W trzeci weekend maja.

Międzynarodowy Festiwal Latawców

Kolejnym ciekawym wydarzeniem na wyspie jest Międzynarodowy Festiwal Latawców, który odbywa się na najpiękniejszej plaży w San Vito Lo Capo. Festiwal Latawców gromadzi głównie miłośników latawców („przedmiotów latających”), sportów wodnych, tańca, a także muzyki klasycznej.

Średnia miesięczna ilość opadów w maju: 25,5 mm.
Łączna liczba dni z opadem: 3 dni.
Temperatura powietrza w dzień: 21,8 stopni Celsjusza.
Temperatura powietrza w nocy: 16,0 stopni Celsjusza.
Temperatura wody morskiej: 18 stopni Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień maja: zazwyczaj czwarty tydzień.

Wakacje na Sycylii w maju od 1099 zł!

Sycylia w czerwcu

Wraz z czerwcem przychodzą wysokie, kilkudziesięciostopniowe temperatury powietrza. Słupki termometrów przeważnie pokazują około 25,1 stopni Celsjusza – w dzień oraz około 19,7 stopni Celsjusza – w nocy.

Roślinność na wyspie nie przypomina już tej żywej, soczyście zielonej roślinności – charakterystycznej dla kwietnia oraz maja. W połowie miesiąca kończą się truskawki oraz ociekające sokiem czereśnie, a pojawiają – arbuzy, melony, brzoskwinie oraz nektarynki.

Średnia miesięczna ilość opadów w czerwcu: 12,2 mm.
Łączna liczba dni z opadem: 2 dni.
Temperatura wody morskiej: 22 stopnie Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień czerwca: zazwyczaj trzeci tydzień.

Wakacje na Sycylii w czerwcu od 1299 zł!

Sycylia w lipcu

Lipiec jest miesiącem, w którym na wyspie można spotkać największą ilość turystów pochodzących z różnych zakątków świata. Temperatury powietrza nie spadają poniżej 30. stopni Celsjusza, dając się we znaki nawet tym, którzy uwielbiają żar tropików…
Szczyt sezonu turystycznego jest zatem doskonałym momentem na oddawanie się kąpielom morskim oraz słonecznym.

Uwaga! W okresie wakacji lokalne stragany (na bazarkach, a także targowiskach) uginają się od ogromnej ilości soczystych owoców – arbuzów, melonów, nektarynek oraz brzoskwiń.

Średnia miesięczna ilość opadów w lipcu: 5,1 mm.
Łączna liczba dni z opadem: 1 dzień.
Temperatura powietrza w nocy: 22,9 stopni Celsjusza.
Temperatura wody morskiej: 25 stopni Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień lipca: zazwyczaj drugi tydzień.

Wakacje na Sycylii w lipcu od 1299 zł!

Sycylia w sierpniu

Sierpień jest miesiącem, w którym na Sycylii (a dokładniej – w miejscowości Aci Sant’Antonio) odbywa się „La Sagra degli Antichi Sapori”, czyli święto starożytnych smaków. Warto wiedzieć, że „La Sagra degli Antichi Sapori” jest zazwyczaj obchodzone w ostatnią niedzielę sierpnia. W trakcie trwania święta smaków będzie można spróbować pieczonej kiełbasy, domowego makaronu oraz chleba z dodatkiem specyficznej mieszkanki ziół. Uwaga! Zainteresowani będą mogli także przyjrzeć się, w jaki sposób powstaje pieczywo.

Średnia miesięczna ilość opadów w sierpniu: 13,3 mm.
Łączna liczba dni z opadem: 2 dni.
Temperatura powietrza w dzień: 28,8 stopni Celsjusza.
Temperatura powietrza w nocy: 23,6 stopni Celsjusza.
Temperatura wody morskiej: 27 stopni Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień sierpnia: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Sycylii w sierpniu od 1299 zł!

Sycylia we wrześniu

Wrzesień kusi turystów piękną pogodą, wysoką temperaturą wody, a także mniejszą ilością przyjezdnych. W okresie od 1. do 30. września można spodziewać się 26,6º Celsjusza – w ciągu dnia oraz około 21,5º Celsjusza – w ciągu nocy. Warto podkreślić, że dziewiąty miesiąc roku jest szczytem sezonu owocowego – w tym czasie można podjadać przepysznie słodkie winogrona, a także owoce opuncji figowej.

Średnia miesięczna ilość opadów we wrześniu: 41,5 mm.
Łączna liczba dni z opadem: 4 dni.
Temperatura wody morskiej: 25 stopni Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień września: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Sycylii we wrześniu od 1399 zł!

Sycylia w październiku

W październiku, w małym, urokliwym miasteczku Militello in Val di Catania, odbywa się „Sagra della mostarda e del ficodindia”, czyli Święto „Mostardy” i Opuncji. W tym czasie ulice miasta rozbrzmiewają muzyką, na głównym placu mieszkańcy Militello tańczą w rytm płynącej melodii, uliczkami przejeżdża kolorowa parada sycylijskich wózków – cała przystrojona kwiatami, natomiast na straganach – pojawiają się kulinarne przysmaki. Dodajmy, że wśród lokalnych specjałów można znaleźć m.in. pieczone kasztany, różne rodzaje orzechów, a także wyśmienitą mostardę – czyli deser powstający na bazie winogron lub opuncji. Warto wspomnieć, że mostarda ma z reguły galaretowatą konsystencję.

Średnia miesięczna ilość opadów w październiku: 98,0 mm.
Łączna liczba dni z opadem: 8 dni.
Temperatura powietrza w dzień: 22,9 stopni Celsjusza.
Temperatura powietrza w nocy: 17,8 stopni Celsjusza.
Temperatura wody morskiej: 23 stopnie Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień października: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Sycylii w październiku od 999 zł!

Sycylia w listopadzie

Listopad na Sycylii jest sezonem grzybno – kasztanowym. Drzewa przyoblekają się w odcienie jesieni (oranże, żółcienie, złoto oraz czerwienie), ukazując nam piękno sycylijskiej przyrody. Średnie dzienne temperatury powietrza w listopadzie oscylują wokół 19,3 stopni Celsjusza, natomiast nocne – wokół 14,3 stopni Celsjusza. Przedostatni miesiąc roku jest także sezonem na owoce cytrusowe.

Średnia miesięczna ilość opadów w listopadzie: 94,3 mm.
Łączna liczba dni z opadem: 9 dni.
Temperatura wody morskiej: 20 stopni Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień listopada: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Sycylia w grudniu

Wraz z grudniem przychodzi wyczuwalne ochłodzenie. Średnie dzienne temperatury powietrza kształtują się na poziomie 16,0 stopni Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie około 11,5 stopni Celsjusza. W tym czasie nie napotkamy turysty w koszulce z krótkim rękawem – większość osób wybiera ciepłe kurtki oraz swetry.

Uwaga! Grudzień jest miesiącem, w którym na straganach pojawiają się soczyste, smakowite, a także krwiście czerwone pomarańcze odmiany sanguinello.

Średnia miesięczna ilość opadów w grudniu: 80,0 mm.
Łączna liczba dni z opadem: 11 dni.
Temperatura wody morskiej: 17 stopni Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień grudnia: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments