Kiedy jechać na Maderę?

8 kwietnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 137 Average: 4.3]

Madera (oficjalnie Region Autonomiczny Madery) jest portugalskim archipelagiem zlokalizowanym na Oceanie Atlantyckim. Stolicą, a jednocześnie największym miastem Madery jest Funchal. Wyspa słynie głównie z łagodnego klimatu, wspaniałego wina, spektakularnego Sylwestra, a także niezliczonej ilości gatunków kwiatów. Warto przyjechać tu z całą rodziną.

Na skróty:

 

 

 

Waluta Madery

Oficjalną jednostką płatniczą obowiązującą na terytorium Madery jest euro (EUR). Ceny na Maderze należą do stosunkowo wysokich.

O każdej porze roku…

Madera (często nazywana „Krainą Wiecznej Wiosny”) jest doskonałym kierunkiem na urlop o każdej porze roku. Dlaczego wyspa bywa nazywana „Krainą Wiecznej Wiosny”? Przede wszystkim dlatego, że temperatury powietrza nigdy nie spadają tu poniżej 15º Celsjusza. Sprawdźmy jednak, kiedy najlepiej wybrać się na słoneczną Maderę.

Madera w styczniu

Styczeń jest jednym z dwóch „najchłodniejszych” miesięcy na wyspie. „Najchłodniejszy” nie oznacza jednak zimny czy posępny, przeciwnie – w tym okresie można spodziewać się około 19º Celsjusza w ciągu dnia. Gwoli doprecyzowania należy dodać, że w nocy temperatura powietrza może spaść do około 13º Celsjusza.

Łączna liczba godzin słonecznych: 6.
Łączna liczba dni deszczowych: 8 (65 mm). W zimie, w rejonach górskich, mogą wystąpić także niewielkie opady śniegu. Wybierając się na wycieczkę w wyżej położone tereny, powinniśmy wziąć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową.
Temperatura wody: 18º Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień stycznia: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Maderze w styczniu od 1800 zł!

Madera w lutym

Luty jest nazywany miesiącem deszczowym. Warto wiedzieć, że w tym okresie można spodziewać się wzmożonych opadów atmosferycznych (deszczu). Średnie dzienne temperatury powietrza w lutym kształtują się na poziomie 18º Celsjusza – 19º Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie około 13º Celsjusza.

Łączna liczba godzin słonecznych: 7.
Łączna liczba dni deszczowych: 8 (53 mm).
Temperatura wody: 18º Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień lutego: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Maderze w lutym od 1800 zł!

Madera w marcu

Marzec jest miesiącem, w którym zmniejsza się liczba dni deszczowych. W tym czasie słupki termometrów przeważnie pokazują około 19º Celsjusza – w ciągu dnia oraz około 13º Celsjusza – w ciągu nocy. Ciekawostką może być fakt, że park miejski w Funchal (stolicy, a także największym mieście Madery) już w marcu wypełnia się zielenią.

Łączna liczba godzin słonecznych: 7.
Łączna liczba dni deszczowych: 6 – 8 dni (47 mm).
Temperatura wody: 18º Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień marca: zazwyczaj czwarty tydzień.

Wakacje na Maderze w marcu od 1800 zł!

Madera w kwietniu

W kwietniu Madera przybiera najpiękniejsze kolory. W tym czasie można spodziewać się „Festiwalu Kwiatów” – czyli najbardziej kolorowej uroczystości organizowanej na wyspie. Warto wspomnieć, że najwięcej wydarzeń dzieje się w Funchal – stolicy, a także największym mieście Madery. Podczas „Festiwalu Kwiatów” wszystkie ulice, we wszystkich miejscowościach, są przystrajane dekoracjami z roślin ozdobnych. Wspaniałe widowisko, podczas którego tworzy się m.in. wielki dywan z kwiatów, rokrocznie przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z różnych zakątków świata.

Madera - kiedy jechać?

Łączna liczba godzin słonecznych: 9.
Łączna liczba dni deszczowych: 5 (34 mm).
Temperatura powietrza w dzień: 19º Celsjusza – 20º Celsjusza.
Temperatura powietrza w nocy: 13º Celsjusza.
Temperatura wody: 19º Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień kwietnia: zazwyczaj drugi tydzień.

Wakacje na Maderze w kwietniu od 1800 zł!

Madera w maju

Maj jest doskonałym miesiącem na zwiedzanie Madery. W tym czasie słupki termometrów przeważnie pokazują około 19º Celsjusza – 21º Celsjusza – w ciągu dnia oraz około 14º Celsjusza – w ciągu nocy. Pamiętajmy! Słońce będzie przygrzewało coraz mocniej, dlatego warto wziąć ze sobą krem z filtrem oraz nakrycie głowy.

Łączna liczba godzin słonecznych: 10.
Łączna liczba dni deszczowych: 3 (16 mm).
Temperatura wody: 20º Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień maja: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Maderze w maju od 1800 zł!

Madera w czerwcu

Wraz z czerwcem przychodzą wysokie, ponad dwudziestostopniowe temperatury powietrza. W tym okresie można spodziewać się 21º Celsjusza – 24º Celsjusza w ciągu dnia oraz około 16º Celsjusza w ciągu nocy.

Volta à Madeira …

Czerwiec jest miesiącem, w którym odbywa się znany na całym świecie – Rajd samochodowy Volta à Madeira. W rajdzie Volta à Madeira biorą udział zarówno nowe, jak i zabytkowe samochody. Warto wspomnieć, że wydarzenie jest organizowane przez Clube Automóveis Clássicos da Madeira.

Madera

Łączna liczba godzin słonecznych: 12.
Łączna liczba dni deszczowych: 2 (19 mm).
Temperatura wody: 22º Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień czerwca: zazwyczaj czwarty tydzień.

Wakacje na Maderze w czerwcu od 1800 zł!

Madera w lipcu

Lipiec jest jednym z czterech najcieplejszych miesięcy na wyspie. Warto dodać, że najbardziej upalnymi miesiącami na Maderze są lipiec, sierpień, wrzesień oraz październik. Średnie dzienne temperatury w lipcu kształtują się na poziomie 23º Celsjusza – 26º Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie około 18º Celsjusza.

Otwarcie sezonu turystycznego na Maderze

Lipiec jest miesiącem, w którym odbywa się Festiwal Atlantycki na Maderze, czyli wydarzenie otwierające lato na wyspie. W trakcie festiwalu można spodziewać się m.in. pokazów sztucznych ogni, Targów Chleba, a także Tygodnia Kultury Regionalnej. Najwięcej wydarzeń związanych z festiwalem ma miejsce w Funchal – stolicy Madery.

Ciekawostka! Pierwsza edycja Festiwalu Atlantyckiego miała miejsce w 2002 roku.

Łączna liczba godzin słonecznych: 12.
Łączna liczba dni deszczowych: 1 (7 mm).
Temperatura wody: 22º Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień lipca: zazwyczaj drugi tydzień.

Wakacje na Maderze w lipcu od 1800 zł!

Madera w sierpniu

Sierpień jest kolejnym bardzo gorącym miesiącem na wyspie. W tym czasie słupki termometrów przeważnie pokazują około 24º Celsjusza – 27º Celsjusza w ciągu dnia oraz około 19º Celsjusza w ciągu nocy.

Festiwal Wina na Maderze…

W sierpniu, a także we wrześniu ma miejsce wyjątkowe wydarzenie, mianowicie – Festiwal Wina. W ramach festiwalu odbywają się ciekawe uroczystości, m.in.: Tydzień Folkloru Europejskiego, wycieczki po okolicznych winiarniach, a także wystawy. Całość połączona jest z degustacją wspaniałych win. Warto wspomnieć, że Festiwal Wina jest jednym z najbardziej charakterystycznych wydarzeń na wyspie.

Łączna liczba godzin słonecznych: 12.
Łączna liczba dni deszczowych: 2 (10 mm).
Temperatura wody: 23º Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień sierpnia: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Maderze w sierpniu od 1800 zł!

Madera we wrześniu

Wrzesień kusi turystów ciepłym morzem, a także słoneczną pogodą. Średnie dzienne temperatury powietrza kształtują się na poziomie 24º Celsjusza – 27º Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie 19º Celsjusza. Przypomnijmy, że w sierpniu, a także we wrześniu odbywa się na Maderze wyjątkowy Festiwal Wina, który rokrocznie przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z różnych zakątków świata. Ciekawostką może być fakt, że na zakończenie uroczystości, w miejscowości Câmara de Lobos, ma miejsce wielka impreza wieńcząca zbiór winorośli.

We wrześniu turyści mogą liczyć na jeszcze jeden wyjątkowy festiwal, mianowicie – Festiwal Krzysztofa Kolumba. Wszelkie uroczystości odbywają się na wyspie Porto Santo, a dokładniej – w miejscowości Vila Baleira.

Madera

Łączna liczba godzin słonecznych: 9.
Łączna liczba dni deszczowych: 7 (26 mm).
Temperatura wody: 22º Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień września: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Maderze we wrześniu od 1800 zł!

Madera w październiku

Wraz z październikiem przychodzi minimalne ochłodzenie. Średnie dzienne temperatury powietrza oscylują wokół 24º Celsjusza – 25º Celsjusza, natomiast nocne – wokół 17º Celsjusza.

„Niski sezon” na Maderze…

Warto wiedzieć, że październik oraz listopad to tzw. „niski sezon” na wyspie. W tym okresie można spodziewać się dużej ilości opadów atmosferycznych (deszczu), a także niewielkiej liczby turystów.

Łączna liczba godzin słonecznych: 8.
Łączna liczba dni deszczowych: 10 (64 mm).
Temperatura wody: 20º Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień października: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Maderze w październiku od 1800 zł!

Madera w listopadzie

Listopad jest miesiącem, który przynosi większą liczbę dni deszczowych (patrz niżej). W ciągu dnia słupki termometrów przeważnie pokazują 21º Celsjusza – 23º Celsjusza, natomiast w nocy – około 16º Celsjusza. Warto przypomnieć, że październik, a także listopad to tzw. „niski sezon” na wyspie. W tym czasie zmniejsza się napływ urlopowiczów.

Łączna liczba godzin słonecznych: 6.
Łączna liczba dni deszczowych: 14 (72 mm).
Temperatura wody: 19º Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień listopada: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Maderze w listopadzie od 1800 zł!

Madera w grudniu

Grudzień przynosi wysokie (jak na tę porę roku) temperatury powietrza. Słupki termometrów przeważnie wskazują około 19º Celsjusza – 21º Celsjusza – w dzień oraz około 14º Celsjusza – w nocy.

Warto wiedzieć, że w tym rejonie świata Boże Narodzenie, Sylwester, a także karnawał są obchodzone bardzo hucznie. Sylwester na Maderze jest uznawany za największy pokaz sztucznych ogni na świecie.

Łączna liczba godzin słonecznych: 6.
Łączna liczba dni deszczowych: 10 (101 mm).
Temperatura wody: 18º Celsjusza.
Najcieplejszy tydzień grudnia: zazwyczaj drugi tydzień.

Turyści, którzy zamierzają wypocząć w otoczeniu pięknej przyrody oraz wody nagrzanej do kilkudziesięciu stopni Celsjusza, powinni wybrać się do jednej z 9. podanych miejscowości:

– do Funchal – stolicy, a także największego miasta Madery,
– do Santa Cruz,
– na Porto Santo, czyli przepiękną wyspę w archipelagu Madery,
– do Ponta do Sol – miasta położonego w Portugalii (Madera),
– do Machico – miasta oferującego mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych,
– do Arco da Calheta,
– do Santany – gminy, która słynie z obecności charakterystycznych domów z opadającymi do ziemi dachami pokrytymi strzechą,
– do Porto Moniz – miasta, którego największą atrakcją są wulkaniczne baseny,
– do Calhety – miejsca, które szczególnie upodobali sobie plażowicze.

Warto wiedzieć, że w Funchal, Santa Cruz, na wyspie Porto Santo, w Ponta do Sol, Machico, Arco da Calheta, Santana, Porto Moniz oraz Calheta, można spodziewać się pięknej, umiarkowanej pogody nawet przez około 11 miesięcy w ciągu roku.

Wakacje na Maderze w grudniu od 1800 zł!

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments