Kiedy jechać na Lesbos?

19 kwietnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 14 Average: 3.9]

Lesbos (nazywana przez Greków Mitilini) jest grecką wyspą położoną w północno – wschodniej części Morza Egejskiego, u wybrzeża Turcji. Stolicą, a także największym miastem wyspy jest Mitylena. Lesbos, dawniej nazywana „Egejskim Ogrodem”, charakteryzuje się obecnością przepięknej, bujnej roślinności (m.in. idyllicznych sadów oraz gęstych, południowych lasów, np. piniowych). Jednostką walutową obowiązującą na terytorium Lesbos (podobnie jak na terenie innych greckich wysp i wysepek) jest euro (EUR).

Wyspę Lesbos można odwiedzać zarówno zimą, jak i latem. Warto jednak wiedzieć, że najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Mitilini są kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, a nawet listopad.

Przebywając na urlopie w tym rejonie świata, warto zobaczyć m.in.: stolicę, a także największe miasto na wyspie (stolica wyspy Lesbos: Mitylena), Agiassos – przepiękną wioskę słynącą z brukowanych uliczek, a także Skamieniały Las, w którym znajduje się wyjątkowa atrakcja: sekwoje sprzed dwudziestu milionów lat zamienione przez pyły wulkaniczne w głazy. Wspaniałe widoki zapierają dech w piersiach.

Sprawdźmy zatem, kiedy najlepiej jechać na jedną z najpiękniejszych greckich wysp.

Lesbos w styczniu

Styczeń jest jednym z dwóch najzimniejszych miesięcy na wyspie. Średnie dzienne temperatury powietrza kształtują się na poziomie 7º Celsjusza – 13º Celsjusza. Pomimo niskich temperatur powietrza, a także spodziewanych opadów atmosferycznych (deszczu), można śmiało zwiedzać przepiękne wioski oraz wioseczki, m.in. Agiassos – wioskę słynącą z brukowanych uliczek, Eresos (Eressos) – prawdopodobne miejsce narodzin Safony oraz Sigri – miejscowość posiadającą połączenie morskie z Grecją kontynentalną.
Informacja dla turystów! Dobrze, jeśli w tym czasie będziemy mieli przy sobie ciepłą kurtkę (może być przeciwdeszczowa), bluzę z kapturem oraz czapkę.
Najcieplejszy będzie pierwszy tydzień miesiąca.

Średnia miesięczna ilość opadów: 172 mm (15 dni deszczowych).

Lesbos w lutym

Luty jest drugim najzimniejszym miesiącem na wyspie. Termometry przeważnie pokazują od 7º Celsjusza do 12 – 13º Celsjusza. Każdy, kto w tym czasie wybiera się na jedną z najpiękniejszych greckich wysp, powinien wziąć ze sobą ciepłą kurtkę lub bluzę z kapturem oraz czapkę.
Najcieplejszy tydzień lutego: drugi tydzień.
Średnia miesięczna ilość opadów: 182 mm (14 dni deszczowych).

Lesbos w marcu

Wraz z marcem przychodzi wyczuwalne ocieplenie – średnie dzienne temperatury powietrza wynoszą od 9º Celsjusza do 15 – 16º Celsjusza. Trzeci miesiąc roku jest zatem doskonałym momentem na wielokilometrowe spacery po wyspie, a także wdychanie świeżego, rześkiego powietrza. Deszcz może padać przez 11 dni w ciągu całego miesiąca.
Najcieplejszy tydzień marca: czwarty tydzień.
Średnia miesięczna ilość opadów: 106 mm (11 dni deszczowych).

Lesbos w kwietniu

Kwiecień zwiastuje nadejście przyjemnej, słonecznej pogody. Słupki termometrów zazwyczaj pokazują ok. 13º Celsjusza – 18º Celsjusza. W tym czasie można spodziewać się także mniejszej ilości opadów atmosferycznych (deszczu). Dodajmy, że średnia miesięczna ilość opadów wyniesie około 67 mm (9 dni deszczowych).
Najcieplejszy jest przeważnie ostatni tydzień miesiąca.

Warto również przypomnieć, że pod względem pogody najlepsze są następujące miesiące: kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, a nawet listopad.

Wakacje na Lesbos w kwietniu od 599 zł!

Lesbos w maju

Maj jest pierwszym miesiącem sezonu wakacyjnego. Warto wiedzieć, że sezon wakacyjny na Lesbos trwa od maja do października.

Dużo słońca, niewielu turystów…

Piąty miesiąc roku jest doskonałym momentem dla wszystkich tych, którzy uwielbiają wypoczywać bez natłoku turystów. Średnie dzienne temperatury powietrza będą kształtowały się na poziomie około 18º Celsjusza – 23º Celsjusza. W tym czasie można spodziewać się także kilku dni deszczowych.

Najcieplejszy będzie trzeci tydzień miesiąca.

Wakacje na Lesbos w maju od 799 zł!

Lesbos w czerwcu

Wraz z czerwcem zwiększa się napływ turystów. Plaże powoli wypełniają się urlopowiczami, natomiast okoliczne restauracje oraz tawerny – gośćmi przybyłymi z różnych zakątków świata.

Temperatury w czerwcu kształtują się na poziomie około 21º Celsjusza – 28º Celsjusza. Wysokie, ponad dwudziestoośmiostopniowe temperatury powietrza, zachęcają do odpoczywania na plaży, a także korzystania z uroków morza. Może warto zdecydować się na wyjazd o tej porze roku…
Średnia miesięczna ilość opadów: 25 mm (4 dni deszczowe).

Wakacje na Lesbos w czerwcu od 899 zł!

Lesbos w lipcu

Lipiec jest jednym z dwóch najgorętszych miesięcy na wyspie. W tym czasie można spodziewać się wysokich, kilkudziesięciostopniowych temperatur powietrza. Dodajmy, że słupki termometrów przeważnie pokazują 24º Celsjusza – 31º Celsjusza.

Wybierając się na jedną z greckich plaż (do wyboru: Petra, plaża w Eresos i inne), warto wziąć ze sobą najpotrzebniejsze akcesoria. Na plażowej liście „must have” nie może zabraknąć m.in.: kremu z filtrem, okularów przeciwsłonecznych, wody mineralnej (najlepiej niegazowanej), kapelusza lub czapki z daszkiem, modnego stroju kąpielowego, a także kolorowych czasopism oraz ulubionej książki. Wszystko po to, aby wypoczynek na Lesbos przebiegał miło, a także bezpiecznie dla zdrowia.

Najcieplejszy będzie drugi tydzień miesiąca.

Wakacje na Lesbos w lipcu od 999 zł!

Lesbos w sierpniu

Sierpień jest drugim najgorętszym miesiącem na wyspie. Warto podkreślić, że lipiec oraz sierpień są miesiącami pozbawionymi deszczu (czasem może nieznacznie pokropić).

Kilkudziesięciostopniowe temperatury powietrza (w sierpniu termometry pokazują około 25º Celsjusza – 32º Celsjusza), sprzyjają kąpielom morskim oraz słonecznym, wpływają także na poprawę samopoczucia. Wybierając się na plażę lub nadmorską promenadę, zawsze należy mieć przy sobie wodę mineralną (około półtoralitrową, najlepiej pozbawioną gazu), filtry przeciwsłoneczne SPF 30+, przyciemniane okulary oraz kapelusz lub czapkę z daszkiem. Pamiętajmy! Spożywanie dużej ilości wody mineralnej uchroni nas przed odwodnieniem organizmu.

Najcieplejszy tydzień sierpnia: drugi tydzień.

Wakacje na Lesbos w sierpniu od 999 zł!

Lesbos we wrześniu

Wraz z wrześniem przychodzi minimalne ochłodzenie. Słupki termometrów pokazują około 22º Celsjusza – 28º Celsjusza.

Słońce, plaża, górskie wędrówki…

Dziewiąty miesiąc roku jest idealnym momentem na plażowanie. Woda w morzu, nagrzana przez sezon wakacyjny, zachęca do uskuteczniania kąpieli, a także uprawiania sportów wodnych. W tym czasie można także odkrywać inne uroki wyspy, m.in. wędrować po górach.

Najcieplejszy będzie pierwszy tydzień miesiąca.
Średnia miesięczna ilość opadów: 34 mm (5 dni deszczowych).

Wakacje na Lesbos we wrześniu od 899 zł!

Lesbos w październiku

Październik jest ostatnim miesiącem sezonu wakacyjnego. Przypomnijmy, że sezon wakacyjny na Lesbos trwa od maja do października.

Średnie dzienne temperatury powietrza w październiku kształtują się na poziomie 18º Celsjusza – 23º Celsjusza. W tym czasie może także zwiększyć się ilość opadów atmosferycznych (deszczu). Warto podkreślić, że przeciętna miesięczna ilość opadów wyniesie około 140 mm (9 dni deszczowych).

Najcieplejszy jest zazwyczaj pierwszy tydzień miesiąca.

Wakacje na Lesbos w październiku od 799 zł!

Lesbos w listopadzie

Listopad jest miesiącem, który zwiastuje koniec roku. Pomimo wysokich (jak na tę porę roku) temperatur powietrza, da się wyczuć wyraźną zmianę pogody, a także nastrojów. Turyści powoli opuszczają przepiękną Lesbos, zabierając ze sobą brązową opaleniznę, lokalne pamiątki, a także ogromną garść… wspomnień.

Termometry w listopadzie pokażą około 16º Celsjusza – 19º Celsjusza, natomiast średnia miesięczna ilość opadów wyniesie 93 mm (7 dni deszczowych).

Najcieplejszy tydzień listopada: pierwszy tydzień.

Lesbos w grudniu

Wraz z grudniem przychodzi wyczuwalne ochłodzenie. Średnie dzienne temperatury powietrza będą kształtowały się na poziomie 12º Celsjusza – 15º Celsjusza. Każdy, kto w tym okresie wybiera się na jedną z najpiękniejszych greckich wysp, powinien wziąć ze sobą „coś” cieplejszego (m.in. kurtkę lub bluzę z kapturem).

Średnia miesięczna ilość opadów w grudniu wyniesie 205 mm (14 dni deszczowych) – najwięcej w całym roku.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments