Kiedy jechać na Kos?

4 września 2018
Click to rate this post!
[Total: 14 Average: 4.1]

Kos jest doskonałym miejscem na spędzenie wymarzonych, rodzinnych wakacji. Wyspa (nazywana także „Egejskim Ogrodem”, „Wyspą Hipokratesa” oraz „Wyspą Rowerów”) jest niewielką wysepką zlokalizowaną na Morzu Egejskim, u wybrzeża Turcji. Miejsce słynie głównie z długich, piaszczystych plaż (plaże zajmują aż 70% wybrzeża), wspaniałych zabytków, przepysznego miodu tymiankowego, a także małych, klimatycznych tawern. Warto podkreślić, że „Wyspa Hipokratesa” stanowi bezpieczny kierunek na urlop z całą rodziną. Przed wylotem na jedną z najpiękniejszych greckich wysp, sprawdźmy jednak, w jakich miesiącach panuje tam najprzyjemniejszy klimat.

Kos w styczniu

Styczeń jest zazwyczaj najchłodniejszym miesiącem na wyspie. W ciągu dnia można spodziewać się jedynie 14. stopni Celsjusza, natomiast w nocy – około 8. stopni Celsjusza. Decydując się na wyjazd na samym początku roku, warto wziąć ze sobą cieplejsze ubrania, a także odzież przeciwdeszczową – będzie padało.

Łączna liczba godzin słonecznych w styczniu: 4 godziny – najmniej w całym roku.
Średnia temperatura wody: 17 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 14 dni – najwięcej w całym roku.
Najcieplejszy tydzień stycznia: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Kos w styczniu od 1099 zł!

Kos w lutym

Luty jest kolejnym dość chłodnym miesiącem na „Wyspie Hipokratesa”. Średnie dzienne temperatury powietrza zazwyczaj kształtują się na poziomie 15. stopni Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie około 8. stopni Celsjusza. Duża liczba dni deszczowych powoduje, że urlop na „Wyspie Rowerów” może być nieco utrudniony. Warto jednak mieć w zanadrzu kurtkę przeciwdeszczową oraz kalosze.

Łączna liczba godzin słonecznych w lutym: 5 godzin.
Średnia temperatura wody: 16 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 11 dni.
Najcieplejszy tydzień lutego: zazwyczaj trzeci tydzień.

Wakacje na Kos w lutym od 1099 zł!

Kos w marcu

Marzec jest doskonałym miesiącem na zwiedzanie „Wyspy Hipokratesa”. W ciągu dnia będzie ciepło (ale nie upalnie), dlatego warto w tym czasie uskuteczniać zarówno piesze wędrówki, jak i przejażdżki rowerami. Każda aktywna forma wypoczynku przyniesie nam szereg korzyści zdrowotnych. Warto o tym pomyśleć.

Temperatury powietrza

Średnie dzienne temperatury powietrza w marcu będą kształtowały się na poziomie 16. stopni Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie około 9. stopni Celsjusza.

Łączna liczba godzin słonecznych w marcu: 6 godzin.
Średnia temperatura wody: 16 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 10 dni.
Najcieplejszy tydzień marca: zazwyczaj czwarty tydzień.

Wakacje na Kos w marcu od 1199 zł!

Kos w kwietniu

Wraz z kwietniem przychodzi wyczuwalne ocieplenie. W ciągu dnia słupki termometrów będą pokazywały około 20. stopni Celsjusza, natomiast w nocy – około 13. stopni Celsjusza. Ta część roku (a dokładniej – końcówka kwietnia) jest świetnym momentem na zwiedzanie wyspy (pieszo lub na rowerze), a także na pierwsze kontakty z wodą w morzu.

Łączna liczba godzin słonecznych w kwietniu: 8 godzin.
Średnia temperatura wody: 17 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 6 dni.
Najcieplejszy tydzień kwietnia: zazwyczaj piąty tydzień.

Wyspa Kos w kwietniu od 899 zł!

Kos w maju

Maj jest pierwszym miesiącem sezonu turystyczno – wakacyjnego, który na wyspie trwa od maja aż do końca października. W maju pogoda na wyspie jest wręcz idealna – nie ma męczących upałów, a woda w morzu (oraz basenie) zachęca do uskuteczniania zabaw lub kąpieli. W ciągu dnia będzie można spodziewać się 24. stopni Celsjusza, natomiast w nocy – około 16. stopni Celsjusza.

Łączna liczba godzin słonecznych w maju: 10 godzin.
Średnia temperatura wody: 19 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 5 dni.
Najcieplejszy tydzień maja: zazwyczaj trzeci tydzień.

Wyspa Kos w maju od 999 zł!

Kos w czerwcu

Wakacje w czerwcu to już gwarancja wysokich temperatur i dosyć ciepłej wody.

Mając na względzie powyższy fakt, warto odpowiednio przygotować się do podróży. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy posiadamy ważny dokument uprawniający nas do przekroczenia granicy (paszport lub dowód osobisty). Kolejną kwestią będzie natomiast odpowiednio spakowana walizka. Uwaga! Do bagażu głównego należy włożyć m.in. letnie ubrania (w tym strój kąpielowy), kremy oraz balsamy do ciała (kremy z filtrem, kremy do twarzy, olejek do opalania, pomadkę do ust), ręcznik kąpielowy (najlepiej duży), a także nakrycie głowy – czapkę z daszkiem, kapelusz lub chustkę.

Łączna liczba godzin słonecznych w czerwcu: 12 godzin – najwięcej w całym roku.
Temperatura powietrza w nocy: 20 stopni Celsjusza.
Średnia temperatura wody: 21 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 1 dzień.
Najcieplejszy tydzień czerwca: zazwyczaj trzeci tydzień.

Wyspa Kos w czerwcu od 999 zł!

Kos w lipcu

Festiwal Hipokratesa

Lipiec jest miesiącem, w którym mieszkańcy wyspy oddają cześć Hipokratesowi – jednemu z najwybitniejszych obywateli Kos. Ciekawostką może być fakt, że obchody ku czci greckiego lekarza („ojca medycyny”) odbywają się co roku – od lipca do sierpnia. Festiwalowi towarzyszą rozmaite koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy tańca ludowego oraz współczesnego, a także wystawy sztuki. Uczestnicy obchodów ku czci Hipokratesa („ojca medycyny”) mają niepowtarzalną możliwość poznania, a także zakosztowania kultury greckiej. Dodatkową zaletą uroczystości jest fakt, że większość wydarzeń (koncertów, pokazów, spektakli itp.) odbywa się na terenie średniowiecznego zamku Joannitów, a także na placu Eleftherios.

Łączna liczba godzin słonecznych w lipcu: 12 godzin – najwięcej w całym roku.
Temperatura powietrza w dzień: 31 stopni Celsjusza.
Temperatura powietrza w nocy: 22 stopnie Celsjusza.
Średnia temperatura wody: 23 stopnie Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 0 dni.
Najcieplejszy tydzień lipca: zazwyczaj drugi tydzień.

Wyspa Kos w lipcu od 1099 zł!

Kos w sierpniu

24. sierpnia na wyspie Kos odbywa się wyjątkowy Festiwal Miodu (“Giorti tou Meliou” – Święto Miodu). Warto zaznaczyć, że Święto Miodu ma miejsce w mieście Antimachia (Andimachia), zlokalizowanym w południowej części wyspy, w pobliżu lotniska. W trakcie trwania festiwalu uczestnicy będą mogli spróbować lokalnych, złocistych specjałów, wytwarzanych przez greckich rolników. Święto Miodu jest obchodzone przy akompaniamencie muzyki.

Festyn w zatoce Kefalos

31. sierpnia należy spodziewać się kolejnego festiwalu na wyspie. Festyn odbywa się w zatoce Kefalos, w towarzystwie greckiej muzyki, tańców oraz śpiewów. Warto podkreślić, że festyn w Kefalos jest organizowany przez lokalnych rybaków.

Łączna liczba godzin słonecznych w sierpniu: 11 godzin.
Temperatura powietrza w dzień: 31 stopni Celsjusza.
Temperatura powietrza w nocy: 22 stopnie Celsjusza.
Średnia temperatura wody: 25 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 0 dni.
Najcieplejszy tydzień sierpnia: zazwyczaj drugi tydzień.

Wyspa Kos w sierpniu od 1199 zł!

Kos we wrześniu

Dwudziestego siódmego września na wyspie Kos ma miejsce Międzynarodowy Dzień Turystyki, obfitujący w rozmaite wydarzenia. W ramach Międzynarodowego Dnia Turystyki, w miejscowości Kefalos (zlokalizowanej w zachodniej części wyspy Kos), odbywa się uroczysty festyn – z tańcami, muzyką oraz głośnymi śpiewami.

Łączna liczba godzin słonecznych we wrześniu: 10 godzin.
Temperatura powietrza w dzień: 27 stopni Celsjusza.
Temperatura powietrza w nocy: 20 stopni Celsjusza.
Średnia temperatura wody: 24 stopnie Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 1 dzień.
Najcieplejszy tydzień września: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wyspa Kos we wrześniu od 999 zł!

Kos w październiku

Październik jest ostatnim miesiącem sezonu turystycznego na wyspie. Przypomnijmy, że okres turystyczno – wakacyjny w tej części świata, trwa od maja aż do końca października. Pod koniec miesiąca wyspa wydaje się być mniej zatłoczona, dlatego śmiało można wybrać się na krótki urlop.

Średnie dzienne temperatury powietrza w październiku kształtują się na poziomie 23. stopni Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie około 16. stopni Celsjusza.

Łączna liczba godzin słonecznych w październiku: 8 godzin.
Średnia temperatura wody: 22 stopnie Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 6 dni.
Najcieplejszy tydzień października: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wyspa Kos w październiku od 899 zł!

Kos w listopadzie

Wraz z listopadem przychodzi wyczuwalne ochłodzenie. W ciągu dnia należy spodziewać się 19. stopni Celsjusza, natomiast w nocy – zaledwie 13. stopni Celsjusza. Dodatkowym minusem urlopu o tej porze roku jest duża liczba dni deszczowych (patrz niżej). Pomimo mniejszej ilości godzin słonecznych w ciągu dnia, listopad kusi turystów niższymi cenami, a także wysoką temperaturą wody.

Łączna liczba godzin słonecznych w listopadzie: 6 godzin.
Średnia temperatura wody: 20 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 9 dni.
Najcieplejszy tydzień listopada: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Kos w grudniu

Grudzień jest czasem, w którym należy spodziewać się zwiększonej ilości opadów atmosferycznych (deszczu). Wybierając się w podróż o tej porze roku, warto mieć na uwadze fakt, że będzie często padało – nawet przez pół miesiąca. Grudzień nie należy także do najcieplejszych miesięcy na „Wyspie Hipokratesa”. W ciągu dnia temperatury powietrza będą kształtowały się na poziomie około 16. stopni Celsjusza, natomiast w nocy – na poziomie około 10. stopni Celsjusza. Skoro wiemy, że będzie padało (nawet dość intensywnie), zabierzmy ze sobą kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy, cieplejszą bluzę albo sweter, kalosze, a także parasolkę. Zawsze lepiej mieć wszystko pod ręką.

Łączna liczba godzin słonecznych w grudniu: 4 godziny – najmniej w całym roku.
Średnia temperatura wody: 18 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 14 dni – najwięcej w całym roku.
Najcieplejszy tydzień grudnia: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments