Kiedy jechać do Czarnogóry?

11 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 37 Average: 4.5]

Czarnogóra (popularnie nazywana „Czarną Perłą” Półwyspu Bałkańskiego) jest niedużym krajem położonym w Europie Południowej. Państwo graniczy z następującymi krajami: z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Albanią. Ma też dostęp do Morza Adriatyckiego.

„Czarna Perła” Półwyspu Bałkańskiego rokrocznie przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z różnych zakątków świata. Na jej terenie można podziwiać m.in. Kotor – jedno z najpiękniejszych miast nad Morzem Adriatyckim, Jezioro Szkoderskie – akwen wodny umiejscowiony na granicy Albanii oraz Czarnogóry, a także Ulcinj – najdalej wysunięte na południe miasto w Czarnogórze. „Czarną Perłę” Półwyspu Bałkańskiego można odwiedzać o każdej porze roku. Warto jednak wiedzieć, w jakim okresie panują tam najkorzystniejsze warunki atmosferyczne.

Czarnogóra w styczniu

Styczeń w Czarnogórze bardzo różni się od tego, z którym mamy do czynienia w Polsce. W tym czasie średnie temperatury powietrza wynoszą od 3º Celsjusza do nawet 10º Celsjusza. Turyści, którzy wybierają się do Czarnogóry w styczniu, powinni wziąć ze sobą kurtki (mogą być przeciwdeszczowe), grubsze bluzy oraz czapki. Na miejscu można bowiem spodziewać się deszczu, a czasami także burz, mgły, śniegu lub gradu.

Czarnogóra w lutym

Luty, pomimo częstych opadów deszczu, potrafi zaskoczyć wysokimi temperaturami. Maksymalna dzienna temperatura powietrza dochodzi do nawet 11.º Celsjusza. Podróżnicy, którzy wybierają się do Kotoru – miasta portowego położonego w południowo – zachodniej części Czarnogóry – mogą spodziewać się jedynie ok. 8.º Celsjusza, a także lekkich powiewów wiatru. Najcieplej będzie w trzecim tygodniu lutego.

Przeczytaj również:

Czarnogóra w marcu

Marzec jest doskonałym miesiącem dla tych, którzy uwielbiają odkrywać nowe kierunki bez perspektywy żaru lejącego się z nieba… W tym czasie średnie temperatury powietrza oscylują wokół 15.º Celsjusza, natomiast najniższa może dochodzić do 5.º Celsjusza. Opadów atmosferycznych trzeba spodziewać się przez 14 dni. A słońce? Słońce będzie widoczne na horyzoncie przez około 5 godzin w ciągu dnia.

Czarnogóra w kwietniu

Wraz z kwietniem przychodzi nieznaczne ocieplenie. Najwyższe temperatury powietrza mogą wynosić 19º Celsjusza, natomiast najniższe – ok. 9º Celsjusza. Pomimo kilkunastostopniowych temperatur powietrza, warto mieć przy sobie cieplejszą kurtkę (najlepiej przeciwdeszczową), a także bluzę z kapturem.

Wakacje w Czarnogórze w kwietniu od 799 zł!

Czarnogóra w maju

Maj jest idealnym miesiącem na zwiedzanie Czarnogóry, a także pierwsze plażowanie. Termometry przeważnie wskazują ok. 22.º Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że piąty miesiąc roku bywa także zdradliwy… Dodajmy, że najniższe temperatury powietrza mogą oscylować wokół 12.º Celsjusza.

Wakacje w Czarnogórze w maju od 799 zł!

Czarnogóra w czerwcu

Wraz z czerwcem przychodzi okres upałów. Należy wspomnieć, że czerwiec jest pierwszym miesiącem „afrykańskich” upałów w Czarnogórze. Średnie temperatury w ciągu dnia mieszczą się między 19º Celsjusza a 27º Celsjusza. Woda w morzu jest nagrzana do tego stopnia, że można powoli zacząć korzystać z morskich kąpieli. Słońce będzie widoczne na horyzoncie przez około 10 godzin w ciągu dnia.

Wakacje w Czarnogórze w czerwcu od 899 zł!

Czarnogóra w lipcu

Lipiec zachęca do korzystania z uroków lata. W tym czasie średnie temperatury powietrza wynoszą od 27º Celsjusza do aż 30º Celsjusza. Warto zaznaczyć, że są to temperatury w cieniu. Każdy, kto zamierza zwiedzać okolicę lub oddawać się błogiemu lenistwu na plaży, powinien zaopatrzyć się w butelkę wody mineralnej (najlepiej 1,5 – litrową), filtry przeciwsłoneczne SPF 30+, przyciemniane okulary oraz nakrycie głowy.

Wakacje w Czarnogórze w lipcu od 899 zł!

Czarnogóra w sierpniu

W sierpniu temperatury powietrza mogą dochodzić do nawet 33º Celsjusza. W tym czasie (podobnie jak w lipcu), powinniśmy mieć przy sobie filtry przeciwsłoneczne SPF 30+, przyciemniane okulary, kapelusz oraz wodę – najlepiej mineralną, pozbawioną gazu. Aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, należy wypijać ok. 1,5 – 2 l wody dziennie.

W sierpniu słońce jest widoczne na horyzoncie przez około 11 godzin w ciągu dnia, może także powiać lub popadać.

Wakacje w Czarnogórze w serpniu od 999 zł!

Czarnogóra we wrześniu

We wrześniu średnie temperatury powietrza kształtują się na poziomie 27º Celsjusza. Dodajmy, że najniższa może dochodzić do zaledwie 15º Celsjusza. Temperatura wody (23º Celsjusza) sprzyja korzystaniu z kąpieli, a także zachęca do uprawiania sportów wodnych. Wrzesień jest miesiącem, w którym mogą pojawić się dni deszczowe. Słońce natomiast będzie widoczne przez ok. 9 godzin w ciągu dnia. Dziewiąty miesiąc roku to dobry czas na zwiedzanie Czarnogóry.

Wakacje w Czarnogórze we wrześniu od 1099 zł!

Czarnogóra w październiku

Październik w Czarnogórze należy do bardzo przyjemnych. Dzienne temperatury powietrza oscylują wokół 21º Celsjusza – z zaznaczeniem, że najniższa może dojść do 10.º Celsjusza. Woda w tym czasie jest nagrzana do ok. 20º Celsjusza, dzięki czemu nie ma przeciwwskazań do korzystania z morskich kąpieli. Warto również zaznaczyć, że słońce w październiku będzie widoczne przez ok. 7 godzin w ciągu dnia. A deszcz? Opadów atmosferycznych można spodziewać się przez 11 dni.

Wakacje w Czarnogórze w październiku od 799 zł!

Czarnogóra w listopadzie

Listopad w Czarnogórze bardzo różni się od tego, jaki występuje na terytorium Polski. W ciągu dnia możemy spodziewać się nawet kilkunastostopniowych temperatur – najwyższa dochodzi do 16.º Celsjusza. Wybierając się w tym czasie do Kotoru, miasta zlokalizowanego w południowo – zachodniej części Czarnogóry, powinniśmy jednak zabrać ze sobą ciepły sweter, kurtkę oraz czapkę. Zdarza się, że temperatury spadają do 10º Celsjusza.

Czarnogóra w grudniu

Wraz z grudniem przychodzi wyczuwalne ochłodzenie. Średnie temperatury powietrza kształtują się na poziomie 4º – 12º Celsjusza. W tym czasie można spodziewać się słabych porywów wiatru, deszczu, śniegu, mgły, a nawet burz z piorunami. Każdy, kto wybiera się w grudniu do „Czarnej Perły” Półwyspu Bałkańskiego, powinien wziąć ze sobą czapkę, szalik, kurtkę przeciwdeszczową oraz ciepły sweter.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments