Kiedy jechać do Bośni i Hercegowiny?

18 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3.7]

Bośnia i Hercegowina leży w południowo – wschodniej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim. Państwo graniczy z Chorwacją (na północy, zachodzie oraz południu), z Serbią (na wschodzie), a także z Czarnogórą – na południowym wschodzie. Kraj ma dostęp do Morza Adriatyckiego.

Jednostką monetarną, która obowiązuje na terytorium Bośni i Hercegowiny jest marka zamienna (BAM).

Bośnia i Hercegowina (stanowiąca serce Półwyspu Bałkańskiego) jest krajem, który można odwiedzać o każdej porze roku. Warto jednak wiedzieć, że w tym rejonie świata występują piękne, gorące lata, a także chłodne zimy z intensywnymi opadami śniegu. Najwyższe temperatury powietrza odnotowuje się w południowej części kraju, a dokładniej – w pobliżu miasta Mostar. Średnia roczna suma opadów wynosi od 600 mm – na terenach nizinnych do 1 500 mm – w górach.

Bośnia i Hercegowina rokrocznie przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z różnych zakątków świata. Na miejscu na przyjezdnych czekają wspaniałe atrakcje, warowne twierdze, tajemnicze góry, a także przepyszne jedzenie oraz dobre gatunkowo wino. Jednym słowem wszystko to, co w czasie wakacji jest niezbędne do życia…

Przebywając na terytorium Bośni i Hercegowiny, warto odwiedzić m.in. Mostar – jedno z najpiękniejszych miast w całym kraju, Wodospady Kravica – wyglądem oraz charakterem przypominające słynne Jeziora Plitwickie zlokalizowane na terytorium Chorwacji, Sarajewo – stolicę Bośni i Hercegowiny – przyciągającą wielokulturowością, orientalnym klimatem oraz wspaniałymi zapachami, a także Medjugorie – miejscowość słynącą z objawień Matki Boskiej.
Sprawdźmy zatem, kiedy najlepiej jechać do Bośni i Hercegowiny.

Bośnia i Hercegowina w styczniu

Okres zimowy jest doskonałym czasem na uskutecznianie rozmaitych aktywności, m.in. narciarstwa. Zapaleni narciarze mogą skorzystać z popularnego ośrodka Mount Jahorina, który znajduje się w okolicy Sarajewa.

Pierwszy miesiąc roku (styczeń) należy do najzimniejszych miesięcy w roku. W tym czasie odnotowuje się bardzo niskie temperatury powietrza: średnio od 2º Celsjusza do 8º Celsjusza.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie w styczniu od 999 zł!

Bośnia i Hercegowina w lutym

Luty jest miesiącem, w którym mogą wystąpić obfite opady śniegu. Warto wiedzieć, że w ostatnich latach śnieg padał tu przez około 11 dni w ciągu miesiąca. Średnie dzienne temperatury powietrza oscylują wokół 5º Celsjusza. Uczucie chłodu mogą także potęgować porywiste wiatry. Najcieplejszy będzie czwarty tydzień lutego.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie w lutym od 899 zł!

Bośnia i Hercegowina w marcu

Wraz z marcem przychodzi nieznacznie ocieplenie. Termometry przeważnie pokazują od 2º Celsjusza do nawet 11 – 13º Celsjusza. Trzeci miesiąc roku jest zatem doskonałym momentem na zwiedzanie Bośni i Hercegowiny. Dokąd warto pojechać? Można na przykład udać się do wielokulturowego Sarajewa, magnetyzującego orientalnym klimatem oraz połączeniem wpływów europejskich i muzułmańskich.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie w marcu od 1099 zł!

Bośnia i Hercegowina w kwietniu

Okres od kwietnia do września jest uznawany za najlepszy czas na odwiedzenie Bośni i Hercegowiny. Średnie dzienne temperatury powietrza kształtują się na poziomie 7º Celsjusza – 15º Celsjusza. W tym czasie można spodziewać się także lekkich powiewów wiatru. Decydując się na wyjazd do Sarajewa (często nazywanego „Jerozolimą Europy”), warto wziąć ze sobą ciepłą kurtkę oraz bluzę z kapturem. Pomimo dodatnich temperatur powietrza, możemy czuć nieprzyjemny chłód na plecach… To dobre miejsce na wakacje w kwietniu.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie w kwietniu od 1099 zł!

Bośnia i Hercegowina w maju

Maj zwiastuje piękną, słoneczną pogodę. Warto podkreślić, że piąty miesiąc roku przynosi dodatnie temperatury powietrza: od 9º Celsjusza do 16 i więcej stopni Celsjusza. W tym czasie turyści mogą cieszyć się nie tylko przyjemną aurą, ale także odradzaniem się bałkańskiej przyrody. Wspaniałe krajobrazy, majestatyczne góry oraz warowne twierdze zachęcają do bliższego poznawania regionu.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie w maju od 1199 zł!

Bośnia i Hercegowina w czerwcu

Czerwiec jest miesiącem, który przynosi ponad dwudziestostopniowe temperatury powietrza. Jest ciepło, ale nie upalnie. Można na przykład wybrać się na spacer po okolicy. Dodajmy, że „afrykańskie” upały przyjdą dopiero w następnym miesiącu (w lipcu).
Najcieplejszy będzie trzeci tydzień czerwca.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie w czerwcu od 1099 zł!

Bośnia i Hercegowina w lipcu

Lipiec jest uznawany za najcieplejszy miesiąc w roku. Średnie dzienne temperatury powietrza kształtują się na poziomie 19º Celsjusza – 31º Celsjusza (najwyższe dochodzą do nawet 36º Celsjusza). Warto pamiętać, że ponad trzydziestostopniowe upały mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Podczas upałów zawsze należy mieć przy sobie butelkę wody mineralnej (najlepiej niegazowanej), okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrem oraz kapelusz lub czapkę z daszkiem.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie w lipcu od 1199 zł!

Bośnia i Hercegowina w sierpniu

Sierpień jest drugim najgorętszym miesiącem w roku. W tym czasie termometry pokazują około 30º Celsjusza. Ciekawostką dla przyjezdnych może być fakt, że 5 sierpnia 2012 roku w okolicach Medjugorie, a także nad Wodospadami Kravica, odnotowano rekordową, czterdziestopięciostopniową temperaturę powietrza.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie w sierpniu od 999 zł!

Bośnia i Hercegowina we wrześniu

Jak już zostało wcześniej napisane, okres od kwietnia do września jest uznawany za najlepszy moment na odwiedzenie Bośni i Hercegowiny. W tym czasie można bez przeszkód zwiedzać najpiękniejsze miejsca na mapie BiH, m.in. Sarajewo, Medjugorie oraz Mostar. We wrześniu średnie dzienne temperatury powietrza kształtują się na poziomie 12º Celsjusza – 19º Celsjusza.
Najcieplej będzie w pierwszym tygodniu miesiąca.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie we wrześniu od 999 zł!

Bośnia i Hercegowina w październiku

W październiku Bośnia i Hercegowina prezentuje się bajecznie. Turyści powoli opuszczają „Jerozolimę Europy” (Sarajewo), zabierając ze sobą miodową opaleniznę, lokalne pamiątki oraz piękne wspomnienia… W tym czasie termometry przeważnie pokazują 13º Celsjusza – 19º Celsjusza. Dodajmy, że najcieplej jest zazwyczaj w pierwszym tygodniu miesiąca.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie w październiku od 1099 zł!

Bośnia i Hercegowina w listopadzie

Listopad w BiH należy do umiarkowanych. Średnie dzienne temperatury powietrza kształtują się na poziomie 2º Celsjusza – 12º Celsjusza. W tym czasie mogą także wystąpić lekkie porywy wiatru. W przedostatnim miesiącu roku najcieplejszy będzie pierwszy tydzień.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie w listopadzie od 999 zł!

Bośnia i Hercegowina w grudniu

Ostatni miesiąc roku przynosi ujemne temperatury powietrza. Termometry przeważnie pokazują od minus 3º Celsjusza do 4º Celsjusza na plusie. W tym czasie można spodziewać się obfitych opadów atmosferycznych (w tym śniegu). Warto wiedzieć, że śnieg będzie padał przez około 10 dni w ciągu miesiąca. Najcieplejszy jest zazwyczaj pierwszy tydzień grudnia.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie w grudniu od 799 zł!

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments