Kazachstan – paszport czy dowód osobisty? Na dowód? Bez paszportu?

18 kwietnia 2022
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dobrą informacją dla obcokrajowców udających się do Kazachstanu w celach turystycznych (na okres do 30. dni) jest fakt, że nie potrzebują oni wiz wjazdowych do kraju. Jedynym dokumentem podróży, który uprawnia ich do pobytu w tej części Azji jest natomiast aktualny paszport.    

Uwaga! Dokument paszportowy (paszport) powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy – licząc od daty planowanego wyjazdu z Kazachstanu.

Informacje ogólne o kraju

Oficjalna nazwa: Republika Kazachstanu.

Kontynent: Azja Środkowa.

Stolica: Nur-Sułtan (Astana).

Powierzchnia: 2 725 000 kilometrów kwadratowych.

Języki urzędowe: kazachski, rosyjski.

Waluta: tenge kazachskie (KZT), które dzieli się na 100 tiynów. W obiegu występują monety o nominałach: 1 tenge, 2 tenge, 5 tenge, 10 tenge, 20 tenge, 50 tenge i 100 tenge oraz banknoty o nominałach: 200 tenge, 500 tenge, 1 000 tenge, 2 000 tenge, 5 000 tenge, 10 000 tenge i 20 000 tenge.

Międzynarodowy numer kierunkowy: +7.

Pogotowie ratunkowe: 103.

Policja: 102.

Straż pożarna: 101.

Klimat: umiarkowany, suchy, skrajnie kontynentalny.

Duże miasta: Ałmaty (lub Ałma-Ata) – największe miasto kraju, Szymkent, Karaganda, Aktobe (również Aktiubińsk), Taraz (do 1995 roku Dżambuł), Pawłodar.

Największe atrakcje turystyczne: podwodny las w górach Tien Szan, Kanion Szaryński (Kanion Czaryński) – miejsce rodem z dzikiego zachodu, Wodospad Niedźwiedzi, Wielkie Jezioro Ałmatyńskie, Ałmaty, Park Narodowy „Ałtynemel”, Chan Szatyr – największe w Azji Środkowej centrum rozrywkowo-handlowe.

Najciekawsze pamiątki: koszulki w barwach flagi Kazachstanu, dywany z koziej wełny, czapki, torebki, magnesy na lodówkę, miody, konfitury, nalewki na wszelkie dolegliwości.

Republika Kazachstanu – informacje praktyczne

– Urzędy zlokalizowane na terenie kraju są czynne w godz. 9.00 – 18.00 (niektóre 19.00).

Uwaga! Przerwa obiadowa trwa zazwyczaj od godz. 12.00 do 13.00 (czasami do 14.00).

– Po Kazachstanie można podróżować autobusami, pociągami, marszrutkami lub autostopem. Najlepszym rozwiązaniem (z racji dużych odległości) jest jednak transport lotniczy.

– Osoby, które zamierzają wydać znaczną ilość pieniędzy, powinny targować się z lokalnymi sprzedawcami. W tej części Azji to norma.

– W większości restauracji oraz hoteli można znaleźć darmowe WiFi.

– W Republice Kazachstanu obowiązuje zakaz fotografowania obiektów wojskowych, niektórych budynków rządowych, a także przejść granicznych. Pamiętajmy o tym!

I na koniec jeszcze jedna ważna informacja – w kraju obowiązuje ruch prawostronny.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments