Kask narciarski — dlaczego jest tak ważnym elementem wyposażenia? Jak wybrać odpowiedni?

18 grudnia 2021
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jazda na nartach to jeden ze sportów zimowych, które dostarczają wielu pozytywnych emocji. Niesie ona jednak za sobą również sporo ryzyka dla naszego zdrowia. Aby zminimalizować ryzyko, należy zaopatrzyć się w odpowiedni kask na narty. Dlaczego dokładnie jest on tak ważny? Jak dobrać kask narciarski? O tym poniżej!

Czy kaski narciarskie to konieczność?

Szczególnie początki na stoku bywają trudne. Uczymy się jazdy, łapiąc odpowiednią pozycję ciała i ją utrzymując, co nieraz bywa trudne i kończy się upadkiem. Zdarza się, że kończy się to niewielkimi siniakami, lecz nie zawsze tak bywa, dlatego też należy zabezpieczyć głowę. Każdy sport zimowy tego typu wiąże się z dużymi prędkościami i ciągłą dynamiką, dlatego nawet po nabraniu wprawy i pewności siebie na nartach, kaski narciarskie nie powinny trafiać w odstawkę.

Niekontrolowane uderzenia o twardy śnieg mogą zdarzyć się nawet doświadczonym narciarzom. Nieprzewidziany uskok na trasie, przypadkowe zderzenie z kimś czy nawet zwykłe zamyślenie się może prowadzić do bolesnego upadku. W takich sytuacjach niezwykle ważna jest obecność kasku narciarskiego na głowie, który uchroni ją przed większymi obrażeniami i, co najważniejsze, przed wstrząsem mózgu.

Musimy także pamiętać o tym, że w Polsce dzieci do 16 roku życia mają obowiązek noszenia kasku narciarskiego. Wynika to z obowiązującego prawa. Młodzież powyżej 16 roku życia i osoby dorosłe nie muszą go posiadać, lecz muszą pamiętać o tym, by stosować się do obowiązujących na danym stoku praw i obowiązków. Każdy stok narciarski posiada swój regulamin, który określa przede wszystkim konieczność zachowania szczególnej ostrożności, ale może także zawierać zapis o konieczności zakładania kasku. Warto mieć go więc zawsze przy sobie — nie tylko ze względu na przepisy, ale głównie ze względu na swoje zdrowie.

Kaski narciarskie: czym się kierować przy wyborze?

Mózg to nasze swoiste centrum dowodzenia. Odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, dlatego też tak ważna jest jego ochrona. Co wziąć pod uwagę oglądając kaski w góry?

Rozmiar kasku a jego użytkownik 

Niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie go do głowy. Jak dobrać rozmiar kasku? Należy zmierzyć obwód głowy na wysokości ok. 1 cm nad linią brwi. Otrzymany wynik następnie zestawiamy z tabelą rozmiarów danego producenta, wybierając najbardziej zbliżony. Warto wiedzieć, że rozmiarówka kasków nie jest w żadnej sposób standaryzowana, dlaczego też może się różnić pomiędzy producentami, w związku z czym przed każdym zakupem musimy upewniać się, że sięgamy po tę właściwą.

Zakup kasku pod względem rozmiaru będzie prostszy, gdy określimy grupę wiekową jego przyszłego użytkownika. Rozmiary kasków dla dzieci będą zdecydowanie mniejsze niż dla dorosłych, dlatego też nie znajdziemy ich w tych samych kategoriach sklepowych.

Wygoda i praktyczność kasku

Przed kolorem czy ozdobnymi nadrukami należy postawić praktyczność danego kasku. Czy posiada on odpowiednią wentylację? Czy zabezpiecza także uszy? Jakie ma zapięcie? A co z wyściółką — czy można ją wyjąć i wyprać? Te pytania to niezwykle ważne aspekty, które trzeba rozważyć, zanim sięgniemy po konkretny model. Dopiero po nich można zwrócić uwagę na barwę danego modelu i postawić na swoją ulubioną.

Kask narciarski to niezwykle ważny element wyposażenia każdego aktywnego narciarza. Odpowiednio dobrany będzie niemal nieodczuwalny na głowie, a jednocześnie zapewni właściwe bezpieczeństwo na stoku.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments