Kalabria – co warto zobaczyć?

10 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kalabria to jeden z najpiękniejszych regionów w całej Europie – nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka, co ma sporo plusów. To gwarancja spokojnego urlopu w otoczeniu pięknej przyrody i niezwykłej architektury. W tej części Włoch nie brakuje godnych uwagi miejsc – oto propozycje.

Tropea

Popularny kurort z kąpieliskiem położonym na rafie i zabytkowymi budowlami, z których najbardziej znany jest Kościół na Wyspie. Tropea i okolice słyną również z upraw czerwonej cebuli.

Pizzo di Calabria

Morski port ulokowany na stromym zboczu z widokiem na Zatokę Świętej Eufemii. Jego firmowym znakiem jest deser lodowy tartufo składający się z dwóch lub więcej smaków lodź podawanych z syropem owocowym lub znajdującym się w środku mrożonym owocem, całość pokrywa muszla z czekolady lub kakao.

Rossano

Miejscowość położona na wzniesieniu w odległości ok. 3 km od Zatoki Taranto. Słynie z kamieniołomów marmuru i alabastrów, określana jest mianem bizantyjskiej stolicy Kalabrii lub Raveny południa.

Scalea

Miasteczko zawdzięczające swą nazwę  tarasowemu układowi na zboczu wzgórza. Nowoczesne hotele i kąpieliska przeplatają się z pozostałościami po czasach starożytnych i średniowiecznych.

Chianalea di Scilla

Jeśli wierzyć legendom, to stąd pochodzi znany z mitologii greckiej morski potwór Scylla. Zobaczyć tu można m.in. zamek Ruffo.

Fiumefreddo Bruzio

Miejscowość położona na wzgórzu. Zachwyca takimi zabytkami jak m.in. zamek Castello della Valle czy Kościół Matki.

Orsomarso i Papasidero

Miasteczka, które warto odwiedzić z uwagi na bizantyjskie mozaiki znajdujące się w kościołach. Nie sposób też nie zwrócić uwagi na ruiny zamków normańskich.

Capo Vaticano

Miejsce idealne dla osób ceniących bliski kontakt z przyrodą. Maksymalna wysokość przylądka wynosi ok. 124 m.

Reggio di Calabria

Największe i zarazem najstarsze miasto Kalabrii oddzielone od Sycylii Cieśniną Mesyńską. Oferuje mnóstwo atrakcji dla zwiedzających, m.in. muzea, pałace, pozostałości po starożytnych i średniowiecznych budowlach etc., a z nadmorskiej promenady rozpościera się  widok na Cieśninę Mesyńską oraz Sycylię.

Roghudi

Opuszczona osada leżąca w jednym z najgłębszych kanionów w górach Aspromonte. Nieopodal znajduje się zamieszkana miejscowość Roghudi Nuovo, gdzie nadal używany jest grecko-kalabryjski dialekt.

Regionalny Park Naturalny Serre

Park utworzono w 2004 r. Zajmuje powierzchnię 17,687 ha, żyje tu wiele różnych gatunków zwierząt (w tym rzadkich).

Parki narodowe

Pollino – największy włoski park narodowy, na jego terenie znajdują się  masywy Pollino i Orsomarso. Symbolem parku jest sosna bośniacka.

Aspromonte – park zlokalizowany w południowej części Apeninów. Mieszka tu wiele rzadkich gatunków zwierząt, np. orzeł Bonelli.

Sila – park powstał w 1997 r. uważany jest za jeden z najważniejszych przyrodniczych cudów przyrody, jego symbolem jest wilk.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments