Jazda na snowboardzie czy nartach? Czego łatwiej się nauczyć?

25 listopada 2022
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zima to czas, w którym wszystkie stoki narciarskie są wypełnione aż po brzegi! Wiele z nas przez cały rok czeka, by móc wreszcie wyjąć swoje narty lub deskę snowboardową i poszaleć po białym puchu!

Od lat ludzie zastanawiają się, która dyscyplina sportowa jest bardziej atrakcyjna, a także bezpieczniejsza – jazda na nartach, czy też jazda na snowboardzie? Na wspomniane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, niemniej według statystyk, jazda na snowboardzie jest znacznie bardziej kontuzjogenna, zaś jazda na nartach aż trzy razy częściej kończy się wypadkiem śmiertelnym.

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie podczas zimowych atrakcji!

Pomimo, iż z roku na rok liczba miłośników jazdy na snowboardzie sukcesywnie wzrasta, to właśnie narciarze przodują na stokach narciarskich. Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, iż snowboard jest jedną z bardziej niebezpiecznych dyscyplin sportowych. Należy natomiast pamiętać, że każdy rodzaj sportu niesie za sobą ryzyko kontuzji, czy też wypadku. Można je jednak ograniczyć, dzięki odpowiedniemu doświadczeniu, umiejętnościom, przygotowaniu fizycznemu, a także dobraniu odpowiedniego sprzętu.

Warto także zaznaczyć, że podczas jazdy na snowboardzie upadek wiąże się z przewróceniem naszego ciała do tyłu, bądź do przodu. W takiej sytuacji ucierpieć może głównie kość ogonowa, czy też nadgarstki. Z kolei upadek w trakcie jazdy na nartach, naraża głównie nasze nogi oraz głowę, z uwagi na fakt, większej utraty stabilizacji. Istotne jest jednak, aby zarówno w trakcie jazdy na nartach, jak i jazdy na snowboardzie, zachować szczególną ostrożność.

Jak przygotować się do jazdy?

Zarówno w przypadku jazdy na nartach, jak i jazdy na snowboardzie, niezwykle ważną rolę odgrywa sprzęt. Trzeba pamiętać, że poza dobraniem odpowiednich nart, czy też deski, warto również skupić swoją uwagę na butach do jazdy!

Kupowanie butów narciarskich wygląda nieco inaczej niż w przypadku butów snowboardowych. Jeżeli zatem zastanawiasz się, jakie buty na snowboard wybrać, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Najpopularniejsze modele butów snowboardowych to obuwie miękkie, które znakomicie zda egzamin w przypadku osób rozpoczynających naukę jazdy. Jeżeli natomiast jesteś bardziej zaawansowany, możesz śmiało zdecydować się na buty twarde.

Oczywistą sprawą jest odpowiednie dopasowanie buta do rozmiaru stopy. Powinna ona zostać usztywniona, a zarazem komfortowo utrzymywać się w bucie, tak to by nic nie uwierało Cię w trakcie jazdy. Pamiętaj także, że but w żadnej części nie może być zbyt luźny. Poza rozmiarem butów snowboardowych powinieneś także zdecydować, który rodzaj wiązań oraz zapinania będzie dla Ciebie najbardziej komfortowy. Pamiętaj, aby zawsze mierzyć buty na specjalnie przeznaczone do tego skarpety, poprawiające komfort i pewność poruszania się po stoku. Nie możesz jednak przesadzić z grubością materiału, z którego wykonane są skarpety – może to powodować ograniczenie utrzymywania kontroli nad deską. Im cieńsze wybierzesz skarpety, tym większą kontrolę osiągniesz podczas jazdy!

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments