Jakie szczepienia przed wakacjami

18 kwietnia 2017
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Perspektywa spędzenia wakacji w tropikalnych krajach brzmi niezwykle kusząco, niemniej aby taki wyjazd się udał, należy zadbać o kilka istotnych spraw. Jedną z nich są szczepienia – w wielu przypadkach konieczne, dlatego też tematem tym trzeba zainteresować się z odpowiednim wyprzedzeniem.

Planując wyprawę do tropikalnego kraju, kwestii szczepień nie wolno pominąć, nie można też zostawiać jej na ostatnią chwilę. Na kilka miesięcy przed planowanym terminem wyjazdu należy udać się do lekarza rodzinnego, aby uzyskać informacje dotyczące ewentualnych przeciwwskazań. Dużą ostrożność powinny zachować w szczególności osoby cierpiące w powodu chorób przewlekłych takich jak m.in. cukrzyca, astma, choroba wieńcowa etc. Nie obejdzie się ponadto bez specjalistycznej konsultacji z lekarzem chorób tropikalnych lub medycyny podróży. Potwierdzeniem każdego obowiązkowego szczepienia jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień – w przypadku jego braku trzeba się liczyć z konsekwencjami, np. z odmową pozwolenia na wjazd do danego kraju.

Oprócz szczepień obowiązkowych wyróżnia się również szczepienia zalecane, których dobór zdeterminowany jest przede wszystkim: charakterem i wyjazdu, specyfiką miejsca docelowego, przewidywanym czasem pobytu oraz stanem zdrowia. Przytoczone poniżej przykłady mają wspólną cechę, a mianowicie szczepienia rutynowe przeciw tężcowi, błonicy i krztuścowi.

Szczepienia przed wyjazdem do Angoli

Osoby wybierające się do Angoli muszą obowiązkowo zaszczepić się przeciw żółtej gorączce, zalecane są zaś szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, polio i wściekliźnie. Wskazane jest szczepienie przeciw cholerze, ponieważ Angola jest krajem o wysokim ryzyku zakażenia tą chorobą.

Szczepienia przed wyjazdem do Arabii Saudyjskiej

Przed podróżą do Arabii Saudyjskiej obowiązkowe jest szczepienie przeciw chorobie meningokokowej, a zalecane – przeciw durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Szczepienia przed wyjazdem do Egiptu

Przed wakacjami w Egipcie zaleca się szczepienia przeciw wściekliźnie, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz durowi brzusznemu.

Szczepienia przed wyjazdem do Ghany

Przed wyjazdem do Ghany obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej gorączce. Zaleca się ponadto szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, polio, wściekliźnie, durowi brzusznemu, chorobie meningokokowej oraz cholerze.

Szczepienia przed wyjazdem do Indii

Osobom planującym pobyt w Indiach zalecane są szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, polio, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu oraz cholerze.

Szczepienia przed wyjazdem do Jordanii

Do szczepień zalecanych przed podróżą w Jordanii zaliczają się szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, wściekliźnie i japońskiemu zapaleniu mózgu.

Szczepienia przed wyjazdem do Kenii

Przed wyjazdem do Kenii zalecane są szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, polio, wściekliźnie, chorobie meningokokowej, japońskiemu zapaleniu mózgu, żółtej gorączce oraz cholerze.

Szczepienia przed wyjazdem do Maroko

Na okoliczność podróży do Maroko zaleca się szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz wściekliźnie.

Szczepienia przed wyjazdem do Nepalu

Przed wyjazdem do Nepalu zalecane są szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, polio, japońskiemu zapaleniu mózgu, cholerze oraz wściekliźnie.

Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii

Każdemu, kto planuje urlop w Tajlandii zaleca się szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz wściekliźnie.

Szczepienia przed wyjazdem do Tunezji

Turystom udającym się do Tunezji zalecane są szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu i wściekliźnie.

Szczepienia przed wyjazdem do Turcji

Przed wyjazdem do Turcji zalecane są szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu i wściekliźnie.

Szczepienia przed wyjazdem do Wietnamu

Przed podróżą do Wietnamu zaleca się wykonanie szczepień przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu i cholerze.

Uwaga! Dawkowanie i czas wykonania szczepienia jest uzależniony od jego typu. Przykładowo: przeciwko błonicy, polio i tężcowi podawana jest 1 dawka domięśniowo – odporność utrzymuje się przez 10 lat, zaś przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A podawana jest 1 dawka domięśniowo przed wyjazdem plus dawka uzupełniająca po 6-12 miesiącach.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments