Białe szaleństwo to dla wielu sposób na spędzenie pięknych zimowych chwil w górach. Jednak w miastach z dala od południa Polski nie brakuje stoków narciarskich, z których można korzystać przez cały rok. Właśnie dlatego niezależnie od miejsca zamieszkania i częstotliwości wyjazdów w góry warto zacząć naukę jazdy na nartach. Jakie narty dla początkującego wybrać?
Narty dla początkujących – na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów?
Tak jak w przypadku każdego innego sportu, tak samo w narciarstwie trzeba nabrać wprawy. Aby nauka jazdy była bezpieczna, a jednocześnie dawała postępy, warto wybrać narty, na których nie sposób jeździć szybko. Panowanie nad dwoma deskami to bowiem jedna z najważniejszych umiejętności, którą można uznać za fundament dalszej nauki jazdy na nartach.
Niezwykle istotny jest zatem materiał, z którego zbudowano narty. Rdzeń może być na przykład twardszy drewniany albo bardziej elastyczny piankowy, a poszczególne modele różnią się między sobą również materiałem, z którego wykonano obudowę rdzenia. Dla początkujących narciarzy zalecane są narty miękkie, obudowane lekkim materiałem, takim jak włókno szklane czy węglowe albo stopy metali. Miękkie narty są łatwiejsze w prowadzeniu od twardszych (mowa o tzw. twardości poprzecznej, określanej też jako flex) i zalecane osobom początkującym oraz dzieciom. Jak sprawdzić, czy narta jest odpowiednio elastyczna? Po zakupie nart w sklepie online upewnij się, że jej środek (okolica wiązania buta) po naciśnięciu łatwo się wygina. Jeżeli stawia duży opór, to znaczy, że są za twarde.
Długość i szerokość nart dla początkujących – dlaczego ma tak duże znaczenie?
Nowicjuszom w narciarstwie zaleca się też drobne odstępstwo od powszechnie przyjętej normy. Utarło się, że narty powinny być prawie takiej samej długości jak wzrost narciarza czy narciarki. Zanim wybierzesz niezawodne narty dla siebie, weź jednak pod uwagę, że osobie początkującej łatwiej jest na stoku o kontrolowanie krótszych nart. Warto zauważyć też drugą stronę medalu – narty krótsze nie zapewniają jednak takiej stabilności jak dłuższe. Z tego względu długość mniejsza o około 5 cm od wysokości narciarza jest wskazana dla osób o większej posturze, a krótsze o około 10 do 15 cm – szczupłym adeptom narciarstwa. Jeśli dopiero pierwszy raz w życiu wkładasz narty, odejmij od ich długości kolejnych 5–10 cm. W przypadku dzieci te różnice są jeszcze większe i sięgają wartości nawet o 30 cm mniejszych, niż wynosi wzrost malca.
Na łatwość prowadzenia nart wpływa także ich szerokość – im narty węższe, tym są bardziej skrętne. Jednak zanim weźmiesz tę cechę pod uwagę, zastanów się, na jakich trasach będziesz jeździć i czy będziesz czuć się pewnie na węższych deskach. Węższe narty są idealne na twarde i dobrze przygotowane stoki ze sztuczną nawierzchnią (np. specjalną szczotką) lub ubitą warstwą białego puchu. Do jazdy w terenie poza stokami najlepsze okażą się z kolei szersze narty, które nie zapadają się w świeżym, nieubitym śniegu. Pamiętaj jednak, że węższe narty mają mniejszą przyczepność do podłoża niż narty szersze. Poczucie stabilnej postawy na dwóch deskach u osób początkujących znacznie ułatwia naukę i zwiększa pewność siebie na nartach. Na sam początek wybierz zatem narty szersze, najlepiej o szerokości mieszczącej się w przedziale od 7,0 do 8,5 cm.
Wybór pierwszych nart jest trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Zwróć uwagę na najważniejsze cechy, które wpływają na łatwość prowadzenia nart i poczucie stabilności. Odpowiednio dobrane narty do nauki jazdy mogą mieć duży wpływ na chęć kontynuowania nauki narciarstwa zjazdowego.