Jakie buty wybrać do chodzenia po górach latem?

4 sierpnia 2022
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wśród nas z całą pewnością jest sporo osób, które kochają góry. Są to prawdziwi górscy turyści, którzy nie boją się stromych podejść. Wjechanie na szczyt góry kolejką nie daje żadnej satysfakcji, ale pokonanie 2-godzinnego marszu, to już całkiem inna bajka. Czy wędrówki górskie są dla każdego z nas? Jak się do nich przygotować?

Przede wszystkim buty

Już spieszymy się ze wszystkimi odpowiedziami. Wiadomo, że każdy z nas jest w innym wieku, jak i ma inną kondycję. Dla niektórych godzinny spacer po górach to przysłowiowa „bułka z masłem”, a dla innych jest to prawdziwy wyczyn. Śmiało, można powiedzieć, że wędrówki górskie są dla wszystkich, ale nie każdy szlak będzie odpowiedni.

Zarówno w Beskidach, Karkonoszach, Pieninach, jak i Tatrach znajdziemy szlaki, które są bardziej wymagające, a także takie, które pokonają rodzice z małymi dziećmi. Tylko od nas zależy, który szlak wybierzemy. Warto rozeznać się wcześniej jakimi szlakami można dojść na dany szczyt oraz jakie są ich stopnie trudności. Dzięki temu nie napotkamy się po drodze na żadne nieprzewidziane przeszkody i będzie to dla nas tylko i wyłącznie przyjemność.

Poza wyborem szlaku dopasowane pod nasze umiejętności oraz kondycję niezwykle ważne są także buty. Bez odpowiedniego obuwia nawet nie mamy co ruszać w góry. Wiadomo, że inne buty wybieramy zimą, a inne latem. Różnią się one nie tylko ociepleniem, ale także podeszwą. Podeszwa w butach górskich do chodzenia zimą musi być odporna na śliskie nawierzchnie, których w górach nie brakuje.

Buty w góry muszą być także lekkie. Gdy na nasze stopy włożymy ciężkie buty i będziemy chodzić kilka godzin, to dojdzie do jeszcze większego zmęczenia. Polecamy w góry buty markowe, które są na pewno bardziej wytrzymałe. Są one nie do porównania ze zwykłymi butami, z którymi można spotkać się w zwykłych sklepach obuwniczych, czy też na bazarach. Zwykłe buty sportowe mogą nie wytrzymać nawet jednej naszej wędrówki. Z kolei buty markowe jak, chociażby te https://adrenaline.pl/pol_m_Mezczyzni_Buty_Nike-11792.html, to już całkiem inna bajka.

Rozmiar ma znacznie

W przypadku butów, a już szczególnie tych, w których wybieramy się w góry niezwykle ważny, jest rozmiar. Wiadomo, że nie możemy zakładać butów, które są „na styk”. Nikt nie wybiera się w góry bez skarpetek. Są one niemal koniecznością. W związku z powyższym musimy komfortowo czuć się w nich także w skarpecie.

Jak można się łatwo domyślić, zimą wkładamy nieco grubsze skarpety, a więc przy wyborach butów i ich rozmiarów należy to uwzględnić. Mówi się, że idealnie jest kupić rozmiar butów o pół rozmiaru większe. Jednak spotkaliśmy się już także ze szkołami mówiącymi o tym, że buty powinny być większe nawet o dwa rozmiary. Jest to totalna głupota. Wiemy doskonale, że w takich butach będzie nam niewygodnie, a na dodatek bardzo łatwo jest załapać kontuzję. Skręcona noga w górach? To nie brzmi dobrze. Zadbajmy o odpowiednio dobrane buty, a na pewno taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments