Jaki rower kupić w zależności do terenu?

8 maja 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Rzeczywistość pandemiczna bardzo mocno ograniczyła Polakom dostęp do placówek sportowych. Baseny, siłownie i kluby fitness, od dłuższego czasu pozostają zamknięte, zawężając tym samym możliwości osób chcących zachować dobrą kondycję fizyczną. Taki stan rzeczy sprawił, że coraz więcej osób myśli o rozpoczęciu swojej rowerowej przygody i czerpaniu korzyści z jazdy na rowerze. Odpowiedzią rynku, na to wzrastające zainteresowanie rowerami, jest bardzo szeroka oferta jednośladów, w której każdy, bez problemu, powinien znaleźć idealny dla siebie sprzęt. Drugą stroną tego medalu, bardzo często, jest jednak paraliż decyzyjny i trudności w dokonaniu najlepszego dla siebie wyboru.

Jaki rower wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Stojąc przed wyborem najlepszego dla siebie roweru, przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie będzie jego przeznaczenie i gdzie będziemy chcieli nim jeździć. Czy tylko po mieście? Na zakupy? Może będziemy chcieli dojeżdżać nim do pracy? Może chcemy skupić się na weekendowych wypadach za miasto i aktywnym wypoczynku na łonie natury? A może interesuje nas prawdziwa, wymagająca przygoda na leśnych singlach lub górskich szlakach? Odpowiedzi na te pytania pozwolą zidentyfikować nam rodzaj terenu, po którym będziemy się najczęściej poruszać, a stąd już tylko jeden krok do odpowiedzi na pytanie jaki rower kupić.

Miejskie ścieżki rowerowe

Jeśli wiesz, że przeznaczeniem Twojego roweru, przede wszystkim będzie przemieszczanie się po mieście i dostępnej w nim rowerowej infrastrukturze, zainteresować powinny Cię rowery miejskie. Ich konstrukcja stawia przede wszystkim na wygodę i komfort, a konstrukcja ramy i specyficzne osadzenie w niej kierownicy, zapewniają praktycznie pionową pozycję siedzącą. Rowery tego typu bardzo często wyposażone są w przydatne akcesoria, takie jak błotniki, bagażnik oraz koszyk. Rower miejski idealnie sprawdzi się w codziennym przemieszczaniu się po mieście oraz w spokojnych weekendowych przejażdżkach po utwardzonych nawierzchniach.

Jeśli obok jazdy po mieście planujesz też sporadyczne wycieczki w trochę bardziej wymagający teren, rozważyć powinieneś rower crossowy, w którym  dodatkowo znajdziesz już pełne przerzutki, znacząco ułatwiające pokonywanie podjazdów.

Szutrowe bezdroża i leśne dukty

Chęć eksploracji terenów poza miastem, pociąga za sobą konieczność zaopatrzenia się w rowery bardziej specjalistyczne, których wspólnymi cechami będą grubsze opony z bardziej agresywnym bieżnikiem, bardziej pochylona za kierownicą sylwetka, zapewniająca większą kontrolę nad rowerem oraz amortyzacja.

Jeśli w kręgu twoich zainteresowań są wypady za miasto i jazda w bardziej wymagającym terenie, w kręgu Twoich zainteresowań powinny znaleźć się rowery typu gravel oraz mtb. Gravel będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, jeśli planujesz pokonywanie długich dystansów w średnio wymagającym terenie takim jak szutry, leśne dukty oraz drogi gruntowe. Dzięki 28 calowym kołom i sztywnej ramie, gravel zapewni Ci możliwość osiągania dużych prędkości, nawet w tak nieidealnym terenie. Jeśli natomiast myślisz o rowerze bardziej uniwersalnym, który oprócz szutrów skutecznie rozprawi się z wymagającymi polnymi drogami lub korzenistymi leśnymi ścieżkami, zdecydowanie rozważyć powinieneś rower mtb. Im trudniejszy jest teren, o którym myślisz, tym większą uwagę podczas wyboru roweru, powinieneś poświęcić jego amortyzacji i rozstrzygnąć czy idealnym będzie dla Ciebie hardtail (z amortyzacją przednią) czy może full (z amortyzatorem przednim oraz drugim, umiejscowionym w ramie). Dostosowanie amortyzacji roweru do rodzaju terenu po jakim będzie chciał się poruszać w dużym stopniu determinować będzie to, jak wiele korzyści z jazdy na rowerze będziesz czerpać.

Szlaki górskie, single, trasy downhillowe

Jeśli Twoją ambicją są bardziej zaawansowane zabawy rowerowe w maksymalnie wymagającym terenie, takim jak np. góry, zdecydowanie zainteresować powinny Cię rowery trialowe, enduro oraz down hill. Są to najbardziej profesjonalne typy rowerów, o najbardziej sprecyzowanym przeznaczeniu. I tak, rower trialowy idealnie sprawdzi się w jeździe po przygotowanych leśnych ścieżkach  (tak zwanych singlach) oraz górskich szlakach. Rowerem enduro wjedziesz wszędzie i pokonasz każdą napotkaną na drodze przeszkodę, zaś dzięki zjazdowi z góry rowerem typu down hill, poznasz co znaczy prawdziwa prędkość.

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie jaki rower kupić, wcale nie musi być trudna. Wystarczy dobrze zastanowić się nad tym, jakie są Twoje oczekiwania co do jednośladu, do czego ma on nam służyć i gdzie chcesz nim głównie podróżować. Jeśli znasz już odpowiedzi na te pytania i wiesz jaki typ roweru Cię interesuje, pozostaje już tylko wybór konkretnego modelu i zaplanowanie pierwszej rowerowej trasy.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments