Niektórzy lubią smażyć się na zatłoczonych plażach w egzotycznych kurortach, inni wybierają krajoznawcze wycieczki… A gdyby tak połączyć w jedną całość wszystkie elementy idealnego urlopu – wypoczynek, zwiedzanie, dobre towarzystwo? Żeglarstwo to odpowiedź dla wszystkich tych, którym zawsze marzyła się przygoda w pięknych okolicznościach przyrody. Jednak żeglarstwo to pojęcie dość szerokie… Oprócz tych kilku szczęśliwców, którzy posiadają własną łódź, większość urlopowiczów to klienci firm oferujących czarter jachtów na ciepłych morzach. Kiedy zaglądamy do ich ofert, możemy znaleźć tam zarówno smukłe jachty jednokadłubowe, jak i katamarany. Które z nich wybrać na wymarzony urlop na ciepłych wodach Adriatyku czy Morza Śródziemnego?
Zarówno katamarany, jak i jachty jednokadłubowe dają dużo satysfakcji z żeglugi. Bierzemy jednak pod uwagę fakt, że inne są potrzeby wytrawnych żeglarzy, a inne urlopowiczów, którzy na wypad na żagle zabierają całą swoją rodzinę i chcą miło spędzić czas relaksując się na jachcie. Postaramy się obiektywnie wskazać wady i zalety katamaranów i ich chudszych o kadłub kuzynów.
Klasyka wiecznie zielona – ponadczasowe jednokadłubowce
Każdy żeglarz pływał na jachcie jednokadłubowym. Na nim uczyliśmy się określać kierunek wiatru oraz wykonywać podstawowe manewry. Wiemy, jak mocno taki jacht może się przechylić i jak się zachowuje przy danej pogodzie. Taka wiedza to skarb dla wakacyjnego skippera jachtu. Pozwoli nam odpowiednio planować trasę rejsu oraz czuć się pewnie na każdym jego etapie.
Inna sprawa to kwestia przechyłów. Dla niektórych śmiganie po akwenie w przechyle to świetna zabawa, dla innych niestety przysłowiowy „gwóźdź do trumny” (zwłaszcza myślimy tu o osobach cierpiących na chorobę morską). Frajdy płynącej z pływania w kontrolowanym przechyle mogą nie docenić osoby starsze wiekiem lub dzieci, czy ktokolwiek o bardziej wrażliwym błędniku. Jednak dla osób uwielbiających prędkość i mocne wrażenia jest to rozwiązanie idealne, przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
W tej chwili w ofercie firm czarterowych spotkamy dużo jachtów jednokadłubowych o przestronnych wnętrzach i wysokim standardzie, który z pewnością zadowoli nawet wybrednych urlopowiczów. Modele o długości ponad 40 stóp są zazwyczaj dostosowane do potrzeb żeglującej rodziny. Poza tym pamiętajmy o tym, że żeglowanie to z zasady zadanie dla sprawnej i zgranej załogi. Przy zachowaniu odpowiedniego poziomu komfortu kabiny, niewielki kokpit z pewnością sprawi, że współpraca między członkami załogi będzie szła sprawnie – małe przestrzenie i wspólne wyzwania sprzyjają integracji.
Jeśli chodzi o właściwości typowo żeglarskie, na jednokadłubowcu z pewnością lepiej popłyniemy na wiatr. Monohulle pływają ostrzej, znacznie lepiej radzą sobie także z silniejszym wiatrem. Jeśli więc naszym celem jest maksymalne wykorzystanie pogody wiatrowej i mamy do żeglarstwa odrobinę sportowe podejście, żeglowanie na jachcie jednokadłubowym da nam dużo radości i będzie pożywką dla wyobraźni wakacyjnego sternika-stratega, który chce ze swoich żagli wyciągnąć jak najwięcej.
Powiew świeżości i drinki z palemką – katamarany
Jeśli chcemy spróbować czegoś nieco odmiennego, mamy klaustrofobię, czy też po prostu stawiamy na dobrą zabawę, także w porcie, spróbujmy swoich sił na katamaranie. Intrygujące, kuszące perspektywą nowych wrażeń, mają sporo do zaoferowania. Komfort i prestiż, nowoczesna bryła katamaranu lśniąca w chorwackim słońcu… Z pewnością warto raz na jakiś czas zaznać odrobiny luksusu.
Jeśli wybieramy się na tygodniowy rejs w Chorwacji z żoną, dziećmi, babcią i znajomymi, wygoda oferowana przez katamarany może przechylić szalę na ich korzyść. Na jachcie wielokadłubowym to, czy się integrujemy, zależy w dużej mierze od nas. Jeśli w załodze są także samotnicy, ceniący sobie spokój, melancholię, czy po prostu kawę z dobrą książką, z pewnością znajdą tu kąt tylko dla siebie. Już nie mówiąc o prywatności czysto użytkowej – toaletach przy każdej kabinie. Między kadłubami jest rozpięta wytrzymała siatka, co ułatwia poruszanie się po jachcie. Przestronny kokpit jest połączony z kambuzem i mesą, sadzone i pomidorki na śniadanie możemy więc podać sternikowi nie przewracając się na stromych schodkach. Oprócz tego warto napomknąć, że problem przewracania się i latających przedmiotów na katamaranie… nie istnieje. One po prostu się nie przechylają. Ot co.
Żeglarsko warto wiedzieć, że katamarany lepiej czują się płynąc z wiatrem. Pomimo swoich rozmiarów, są dość delikatne, więc nie popływamy na nich przy cięższej pogodzie. Ale w warunkach śródziemnomorskich czy chorwackich raczej nie wybieramy się na kilkudniowe przeloty, więc jesteśmy w stanie tak zaplanować żeglugę, by spokojnie dotrzeć do portu przed pogorszeniem warunków – w końcu wiadomo, że dobry kapitan w czasie sztormu spędza czas w tawernie. Jeśli chodzi o własności manewrowe, z pewnością wymagają chwili treningu, choć dwa silniki pozwalają nam obrócić się praktycznie w miejscu. Katamarany mają niewielkie zanurzenie, co pozwala nam często podejść w miejsca, w które jacht wyposażony w długi kil nie mógłby się zapuszczać.
Planując czarter katamaranu, pomyślmy o rezerwacji dużo wcześniej, niż w przypadku klasycznych jachtów jednokadłubowych – tych pierwszych jest po prostu mniej. Musimy też pamiętać o nieco wyższej cenie katamaranu w porównaniu do monohulla zarejestrowanego na tę samą liczbę osób.