Jak zaplanować zagraniczną podróż z dzieckiem?

13 lipca 2022
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zagraniczne wczasy z dzieckiem mogą być wspaniałą przygodą, ale w tym przypadku spontaniczność raczej się nie sprawdzi. Co wziąć pod uwagę, planując wakacje z maluchem za granicą? Co potrzebne na wyjazd z dzieckiem?

Spis treści:

1. Zagraniczne wczasy z małym dzieckiem – jak je zaplanować?

2. Gdzie jechać z dzieckiem na wczasy?

3. Co jest potrzebne na wyjazd z dzieckiem za granicę?

4. Kiedy najlepiej jechać z dzieckiem za granicę?

5. Zagraniczne wczasy z dzieckiem – czy warto?

Zagraniczne wczasy z małym dzieckiem – jak je zaplanować?

Wyjazd z dzieckiem za granicę to dobry pomysł na urlop, ale pod jednym warunkiem: że dobrze się przygotujecie. Nawet jeśli jesteście zwolennikami spontanicznych wyjazdów i decyzji podejmowanych pod wpływem chwili, lepiej, żeby zagraniczne wczasy z dzieckiem były starannie zaplanowane.

Poczytajcie opinie na forach dyskusyjnych i w internetowych grupach – będzie to dla was podpowiedź, jaki kierunek podróży wybrać. Biuro podróży, z którego usług postanowicie skorzystać, powinno być sprawdzone. Sporządźcie wcześniej listę wszystkich pytań, które was nurtują. Omówcie je z wybranym biurem.

Gdzie jechać z dzieckiem na wczasy?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wyjazd z dzieckiem za granicę na pewno ma tę przewagę nad wczasami w kraju, że… zyskuje się gwarancję pogody. Pod tym względem godne polecenia są kraje śródziemnomorskie: Grecja, Włochy, Tunezja, południowe wybrzeże Hiszpanii. Lot w te miejsca będzie zdecydowanie mniej męczący dla dziecka (i jego opiekunów) niż wycieczka w dalsze zakątki. Ale tutaj uwaga: w krajach śródziemnomorskich plaże bywają kamieniste, a to dla dziecka wątpliwa atrakcja.

Co jest potrzebne na wyjazd z dzieckiem za granicę?

Rodzice, którzy wybierają się z dziećmi za granicę, muszą pamiętać o wyrobieniu im odpowiednich dokumentów podróży. Chodzi o dowod osobisty lub paszport.

Dowód osobisty uprawnia osoby pełnoletnie i małoletnie do przekraczania granic:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej (Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch)
  • państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie należą do Unii Europejskiej oraz państw, które nie są stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, ale na podstawie umów zawartych ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi ich obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria)
  • państw, które na podstawie jednostronnych decyzji, uznają dowód osobisty za dokument wystarczający do przekroczenia granicy (Albania, Bośnia I Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia).
    W pozostałych przypadkach należy postarać się o paszport.

Co jeszcze potrzebne na wyjazd z dzieckiem za granicę? Na pewno warto wyrobić kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Koniecznie zabierzcie książeczkę zdrowia dziecka (wraz z aktualną listą szczepień), leki i apteczkę, ewentualne dodatkowe ubezpieczenie, a także: ubrania, obuwie, środki higieny osobistej i kosmetyki, w tym preparaty ochronne (krem z filtrem do opalania, spray na komary), zabawki i książeczki, żywność (jeśli dziecko ma specjalną dietę), a w przypadku młodszych dzieci również: wózek, chustę, nosidełko.

Koniecznie upewnijcie się, czy wasze dziecko ma wszystkie stosowne do jego wieku szczepienia i czy w kraju, do którego się wybieracie, nie obowiązują szczepienia dodatkowe.

Kiedy najlepiej jechać z dzieckiem za granicę?

Lipiec i sierpień, wbrew pozorom, nie są najlepszymi miesiącami na zagraniczną wycieczkę – w krajach śródziemnomorskich panują wtedy nieznośne upały. Dlatego warto pomyśleć np. o wrześniu. W pozostałe miesiące sprawdzą się kraje egzotyczne. Trzeba również wiedzieć, kiedy w danym kraju panuje pora deszczowa.

Zagraniczne wczasy z dzieckiem – czy warto?

Warto, bo wspomnienia będą niezapomniane. Należy jednak mieć świadomość, że długa podróż do egzotycznego kraju może być zbyt śmiałym wyzwaniem dla całej rodziny, a zwłaszcza dla maluszka do 3. miesiąca życia. Niektórzy rodzice, decydując się na wyjazd z dzieckiem za granicę, wybierają opcję „all inclusive”, żeby mieć zapewnione pełne wyżywienie i szereg animacji dla najmłodszych. To dobry pomysł, który pomoże wypocząć zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Przed wyjazdem warto rozeznać się w opiniach i wybrać hotel „family friendly”.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments