Planujesz podróż pociągiem i zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wydać jak najmniej pieniędzy na bilety? Dobrze trafiłeś! Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy, jak zaoszczędzić na biletach kolejowych, ale także co zrobić, by nie stresować się całą wyprawą. Sprawdź!
Kilka wskazówek, jak zaoszczędzić na biletach kolejowych
Siatka połączeń kolejowych regionalnych i krajowych jest tak bardzo rozbudowana, że do większości interesujących Cię miejsc bez problemu dojedziesz pociągiem. Ponadto takie podróże są bardzo wygodne – zamiast siedzieć za kierownicą, możesz spożytkować ten czas na czytanie książki, oglądanie serialu czy nawet na pracę. Do tego w każdej chwili możesz wstać, przejść się czy skorzystać z toalety. Czy wiesz jednak w jaki sposób zaoszczędzić na biletach kolejowych?
Pierwsza wskazówka to kupowanie z wyprzedzeniem. Większość przewoźników oferuje tańsze bilety, jeśli zakupisz je co najmniej kilka dni przed planowaną podróżą. Nie zwlekaj więc z tym i zaopatrz się od razu w bilet powrotny. Dodatkowo podróżując z rodziną lub większą liczbą osób, możecie kupić bilet grupowy. Wówczas cena jednostkowa jest zdecydowanie niższa. Zapoznaj się również z dostępnymi ulgami – być może któraś Ciebie dotyczy.
Często też możesz liczyć na dodatkowe promocje i oferty specjalne, na przykład w okresie świątecznym, wakacyjnym czy podczas długich weekendów majowych, czerwcowych i listopadowych. Zapisz się w tym celu do newslettera i obserwuj profile przewoźników w mediach społecznościowych. Świetnie też sprawdza się na przykład bezpłatna aplikacja POLREGIO, dzięki której będziesz cały czas na bieżąco. Zwróć też uwagę na godziny i dni podróży, bo przykładowo w weekend może być drożej niż w tygodniu.
Co zrobić, by nie stresować się przed i podczas podróży pociągiem?
Wiesz już, jak kupować bilety na pociąg, by wydać mniej pieniędzy. Teraz czas na garść porad, dzięki którym unikniesz niepotrzebnych problemów i nerwów zarówno przed, jak i podczas podróży pociągiem. Na pewno pomocne będzie zaplanowanie wyprawy – sprawdź dokładnie rozkład jazdy, szczególnie jeśli planujesz się przesiadać. Musisz mieć pewność, że będziesz miał na to odpowiednio dużo czasu. Jeśli zaś nie znasz zbyt dobrze stacji początkowej, przybądź co najmniej 15 minut wcześniej. Dzięki temu spokojnie zdążysz znaleźć właściwy peron.
Kup też bilety kolejowe z wyprzedzeniem, bo nie tylko są tańsze, ale i nie stracisz czasu na stanie w kolejce do kasy na dworcu. Nie zapomnij oczywiście o dokumentach, szczególnie jeśli masz ulgę dla młodzieży szkolnej, nauczyciela, Honorowego Dawcy Krwi czy jeszcze inną. Przydatna jest również opcja rezerwacji miejsc w pociągu, dostępna nawet na krótkich dystansach. W ten sposób nie musisz szukać wolnego siedzenia, tylko kierujesz się do konkretnego. Zabezpiecz się też przed kradzieżą i nie pozostawiaj bez opieki swojego bagażu, szczególnie rzeczy osobistych.
Wykorzystaj nasze wskazówki, kupując bilety na pociąg i… życzymy udanej podróży!