Jak wybrać najlepsze siodełko na rower dla dziecka?

24 maja 2022
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Rodzinne wycieczki rowerowe stają się jednym z najlepszych sposobów spędzania wolnego czasu. Zdrowy styl życia sprawia, że rodzice coraz częściej wybierają na wypady poza miasto właśnie rowery. Bycie opiekunem małego dziecka nie oznacza rezygnacji ze sportu, jakim jest jazda jednośladem. Wystarczy zapewnić maluchowi bezpieczeństwo w postaci wygodnego fotelika na rower, aby przejażdżka była wygodna zarówno dla rowerzysty, jak i małego pasażera.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika na rower dla dziecka?

Wybór fotelika na rower dla dziecka jest niezwykle istotny ze względu na zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa i komfortu podróży. Granicą rozpoczęcia wspólnych rowerowych wypraw jest ukończenie przez pociechę dwu lat. Po tym czasie można przyzwyczajać dziecko do jazdy w foteliku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w okresie wiosenno – letnik, kiedy temperatury są na tyle wysokie, że umożliwiają tego rodzaju formę spędzania wolnego czasu. Praktycznym rozwiązaniem jest również wożenie dziecka na rowerze do przedszkola, na zakupy, co pozwala uniknąć korków w mieście.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze?

Podczas podróży z maluchem w foteliku należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim fotelik powinien być dopasowany do wagi malucha. Ze względu na to wyróżnia się trzy podstawowe kategorie tego rodzaju produktów:

  • Fotelik A15 przeznaczony jest dla dzieci ważących do 15 kilogramów. Jest on montowany za siodełkiem osoby dorosłej nie dalej niż 15 cm w tył od osi tylnego koła.
  • Fotelik C15 przeznaczony jest dla dzieci ważących do 15 kilogramów, ale montowany między osobą dorosłą a kierownicą, przodem do kierunku jazdy. Rodzic powinien pamiętać, że nie może być on wysunięty dalej niż 15 centymetrów od osi tylnego koła.
  • Fotelik A22 przeznaczony jest dla dzieci o wadze do 22 kilogramów. Montowany jest za siodełkiem osoby dorosłej, która powinien pamiętać, aby nie był on wysunięty dalej niż 10 centymetrów w tył od osi tylnego koła.

Foteliki dla dzieci mogą być montowane za siodełkiem lub przed nim. Te położone z tyłu dają większą wygodę jazdy osobie dorosłej. Natomiast znajdujące się przed rodzicem sprawiają, że musi on w czasie pedałowania nieco inaczej układać nogi, co może być pewnym dyskomfortem, gdyż ogranicza swobodę ruchów. Fotelik taki zapewnia jednak lepszy kontakt z dzieckiem i dodatkową ochronę w postaci ramion rodzica. Poza tym podczas zsiadania istnieje mniejsze ryzyko uderzenia dziecka nogą, co w przypadku fotelika montowanego z tyłu, za opiekunem może się przydarzyć. Atutem tego miejsca montażu produktu jest lepsze rozłożenie ciężaru niż w przypadku położenia nad tylnym kołem. Malutkie dzieci czują się bezpieczniej wtedy, gdy rodzic znajduje się w zasięgu ich wzroku. W przypadku jakichkolwiek problemów rodzic również może niezwykle szybko zareagować, zwłaszcza gdy są to pierwsze tego rodzaju wyprawy z maluchem. Natomiast większe dzieci mogą z powodzeniem odbywać wyprawy rowerowe, siedząc za rodzicem.

[obraz_1]

Czy foteliki na rower dla dzieci powinny posiadać certyfikaty produktów bezpiecznych?

Niezwykle istotną kwestią, na którą rodzice powinni zwrócić uwagę, kupując fotelik na rower dla dziecka, jest poszukiwanie producentów, których produkty spełniają normy wyznaczone przez ETRA. W Europie obowiązuje norma 14344, która informuje klienta o tym, że produkt jest bezpieczny dla małego dziecka, gdyż przed dopuszczeniem do sprzedaży przeszedł pozytywnie testy, potwierdzające bezpieczeństwo, przewożonych w ten sposób dzieci w wieku od 9 miesięcy do 5 lat, których waga ciała nie przekracza 22 kilogramów. Foteliki na rower dla dziecka mogą posiadać także certyfikat TUV/GS, który informuje rodzica, że spełnia on unijne normy i jest bezpieczny pod warunkiem prawidłowego montażu i użytkowania.

Czy wybór fotelika na rower dla dziecka ma znaczenie dla rozwoju prawidłowej postawy malucha?

Zachowanie prawidłowej postawy przez dziecko w ciągu długotrwałej jazdy ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia. Dla zachowania wygodnej i właściwej pozycji w czasie jazdy ogromne znaczenie ma układ elementów, które tworzą fotelik. Istotną kwestią jest wysokość wyprofilowanego oparcia, które pozwala zachować prawidłową postawę, a także szerokość siedziska. Wygodę malucha zapewniają również częściowo zabudowane boki. Absolutną koniecznością są szelki, zapinane w trzech miejscach: na klatce piersiowej, w kroku oraz w biodrach. Zachowanie prawidłowej postawy zapewniają podnóżki, dzięki którym dziecko zachowuje prawidłową postawę podczas jazdy. Warto zdecydować się zakup produktu z regulowaną długością podnóżków, co pozwoli użytkować fotelik znacznie dłużej.

Dlaczego warto zakupić foteliki na rower dla dziecka marki THULE?

Rodzice poszukujący najlepszego na rynku fotelika na rower dla dziecka powinni zdecydować się na produkt marki THULE, gdyż zapewnia on nie tylko maluchowi, ale również rodzicowi maksymalny poziom wygody i bezpieczeństwa. Szwedzka marka tego rodzaju produktów może poszczycić się rygorystycznymi testami bezpieczeństwa dla swoich produktów. Nie bez znaczenia pozostaje długoletnie doświadczenie firmy w produkcji fotelików, czego efektem jest produkt najwyższej jakości. Szeroki wybór fotelików dziecięcych, przeznaczonych do mocowania z tyłu, za siodełkiem dorosłego, lub z przodu, przed kierownicą, z systemem szelek i atestami spełniającymi normy bezpieczeństwa oraz miękką wyściółką na siedzisku zapewni dziecku wygodę w trakcie jazdy, którą cieszyć się będzie zarówno rodzic, jak i jego pociecha.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments