Podróż po Azji wydaje się przedsięwzięciem skomplikowanym, wymagającym odpowiedniego przygotowania. Znajomość podstawowych zasad i obyczajów jest kluczowe do uniknięcia stresujących sytuacji. Aby oszczędzić sobie i współtowarzyszom podróży nieprzyjemności warto zapoznać się z poniższymi poradami, które dodatkowo pozwolą cieszyć się bez skrępowania wymarzonym wyjazdem.
Co? Gdzie? Kiedy?
Odpowiedź na te podstawowe pytania warto znaleźć na długo przed wyjazdem, gdyż zależy od nich cała reszta przygotowań. Na samym początku ważny jest powód naszej eskapady. Różnica pomiędzy zwiedzaniem Tokio lub Pekinu, a podróżą autostopem przez Sumatrę, czy pieszą wyprawą do Everest Base Camp jest kolosalna.
Wpływ na tę decyzję będą miały oczekiwania względem podroży, kondycja i forma fizyczna uczestników, możliwości finansowe oraz czasowe. Ostatnie pytanie postawione w śródtytule jest istotne ze względu na powierzchnię Azji. Ta część świata reprezentuje wszystkie możliwe strefy klimatyczne wraz z ich podtypami.
Turysta doświadczy zarówno klimatu zbliżonego do Polski między innymi na terenie Korei Północnej, jak i stref monsunowych czy polarnych. Obfite opady atmosferyczne przypadają na różne miesiące lub nie występują wcale. Warto wziąć to pod uwagę podczas przygotowań, gdyż pogoda, szczególnie w obszarach nadmorskich, może zmieniać się bardzo gwałtownie. Profil kulturowy także może ograniczyć zdolność podróżowania po danym miejscu w określonych dniach w roku.
Bezpieczeństwo w Azji
Wyprawa do Azji będzie jak najbezpieczniejsza, jeśli turysta postara się już na etapie planowania ograniczyć czynniki ryzyka przykrych wydarzeń. Na początku warto zgłosić się do poradni chorób tropikalnych lub medycyny podróży. Konsultacja z lekarzem pozwoli sporządzić plan szczepień i profilaktyki na wiele chorób występujących w części świata, która jest celem wycieczki. Jest to koronna część przygotowań, gdyż w wielu przypadkach zabiegi immunizacji należy przeprowadzić w odstępach kilkumiesięcznych, aby były jak najbardziej skuteczne.
Najbardziej rozpowszechnione szczepionkiobejmują: WZW typu A i B, wścieklizna, dur brzuszny oraz cholera. Specjalista pomoże wybrać odpowiednią strategię przeciwmalaryczną lub zapobiegającą biegunce podróżnych.
Azja jest krajem, w którym może wydarzyć się szereg nieprzewidzianych przez turystów zdarzeń. Aby mieć zapewnione bezpieczeństwo i pomoc w razie takich okoliczności warto ubezpieczyć się przed wyjazdem. Dzięki takiemu działaniu otrzymamy opiekę, a kwestie finansowe będą w pierwszej kolejności pokrywane z polisy. Oferta agentów sprzedających takie świadczenia jest ogromna i kluczowe jest sumienne zastanowienie się jaka kwota i warunki zgadzają się z profilem wycieczki.
Trzeba również pamiętać o sposobach na korzystanie z Internetu w trakcie podróży. Są tu dwie drogi – korzystanie z dostępnych w różnych miejscach sieci WiFi oraz kupno lokalnych kart SIM z pakietem danych. Niezależnie od sposobu, w jaki będziemy korzystać z sieci, w Azji bardzo przyda się również Wirtualna Sieć Prywatna. Jest to usługa, która umożliwia swobodny dostęp do sieci również w tych krajach, w których władze cenzurują Internet. Jest to dotkliwe szczególnie w Chinach, które są bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Na tej stronie znajdziesz sprawdzone usługi VPN do Chin wraz z informacjami, jak z nich prawidłowo korzystać.
Wyprawa w nieznane jest niezwykle kusząca, ale bardzo nierozsądna. Z tego powodu, poleca się każdemu podróżnikowi zgłosić swój wyjazd na uruchomionym specjalnie w tym celu serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na stronie: https://odyseusz.msz.gov.pl/ każdy polski obywatel otrzyma informacje, a w czasie eskapady fachową pomoc służb konsularnych. Nie wolno zapomnieć o ostrzeżeniu osób bliskich i zostawieniu im wzmianki, gdzie i na jak długo wyjeżdżamy.
Formalności
Przekraczanie granic w przypadku krajów azjatyckich jest odmienne w stosunku do państw strefy z Schengen. Każdy turysta chce, żeby podróż nie zakończyła się na granicy podczas pertraktacji z celnikiem. Jest kilka kwestii, które należy uregulować przed wyjazdem, aby uniknąć nieprzyjemności podczas kontroli:
- data ważności paszportu
- konieczność posiadania wizy w konkretnym państwie
- obowiązek posiadania potwierdzenia przyjęcia konkretnych szczepień ochronnych
- odpowiednia suma pieniędzy na czas pobytu
Wszystkie te informacje można znaleźć na stronie ambasad i konsulatów Rzeczpospolitej Polskiej.
Planowanie przejazdów i noclegów
Osobną kwestią są wszelkie sprawy związane z transportem i bazą noclegową. Bilety lotnicze warto rezerwować wcześniej, choć i to nie jest regułą. Korzystne wydaje się szukanie lotów przesiadkowych, które są mniej wygodne, ale pozwalają na tańsze podróżowanie.
Z Polski transfery do krajów azjatyckich realizuje LOT i cały czas rozwija swoją ofertę o nowe kierunki. Loty przesiadkowe są nierozerwalnie związane z dużymi portami, takimi jak Pekin, Dubaj, Tokio, New Delhi. W takich miejscach można zmienić samolot na interesujący, docelowy kierunek.
Rezerwacja hotelu lub innego zakwaterowania ułatwia odnalezienie się w nowym miejscu i pozwala na bezstresowy wybór w zależności od oczekiwań. Standard obsługi jest jednakże często odmienny od europejskiego szczególnie w oddaleniu od centrów miast i należy to przemyśleć.
Gdy turysta planuje częste zmiany miejsc noclegowych, proponuje się wybór plecaka, zamiast dużej i nieporęcznej walizki. Szczególnie, iż w azjatyckich miastach podróżowanie środkami komunikacji publicznej jest zazwyczaj związane z tłumami ludzi oraz nierespektowaniem rozkładów jazdy i planów dworców.