Jak organizować swoje podróże i chronić środowisko? Poznaj najlepsze wskazówki

16 czerwca 2024
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W dzisiejszych czasach podróżowanie to jeden z najciekawszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Wakacyjne wyjazdy można planować zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Kluczowe jednak jest to, aby działać proekologicznie. Jak zatem organizować swoje podróże, aby nie zanieczyszczać środowiska naturalnego np. dwutlenkiem węgla generowanym przez pojazdy spalinowe? Przejrzyj poradnik i dowiedz się więcej o ekologicznym podróżowaniu.

Ekologiczne podróżowanie, czyli jakie?

Zagadnienia związane z ekologicznym podróżowaniem są wyjątkowo proste. Głównym celem takich działań jest planowanie i organizowanie swoich wakacyjnych podróży w taki sposób, aby wygenerować jak najmniejszy ślad węglowy i emisję CO2 do atmosfery. Pamiętajmy jednak, że to zmiany klimatyczne i działalność dużych zakładów przemysłowych w największym stopniu wpływa na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Co ciekawe, ponad połowa emisji CO2 do atmosfery jest związana z wykorzystywaniem pojazdów samochodowych np. w transporcie międzynarodowym.

To oznacza, że organizowanie wakacji wcale nie przynosi negatywnych efektów dla środowiska. Planowanie swoich wyjazdów zgodnie z ekologicznymi założeniami w znikomym stopniu rzutuje na ilość CO2 emitowanego do atmosfery. Emisja spalin jest mimo wszystko najmniej istotnym czynnikiem rzutującym na zmiany środowiskowe na całym świecie. Kluczową rolę odgrywają to zmiany klimatyczne, które są nieuniknione.

A zatem w jaki sposób powinniśmy podróżować, aby jednocześnie chronić środowisko naturalne? Wbrew pozorom to dość proste. Wystarczy, że zastosujemy się do trzech zasad:

  1. Starajmy się minimalizować wysokoemisyjne środki transportu. Jeśli organizujemy swoje wakacyjne podróże, możemy wybierać ekologiczne środki transportu, szczególnie jeśli wycieczka nie wymaga pokonywania dalekich odległości.
  2. Wybierajmy tanie linie lotnicze. Zagraniczne wycieczki często wiążą się z koniecznością skorzystania z przelotów samolotowych. Jeśli chodzi o krótkie przeloty Gdańsk Kraków, loty nie generują aż tak dużej emisji CO2, która zagrażałaby środowisku naturalnemu. O wiele większym zagrożeniem dla natury są zmiany klimatyczne.
  3. Zawsze sprzątajmy swoje śmieci. Wszędzie tam, gdzie pozostawiamy po sobie śmieci, powinniśmy dbać o ich segregację i pozostawianie odpadów w wyłącznie przeznaczonych do tego miejscach. Dzięki temu chronimy otaczającą naturę i korzystnie wpływamy na ogólny stan środowiska.

Stosując się do tych trzech wskazówek, będziemy w stanie podróżować tak, aby jednocześnie chronić środowisko naturalne, a także zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Jeśli zależy nam na skróceniu czasu potrzebnego na poszukiwania idealnych ofert hoteli, przelotów czy nawet wynajmu środków transportu w wybranej lokalizacji, możemy skorzystać z platformy do organizacji podróży eSky.pl. To wygodny sposób, aby szybko zaplanować wymarzone wakacje zgodnie z EKO zasadami.

Podróżowanie przyjazne dla środowiska – samolotem, samochodem, a może pieszo?

W dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie zrezygnować całkowicie ze wszystkich popularnych środków transportu np. ofert linii lotniczych. Jeśli zamierzamy spędzić tydzień na Malediwach, wtedy niestety nie obejdzie się bez przelotu samolotowego. Na szczęście w wielu innych wakacyjnych kierunkach możemy stawiać na ekologiczne rozwiązania np. podróżowanie pieszo, rowerem lub samochodami z napędem elektrycznym. Wybór takich środków transportu zawsze niesie ze sobą korzyści – szczególnie te dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

Dodatkowo podróżując pieszo, możemy zobaczyć znacznie więcej ciekawszych miejsc niż podczas przemierzania setek kilometrów samochodem czy nawet transportem zbiorowym np. autokarem. W ten sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, choć oczywiście emisja CO2 generowana podczas naszych podróży wcale nie jest tak istotna z ekologicznego punktu widzenia.

Zanim wybierzemy się na ekologiczną podróż, powinniśmy też wiedzieć: O czym nie wolno zapomnieć podczas podróży?

Czy podróżowanie zawsze wiąże się zanieczyszczeniem środowiska?

Na szczęście nie wszystkie podróże organizowane w dzisiejszych czasach muszą nieść negatywne skutki dla ekologii i środowiska naturalnego. Wystarczy, że połączymy przyjemne z pożytecznym, decydując się na organizację wakacji zespolonych np. z charytatywnym sadzeniem drzew w miejscu, gdzie spędzamy urlop.

Decydując się na organizację podróży w myśl ekologicznego podejścia, warto skorzystać możliwości, jakie daje platforma do organizowania podróży eSky.pl. Wystarczy określić kierunek, preferowane udogodnienia i na koniec przejrzeć dostępne oferty na tanie loty, najlepsze hotele oraz ekologiczne formy transportu dostępne w wybranych lokalizacjach.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments