Jak dojechać na Węgry?

14 listopada 2017
Click to rate this post!
[Total: 27 Average: 4.4]

Węgry to ciekawy kierunek turystyczny posiadający szereg zalet. Jednym z jego głównych atutów jest stosunkowo nieduża odległość od Polski, dzięki czemu o wiele łatwiej jest zaplanować podróż aniżeli w przypadku położonych dalej miejsc.

Samolotem na Węgry

Najszybszym środkiem transportu jest samolot. Z Warszawy do Budapesztu leci się ok. 1 godz. 40 min. Na Węgry można dostać się liniami tradycyjnymi takimi jak np. LOT, niemniej trzeba się wówczas liczyć z wyższą ceną biletu w obie strony – przeciętnie ok. 400 zł. Znacznie bardziej opłaca się lecieć z tanim przewoźnikiem jak Wizz Air – warto przy tej okazji przypomnieć, iż są to węgierskie linie lotnicze. Zarezerwowany z odpowiednim wyprzedzeniem bilet w obie strony nie jest drogi – średnio to wydatek rzędu 100-140 zł. Bezpośrednie samoloty odlatują z Lotniska Chopina w Warszawie.

Autokarem na Węgry

Jeśli ktoś nie lubi latać samolotem, może wybrać opcję w postaci autokaru. Jednakże w tym układzie podróż trwa ok. 13 godzin. Na terenie Polski działa kilku przewoźników obsługujących tego typu połączenia, cena za bilet w obie strony zwykle mieści się w przedziale 230-300 zł. Najbardziej kalkuluje się zatem pobyt na Węgrzech organizowany przez biuro podróży z transportem autokarowym – np. za 7-dniowe wczasy nad Balatonem trzeba zapłacić średnio 1200-1300 zł za osobę.

Pociągiem na Węgry

Podróżowanie koleją ma wielu zwolenników – zwłaszcza, że w przypadku omawianego kierunku są kursy bezpośrednie, co jest sporym udogodnieniem. PKP Intercity realizuje codziennie 2 połączenia ze stolicą Węgier – przedpołudniowe z Warszawy i Katowic oraz nocne z Warszawy, Katowic i Krakowa.  Osoba dorosła za miejsce siedzące w II klasie (bilet w obie strony) zapłaci w ramach nielimitowanej ofercie BUDAPEST SPECJAL nieco ponad 55 EUR. Warto polować na promocje pozwalające nabyć bilet w niższej cenie. Dla dzieci do lat 11 przewidziane są atrakcyjne zniżki.

Samochodem na Węgry

Samochód to chętnie wybierany środek transportu – zwłaszcza przez osoby mieszkające na południu Polski. Najtaniej wychodzi, gdy autem jadą minimum 2 osoby. Do wyboru są różne trasy, oto kilka najpopularniejszych:

– Warszawa – Częstochowa – Katowice – Bielsko-Biała – Cieszyn – Třinec (Czechy) – Čadca – Žilina (Słowacja) – Trenčin – Bratysława – Győr (Węgry) – Budapeszt: do pokonania ok. 850 km,

– Warszawa – Częstochowa – Katowice – Bielsko-Biała – Cieszyn – Třinec (Czechy) – Čadca – Žilina (Słowacja) – Trenčin – Bratysława – Győr (Węgry) – Veszprém – Balatonfüzfő – Balatonliga – Balatonvilágos – Siófok: do pokonania ok. 850 km,

– Kraków – Rabka Zdrój – Chyżne – Bańska Bystrzyca (Słowacja) – Šahy – Vác (Węgry) – Budapeszt – Siófok: do pokonania ok. 450 km,

– Katowice – Bielsko-Biała – Korbielów – Bańska Bystrzyca (Słowacja) – Šahy – Vác (Węgry) – Budapeszt: do pokonania ok. 350 km.

Po Węgrzech najwygodniej poruszać się – w miarę możliwości – autostradami. Przejazd nimi jest płatny: 10-dniowa winietka kosztuje ok. 40 zł, a miesięczna ok. 65 zł. Należy zakupić je na Węgrzech – np. na stacji benzynowej. Są sprzedawane również w Polsce, ale za znacznie wyższą cenę.

Zobacz również:

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments