Jak dojechać do Słowenii?

5 sierpnia 2024
Click to rate this post!
[Total: 29 Average: 4.2]

Słowenia to piękny kraj położony nad Adriatykiem i z roku na rok przyciągający coraz więcej turystów. Rozważając opcję spędzenia urlopu właśnie tutaj, należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii – m.in. tych dotyczących transportu. Jaki środek wybrać, by podróż przebiegła sprawnie i bez problemów?

Samolotem do Słowenii

Dla wielu osób najlepszym wariantem jest samolot. Przez długi czas nie było żadnych bezpośrednich lotów z Polski do Słowenii, ale od 2014 r. jest taka możliwość – jednakże w ograniczonym zakresie. Bezpośrednie rejsy odbywają się tylko z lotniska Chopina w Warszawie i są obsługiwane przez słoweńskie linie lotnicze Adria Airways oraz przez LOT. Podróż trwa niecałe 2 godz., a za bilet w obie strony trzeba zapłacić kilkaset złotych. Im wcześniej zostanie zrobiona rezerwacja, tym niższy będzie to koszt. Ponadto można też zdecydować się na lot z przesiadką, np. w Wiedniu, Paryżu czy Monachium, lecz należy liczyć się: po pierwsze – z wydłużonym nawet do kilkunastu godzin czasem podróży, po drugie – z większym wydatkiem przeciętnie rzędu ok. 1300 zł w obie strony.

Pociągiem do Słowenii

Pomiędzy Polską a Słowenią nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych. Najczęściej polecana jest trasa z Warszawy z przesiadką w Wiedniu, aczkolwiek istnieją też i inne warianty, np.:

– z Warszawy do austriackiego Villach, a stamtąd do Lublany,

– z Warszawy do Budapesztu (niekoniecznie pociągiem, można też samolotem), a następnie do Lublany,

– lot do Wenecji, np. z Warszawy lub z Wrocławia, a stamtąd pociągiem do Lublany.

Ceny połączeń są zróżnicowane, ale zwykle trzeba się przygotować na wydatek mieszczący się w przedziale od 70 do 100 EUR. Warto rozglądać się za promocjami.

Samochodem do Słowenii

Samochód to dobre rozwiązanie z tego chociażby względu, że po drodze można robić przystanki w wybranych uprzednio miejscach, by zapewnić łatwiejszy transport Słowenia. Poza tym to się opłaca, jeśli autem wybierają się co najmniej 2 osoby. Do pokonania jest ok.1100 km, zaś czas podróży jest zdeterminowany paroma przesłankami. Średnio wynosi on od 10 do 12 godz. A oto przykładowe trasy:

– Częstochowa – Katowice – Ostrawa – Brno – Wiedeń – Graz – granica austriacko-słoweńska, a stamtąd do wybranej miejscowości w Słowenii,

– Częstochowa – Katowice – Ostrawa – Bratysława – Graz – granica austriacko-słoweńska, a stamtąd do wybranej miejscowości w Słowenii,

– Warszawa – Łódź – Jelenia Góra – Ołomuniec – Brno – Graz – granica austriacko-słoweńska, a stamtąd do wybranej miejscowości w Słowenii,

– Poznań – Norymberga – Monachium – Salzburg – Graz – granica austriacko-słoweńska, a stamtąd do wybranej miejscowości w Słowenii.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments