Jak dojechać do Portugalii?

21 sierpnia 2017
Click to rate this post!
[Total: 18 Average: 4.1]

Planując pobyt w Portugalii, trzeba uwzględnić różne kwestie – m.in. te związane z transportem. Jak się tam dostać? Który środek komunikacji sprawdzi się najlepiej? Poniższe informacje z pewnością okażą się przydatne.

Samolotem do Portugalii

Wyprawa samolotem to opcja wzbudzająca zdecydowanie największe zainteresowanie. Leci się średnio ok. 5 godzin, choć oczywiście jeśli ktoś wybiera wariant z przesiadkami, musi liczyć się z tym, że podróż wydłuży się. Tradycyjne linie zwykle proponują rejsy z przesiadkami, np. we Frankfurcie lub Monachium. Dość bogatą i jednocześnie atrakcyjną cenowo ofertę ma Lufhhansa, sporą popularnością cieszą się także połączenia realizowane AirFrance. Za bilet w obie strony trzeba przeciętnie zapłacić 1000-1300 zł, ale warto polować na promocje i dokonywać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, wtedy koszt jest mniejszy.

Osobom poszukującym ekonomicznych rozwiązań pozostaje lot z tanimi przewoźnikami – Wizz Air i Ryanair latają bezpośrednio z Polski do Portugalii, np. z Warszawy do Lizbony. Bilet w obie strony da się nabyć za kwotę niższą niż 400 zł, ale pod warunkiem, że zostanie on zakupiony w odpowiednim terminie.

Autokarem do Portugalii

Podróż autokarem to wariant dla wytrwałych – trwa co najmniej 60 godzin, a trasa wiedzie przez Słowację, Austrię i Francję. Zdecydowaną większość połączeń obsługują linie Intercars dowożące pasażerów m.in. do Abrantes, Castelo Branco, Faro, Fatimy, Lizbony, Pombal, Torres Novas czy Viseu. Koszt biletu w jedną stronę to kilkaset złotych – ostateczna cena zależy od paru czynników, np. od przysługujących zniżek.

Pociągiem do Portugalii

Podróż pociągiem z Polski do Portugalii jest uciążliwa i raczej nieopłacalna – z tego chociażby względu, że nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych. Konieczne są częste przesiadki, co w rezultacie oznacza, że pokonanie całej trasy zajmuje średnio ok. 3 dni. Można jechać z przesiadkami np. w Kolonii, Paryżu i Madrycie bądź udać się samolotem do Madrytu i stamtąd ruszyć pociągiem do Lizbony. Koszt wyprawy to ok. 1000 zł.

Samochodem do Portugalii

Podróż samochodem z Polski do Portugalii jest długa – podróżni muszą pokonać ok. 3500 km, ale da się ją zaplanować tak, by po drodze zatrzymać się w paru ciekawych miejscach. Bez noclegów się nie obędzie. Oto przykładowa trasa z Warszawy do Lizbony:

– z Warszawy kierować się A2 na Łódź, stamtąd ruszyć na Miedzichowo i do przejścia granicznego, następnie A10/A12 jechać do Berlina, A2 do Hanoweru, A1 do Kolonii, potem A4/A44 do Aachen, przekroczyć granicę z Belgią i poruszać się A3/A15/A7, wjechać do Francji, A1 ruszyć na Paryż, następnie A3/E15/E6B/A10 do Bordeaux i N230/A630/A63/N10/A63 do Bayonne, wjechać na teren Hiszpanii, udać się E5(A8)/AP1/N1 na Vitoria-Gasteiz, AP1/BU30 pokonać odległość Valladolid-Salamanca i N620 wjechać do Portugalii, kierując się A23/E1/A5 na Lizbonę.

Uwaga: w Portugalii przejazd autostradami jest płatny, natomiast obowiązujące w tym kraju ceny paliw wysokie. Za 1l benzyny płaci się średnio 1,50 EUR.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments