Jak dojechać do Chorwacji?

23 października 2017
Click to rate this post!
[Total: 13 Average: 4.2]

Chorwacja to piękny kraj, który ze względu na liczne walory jest miejscem chętnie wybieranym na urlop. Planując wypoczynek w tych stronach, należy koniecznie uwzględnić kwestie związane z dojazdem.

Samolotem do Chorwacji

Samolot to najszybszy i jednocześnie najwygodniejszy sposób dostania się do Chorwacji. Bezpośredni lot trwa ok. 3 godzin – odbyć go można m.in. na pokładach samolotów LOT kursujących z Warszawy do Splitu, Dubrownika, Zagrzebia i Zadaru. W przypadku rejsów z przesiadkami czas podróży ulega wydłużeniu nawet do kilkunastu godzin, niemniej w tym zakresie jest znacznie więcej opcji do wyboru. Samoloty odlatują nie tylko z Warszawy, ale i z Krakowa, Katowic, Wrocławia i Gdańska. Loty przesiadkowe odbywają się głównie przez Monachium, Wiedeń oraz Frankfurt nad Menem. Najbardziej ekonomicznym wariantem jest skorzystanie z usług tanich przewoźników takich jak np. Ryanair – bilet w obie strony można nabyć za mniej niż 500 zł, lecz rezerwacji należy dokonać z dużym wyprzedzeniem. Standardowe ceny biletów lotniczych z Polski do Chorwacji zaczynają się od 800 zł.

Autokarem do Chorwacji

Sporo osób decyduje się na podróż autokarem do Chorwacji z racji na koszt. Pomimo tego, iż jedzie się ok. 14 godzin, za kupiony wcześniej bilet w obie strony płaci się średnio 500-600 zł. Autokar to również dobra opcja dla tych osób, które nie chcą organizować wyjazdu na własną rękę – biura podróży oferują sporo interesujących propozycji wczasów w Chorwacji właśnie z dojazdem autokarowym. Ceny są zróżnicowane, lecz za tygodniowy pobyt z podstawowym wyżywieniem można zapłacić już ok. 1000 zł.

Pociągiem do Chorwacji

Do Chorwacji można wybrać się również pociągiem, jednakże w tym przypadku trzeba brać poprawkę na pewne niedogodności wynikające z faktu, iż nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych pomiędzy Polską a Chorwacją. W rachubę wchodzi kurs z przesiadką w Wiedniu, Budapeszcie lub w Boguminie i Budapeszcie. Najczęściej turyści wybierają przesiadkę w Budapeszcie, ponieważ z Polski do stolicy Węgier kursuje bezpośredni pociąg – niestety, bilet do tanich nie należy, od 39 EUR (w zależności od miejsca wyjazdu) plus koszt miejscówki. Z Budapesztu nie będzie większego problemu z dostaniem się do Chorwacji – do Zagrzebia odjeżdżają stąd w ciągu dnia dwa pociągi, ponadto kursuje też nocny pociąg do Splitu. Przy założeniu, że podróżny zakupi od razu bilet powrotny drugiej klasy, za bilet na kurs Budapeszt-Zagrzeb zapłaci w promocji 9 EUR. Można też odbyć podróż łączoną, a więc z Polski do Budapesztu dostać się samolotem tanich linii lub Polskim Busem, a stamtąd do Chorwacji wyruszyć pociągiem.

Samochodem do Chorwacji

Jadąc do Chorwacji autem, można zobaczyć po drodze sporo ciekawych rzeczy. Nie bez powodu zatem samochód to najpopularniejsza forma, jeśli chodzi o transport. Chorwacja nie jest od Polski mocno oddalona – na podróż trzeba przeznaczyć ok. 13 godzin. Rzecz jasna czas ten wydłuży się w zależności od liczby postojów i noclegów. Do wyboru jest kilka tras, aczkolwiek najczęściej polecane są dwie poniższe:

– przez Czechy, Austrię i Słowenię: jedzie się przez Cieszyn, Ołomuniec, Brno, Wiedeń, Graz i Maribor do Gruśkoyje, gdzie znajduje się przejście słoweńsko-chorwackie,

– przez Słowację i Węgry: jedzie się przez Chyżne, Ruźomberok, Bańską Bystrzycę, Zwoleń i Budapeszt do przejścia granicznego w Gorićanie.

Po Chorwacji najwygodniej poruszać się autostradami – są one jednak płatne, np. za przejazd z Goričan do Splitu trzeba zapłacić od 146 do 775 HRK.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments