Jak wskazały badania TNS Polska „Wykluczeni Cyfrowo”, co trzeci Polak korzysta z sieci rzadziej niż raz w tygodniu. Jednak Kantar Polska podaje, że 84 proc. Polaków regularnie jest online. W jaki sposób używamy internetu na co dzień i jak często surfujemy po sieci?
W Internecie co najmniej raz w tygodniu
Badanie CBOS „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzone w dniach od 16 do 23 maja 2019 r. pokazuje, że co siódmy dorosły Polak przynajmniej raz w tygodniu korzysta z internetu. Jest on nam potrzebny do utrzymywania kontaktów towarzyskich, kupowania towarów i usług, jak i w celach stricte zawodowych.
Kto spędza w sieci najwięcej czasu?
Największą grupą internautów są osoby młode, w wieku od 18 do 24 lat oraz od 25 do 34 lat. Z zasobów sieci intensywnie korzysta także wiele osób zaliczanych do grupy wiekowej 35–44 lata. Około 75 proc. osób w wieku od 45 do 54 lat i około 50 proc. mających od 55 do 64 lat loguje się do sieci regularnie. Offline, czyli poza siecią, pozostaje trzy czwarte najstarszych ankietowanych, mających od 65 lat wzwyż.
Wykształcenie i sytuacja zawodowa mają wpływ na to, czy Polacy korzystają z sieci. Prawdopodobieństwo częstszego logowania się do internetu jest większe w przypadku osób aktywnych zawodowo i mających wyższe wykształcenie. Analogicznie, wśród osób posiadających wykształcenie podstawowe i niepracujących odsetek internautów jest zdecydowanie najniższy.
W grupie osób pracujących najmniejszy odsetek użytkowników sieci według CBOS-u występuje wśród rolników i robotników – niezależnie od ich kwalifikacji. Może być to spowodowane tym, że na obszarach wiejskich mogą występować białe plamy na mapie w dostępie do internetu. Rolnikom i robotnikom może też brakować wystarczających kompetencji cyfrowych do bycia aktywnymi użytkownikami globalnej sieci. Na obszarach wiejskich, według CBOS-u, jest relatywnie mniej internautów niż w miastach liczących co najmniej 100 tys. mieszkańców.
Po 13 godzin tygodniowo w sieci
13 godzin na tydzień, czyli mniej niż 2 godziny dziennie – tyle średnio Polacy spędzają w internecie. Uśrednienie wyników oznacza, że obejmują one zarówno tych, którzy raz na tydzień logują się do sieci, jak i stałych użytkowników internetu, spędzających w niej po kilka godzin każdego dnia.
Większość najmłodszych użytkowników, czyli osób z przedziału wiekowego od 18 do 24 lat, jest stale w trybie online, co oznacza, że nie wyłączają oni internetu i nie wylogowują się z niego. Jednak aż 65 proc. polskich internautów uruchamia aplikacje internetowe na urządzeniach mobilnych wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście chce z nich skorzystać, czyli sprawdzić coś w wyszukiwarce internetowej lub skontaktować się z kimś z wykorzystaniem komunikatorów internetowych.
Jak Polacy łączą się z internetem?
CBOS podaje, że niemal wszyscy użytkownicy sieci w Polsce – 99 proc. z nich, łączy się z siecią w domu, połowa z nich deklaruje korzystanie z sieci także w szkole lub w pracy. Do kawiarenek internetowych chodzi mniej niż 1 proc. badanych. Systematycznie rośnie za to liczba osób łączących się z siecią bezprzewodowo. Polacy coraz częściej mają okazję korzystać z superszybkiego internetu światłowodowego UPC.