Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem? Poradnik w trzech krokach

5 czerwca 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Podróżowanie jest bardzo kształcącym doświadczeniem również dla dzieci. Szczególnie, że maluchy są ciekawe otaczającego je świata i chętnie odkrywają nowe miejsca. Zarówno dalsze, jak i bliższe wyjazdy rozwijają ich zdolności poznawcze oraz komunikacyjne, a także zaspokajają ogromną potrzebę ruchu. Podróże to także doskonała możliwość, aby dziecko poznało swoje zainteresowania, rozwinęło pasje, wrażliwość, otwarcie na świat oraz kreatywności. Odpowiednia organizacja wyjazdu gwarantuje niezapomniane wspomnienia, a przede wszystkim bezpieczeństwo malucha. Warto, aby rodzice zadbali o trzy podstawowe kwestie, jakimi są wyżywienie, zakwaterowanie oraz możliwość szybkiego uzyskania pomocy.

Po pierwsze – wyżywienie

Hotele oferujące śniadania to duże ułatwienie dla rodziców. W sytuacji, kiedy dziecko ma dietę skomponowaną przez dietetyka lub osobę po specjalistycznym kursie dietetyki w Krakowie, niezbędne może okazać się ustalenie z hotelem, co powinno znaleźć się na talerzu malucha. Miejsca przyjazne dla dzieci oferują specjalne menu ze zdrowymi, urozmaiconymi i pysznymi daniami. Warto jednak pamiętać, że w większości hoteli często serwowane jest śniadanie kontynentalne, czyli składające się z pieczywa, miodu, masła oraz dżemu. Jeśli maluch potrzebuje większej różnorodności, lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie takich miejsc, w których śniadanie serwowane jest w formie szwedzkiego stołu. Nie trzeba mieć ukończonego kursu dietetyki, aby wiedzieć, że dzieci bywają wybredne, a wspólny posiłek szybko może zamienić się w pole walki.

 

Po drugie – komfortowe zakwaterowanie

Pierwsze wakacje z małym dzieckiem najlepiej zaplanować w dobrze znanym lub pewnym miejscu. Podczas wyboru noclegu, warto zwrócić uwagę na jego standard i udogodnienia. Nie ma konieczności rezerwacji pokojów w luksusowych hotelach – wystarczą odpowiednie warunki takie jak ciepła woda, wysokie standardy higieniczne, zabezpieczone kontakty elektryczne i okna, a także dodatkowe wyposażenie w postaci przewijaka, wanienki, podgrzewacza do butelek czy łóżeczka. Warto zdecydować się na hotele położone z dala od centrów miasta oraz głównych ulic, ponieważ hałas i intensywne światła mogą uniemożliwiać maluchowi sen. 

Wiele miejsc oferuje również dodatkowe atrakcje dla najmłodszych w postaci różnorodnych zajęć z animatorami, kreatywnych warsztatów, możliwości oglądania bajek, programów rozrywkowo-sportowych, bezpiecznych placów zabaw, basenów z brodzikami oraz wielu innych.

 

Po trzecie – szybka pomoc w sytuacjach awaryjnych

Choć wybór hotelu przyjaznego dla dzieci jest bez wątpienia kluczowy, zapobiegliwi rodzice powinni również zwrócić uwagę na jego odległość od przychodni, szpitali lub innych miejsc, w których można uzyskać szybką pomoc lekarską. W przypadku dalszych podróży, warto wykupić pakiet ubezpieczenia lub zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, uprawniającą do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ. Obowiązuje ona wyłącznie na terenie państw Unii Europejskiej.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments