Irlandia – paszport czy dowód osobisty?

17 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Turyści z Polski, którzy wybierają się na krótki urlop do Republika Irlandii, są zobowiązani do posiadania aktualnego paszportu lub dowodu osobistego.

Udajesz się w podróż z dzieckiem? Pamiętaj o zabraniu dokumentu potwierdzającego tożsamość malucha.

Informacje ogólne o kraju

Nieoficjalna nawa: Republika Irlandii.

Kontynent: Europa.

Stolica: Dublin.

Powierzchnia: 84 421 kilometrów kwadratowych.

Języki urzędowe: irlandzki, angielski.

Waluta: euro (EUR), które dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro, 2 euro oraz banknoty o nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro.

Międzynarodowy numer kierunkowy: +353.

Klimat: umiarkowany ciepły, morski.

Większe miasta: Cork – drugie pod względem wielkości miasto w kraju, Limerick – trzecie pod względem liczby ludności miasto kraju, Waterford – najstarsze miasto w Irlandii, Galway, Dundalk, Drogheda (nad rzeką Boyne), Sligo.

Największe atrakcje turystyczne: Klify Moheru, Newgrange – starożytny grobowiec z czasów neolitycznych, zabytki Dublina – stolicy Irlandii, zespół klasztorny na wyspie Skellig Michael, miejscowość Ballybunion, Pierścień Kerry (ang. Ring of Kerry) – raj dla miłośników wędrowania oraz odkrywania nowych miejsc, Park Narodowy Connemara, półwysep Dingle oraz jego piękne klify.

Najciekawsze pamiątki: magnesiki na lodówkę (m.in. z harfą, zielonym autobusem, koniczynką lub skrzatem), guinnessowe upominki (np. kapelusze), tradycyjne rzemiosło, akcesoria z najpopularniejszym irlandzkim skrzatem – Leprikonem, wyroby z kryształu, biżuteria, kufle na piwo, podkładki pod kufle, czekoladowe przysmaki.

Republika Irlandii – informacje dla turystów

– Duże sklepy (markety) zlokalizowane w kraju są zazwyczaj czynne do godz. 22:00 (lub nawet północy), natomiast małe sklepy do godz. 19:00.

– W Irlandii, podobnie jak w Polsce, miłym zwyczajem jest zostawianie napiwków kelnerom. Z reguły jest to 5-10% wartości rachunku.

– Komunikacja międzymiastowa i miejska w tej części Europy funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie. Czystość oraz punktualność to podstawa.

– Irlandia jest uznawana za bezpieczny kierunek turystyczny, dlatego śmiało można wybrać się tam z całą rodziną.

– Na terenie kraju nie występują żadne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne, nie ma również obowiązku szczepień.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments