Internet w Chinach

7 lutego 2019
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Wyjeżdżasz do Chin i nie wyobrażasz sobie, byś miał nagle stracić dostęp do Internetu? Zastanawiasz się, którą opcję powinieneś wybrać?

1. Roaming
Najwygodniejsze, ale również najdroższe rozwiązanie. Korzystając z roamingu za granicą musisz się liczyć z wysokimi opłatami. Zalecamy, by tę opcję wziąć pod uwagę jedynie w najbardziej kryzysowych sytuacjach.

Porównanie cen za transmisję danych u polskich operatorów:
T-Mobile – 3,63 zł / 100 KB
Play – 3,50 zł / 100 KB
Orange – 44,46 zł / 1 MB
Plus – 2,46 zł za 50 KB

Wykres przedstawiający porównanie cen za 500 MB:

2. Router XOXO WiFi
Nowe rozwiązanie, z którym od niedawna można spotkać się na polskim rynku. XOXO WiFi to mobilny router, który umożliwia dostęp do Internetu w ponad 130 krajach na świecie. To niewielkie urządzenie, bardzo proste w obsłudze.

Co go wyróżnia?
Przede wszystkim router, w porównaniu z kartą SIM, łączy się z najlepszym operatorem w danym miejscu. Urządzenie samo wybiera tę sieć, która ma najlepszy zasięg. Jeśli jeden z operatorów ma awarię, router automatycznie zmienia sieć. Jest to niemożliwe w przypadku karty SIM, która całkowicie uzależnia użytkownika od jednego operatora.

Wygodne niemal jak roaming!
Dzięki XOXO WiFi możesz zadbać o dostęp do Internetu jeszcze przed wyjazdem. Wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie internetowej, podając datę wyjazdu, wybrać odpowiedni pakiet (500 MB / 1 GB / 2 GB / 5 GB), dodać ewentualne dodatki (np. translator DOSMONO), a następnie podać dane, na które zostanie wysłane urządzenie. Na końcu pozostaje jedynie płatność.
To bardzo proste rozwiązanie, dzięki któremu masz dostęp do Internetu zaraz po wylądowaniu na lotnisku! Nie musisz biegać i szukać miejsca, gdzie kupisz kartę SIM. Nie musisz się martwić, że okaże się, że sprzedawca nie zna języka angielskiego i będzie ci próbował wszystko wytłumaczyć, rysując dziwne szlaczki.

Nie tylko dla ciebie, ale również dla twoich bliskich.
Wyjeżdżasz z przyjaciółmi lub rodziną? Zawsze wiąże się to z kupieniem kilku kart SIM. Tymczasem do jednego routera XOXO WiFi można podłączyć aż 5 urządzeń!

3. Hotspoty z WiFi
Zależy ci na najtańszym (tutaj nawet na bezpłatnym) Internecie? Wiele osób, myśląc jedynie o jak najmniejszych wydatkach, wybiera darmowe hotspoty z WiFi? Czy słusznie?
Trzeba podkreślić, że publiczne WiFi to najbardziej niebezpieczna metoda połączenia z siecią! Hotspoty w żaden sposób nie chronią prywatnych danych użytkowników, dlatego każdy jest bardzo łatwym celem dla hakerów. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie w sieci, zrezygnuj z tej opcji!
Korzystając z darmowego Internetu, trzeba również pamiętać, że każdy ma do niego dostęp. W ten sposób prędkość połączenia może nie być zbyt satysfakcjonująca. Hotspoty z WiFi są również aktywne jedynie w wybranych miejscach, dlatego, korzystając z Internetu, jest się przywiązanym do danej lokalizacji i nie można udawać się w dowolnie wybrane miejsce.

4. Kawiarenki internetowe
Choć w Polsce kawiarenki internetowe są już bardzo rzadko spotykane, tak w Chinach jest ich faktycznie bardzo wiele. Na pozór wydaje się, że jest to wygodna opcja dostępu do Internetu. Należy jednak podkreślić, że w kawiarenkach bezpieczeństwo Internetu również pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście za ten Internet trzeba również zapłacić.
Jednak największą niedogodnością jest kompletne uzależnienie od jednego miejsca. Jeśli pojawi się nagła potrzeba sprawdzenia czegoś w Internecie, trudno oczekiwać, że w magiczny sposób kawiarenka pojawi się gdzieś obok. Jeśli lubisz pracować lub kontaktować się ze swoimi czytelnikami, siedząc pod gołym niebem i patrząc na piękne widoki, niestety kawiarenki ci tego nie zagwarantują. Co najwyżej będziesz mógł podziwiać lokalnych mieszkańców, którzy w kawiarence będą grali w gry.

5. Karta SIM
W Chinach można wyróżnić trzech lokalnych operatorów: China Mobile, China Unicom oraz China Telecom. Należy pamiętać, że do kupienia karty SIM będzie potrzebny paszport, ponieważ sprzedawca na pewno o niego poprosi. Należy również wziąć pod uwagę, że w nie każdym sklepie znajdzie się osoba, która mówi po angielsku, dlatego może okazać się, że kupienie karty SIM nie jest takie proste, kiedy sprzedawca próbuje się z tobą porozumieć, rysując krzaczki na kartce.
Dla osób, które w dużej ilości korzystają z Internetu, warto zaznaczyć, że każdy pakiet się kiedyś kończy, więc trzeba dobrze przemyśleć, jak wiele Internetu będzie potrzebne podczas wyjazdu. Nie jestem to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chciałyby korzystać z Internetu chociażby na laptopie czy tablecie – w końcu karta SIM umożliwi korzystanie jedynie z telefonu.
Z tej opcji powinny zrezygnować szczególnie osoby, którym zależy na zachowaniu swojego prywatnego numeru (w końcu lokalna karta SIM = zupełnie nowy numer). Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla biznesmenów czy osób, które utrzymują stały kontakt z bliskimi. Pamiętajcie, że mogą mieć oni problem, by się do was dodzwonić!

Opcji dostępu do Internetu w Chinach jest bardzo wiele. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Jednak jedynie router XOXO WiFi zapewni ci w pełni bezpieczny i szybki Internet. Ponadto tylko dzięki temu urządzeniu nie będziesz uzależniony od jednego operatora i nie będziesz musiał obawiać się niespodziewanych awarii!

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments