Internet na Kubie

22 stycznia 2018
Click to rate this post!
[Total: 60 Average: 4.4]

Kuba znajduje się na turystycznej liście marzeń wielu osób. Jest to kraj kojarzący się przede wszystkim z ciekawą kulturą, pięknymi autami, salsą i cygarami – taki się nam jawi po przejrzeniu reklamowych folderów biur podróży. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej, co oczywiście nie zmienia faktu, iż warto wybrać się na Kubę.

Każdy, kto wybiera się na wspomnianą wyspę zadaje sobie pytanie: czy na Kubie jest internet? Odpowiedź brzmi: tak, aczkolwiek funkcjonuje na zupełnie innych zasadach aniżeli w Polsce. Dzieje się tak dlatego, że jest kontrolowany przez państwo. Rząd twierdzi, iż ograniczenia wynikają z przyczyn technologicznych i finansowych, lecz z drugiej strony żadną tajemnicą nie jest cenzurowanie treści pojawiających się w sieci. Kuba jest krajem wymagającym wielu reform, a do obszarów, gdzie są one niezbędne, zalicza się swobodny dostęp do środków masowego przekazu i komunikacji. Rząd realizuje własny program rozpowszechniania internetu. Bardzo trudno jest ocenić, jaki dokładnie odsetek mieszkańców ma do dyspozycji internet na Kubie – 2015 rok dla przykładu to szacunki rzędu od 3 do 25 proc., a zatem rozpiętość jest ogromna.

Jak korzystać z internetu na Kubie?

W obliczu powyższych informacji pojawia się zatem pytanie: czy możliwe jest w ogóle korzystanie z internetu na Kubie? Aby mieć internet na Kubie, trzeba nabyć kartę ETECSA – firmy telekomunikacyjnej będącej jedynym dostawcą sieci na wyspie. Przy zakupie karty należy okazać paszport bądź dowód osobisty. Co się zaś tyczy tego, ile kosztuje internet na Kubie, to cena karty jest uzależniona od liczby godzin – np. karta półgodzinna kosztuje 0,75 CUC (ok. 2,60 zł), godzinna – 1,50 CUC (ok. 5,20 zł), zaś pięciogodzinna – 7,50 CUC (ok. 26,00 zł). Jednorazowo można nabyć 3 karty.

Gdzie jest dostępny internet na Kubie? W hotelach (ale nie we wszystkich), niektórych parkach oraz na niektórych odcinkach ulicy. Osób pragnących skorzystać z sieci jest mnóstwo, w związku z czym trzeba się uzbroić w cierpliwość. Strony ładują się bardzo wolno, a niektóre aplikacje w ogóle nie działają.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments