Masz w planach wyjazd na Dominikanę? Zastanawiasz się czy sieć internetowa jest tam na tyle sprawna, by umożliwić kontakt z bliskimi? Warto dowiedzieć się czegokolwiek na ten temat, żeby po przylocie uniknąć niekoniecznie przyjemnych niespodzianek.
Jeśli zamierzasz korzystać z sieci na Dominikanie przy użyciu telefonu komórkowego, musisz wiedzieć o paru sprawach. Na wyspie funkcjonuje 3 operatorów komórkowych – Claro GSM (GSM 850/1900, 3G850), Altice (GSM 850/1800/1900) oraz VIVA (GSM 1900), przy czym Altice to grupa powstała w wyniku połączenia Orange i Tricom. W nawiasach przy każdej sieci podane są ich niektóre częstotliwości – należy zatem sprawdzić czy nasz aparat telefoniczny pracuje w odpowiednim pasmie. Co się tyczy 4G LTE, to zasięg ten jest dostępny na Dominikanie od 2014 r. – póki co, posiadają go Claro i Altice. Do zakupu karty u wybranego operatora potrzebny jest paszport.
Jak korzystać z internetu na Dominikanie?
Karta u operatora to najpopularniejsza opcja, jeśli chodzi o internet na Dominikanie. Są też inne rozwiązania. Po pierwsze: internet w hotelach na Dominikanie. Teoretycznie jest darmowy, ale w praktyce wygląda to zwykle tak, że bezpłatnie dostępny jest tylko przez pierwszych 30 minut. Poza tym jest drogi, zaś jego prędkość niestety nie zachwyca. Po drugie: kafejki internetowe. W dużych miastach oraz w popularnych kurortach nie brakuje takich miejsc, lecz są one oblegane, co przekłada się na czas ładowania się stron. Za jedną godzinę w kafejce trzeba zapłacić średnio ok. 2,00 USD. Znacznie droższe są kafejki hotelowe, gdzie godzina kosztuje nawet 10,00 USD.