Indie – szczepienia przed wakacjami

15 stycznia 2018
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Masz w planach wyprawę do Indii, wyjątkowego kraju w Azji Południowej? To wspaniale, ale nie zapomnij o profilaktyce zdrowotnej. To bardzo ważne, jeśli podczas wyjazdu chcesz mieć zapewnione względne bezpieczeństwo.

Indie – choroby, szczepienia

Z informacji podanych przez MSZ wynika, iż Indie nie są krajem objętym zagrożeniem epidemiologicznym, lecz i tak należy zachować ostrożność. Istnieje ryzyko zarażenia się malarią i dengą – w szczególności bezpośrednio po monsunie i w niektórych rejonach, np. w Mumbaju. W apteczce muszą się zatem znaleźć leki przeciwmalaryczne oraz repelenty na komary, moskity i inne insekty. Nie może w niej ponadto zabraknąć leków przeciw biegunce i łagodzących dolegliwości żołądkowe. Absolutnie niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny. Dla własnego spokoju lepiej unikać surowych warzyw i owoców oraz jedzenia sprzedawanego na ulicznych straganach. Do picia nadaje się wyłącznie woda przegotowana lub butelkowana. W sytuacji, gdyby biegunka czy bóle żołądka nie chciały ustąpić, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Stąd też często pojawia się pytanie zadawane przez osoby, które na miejsce urlopu wybrały Indie: jakie szczepienia należy wykonać?

Indie – szczepienia wymagane

Dobra wiadomość dla podróżnych, którzy na swój celownik wzięli Indie – szczepienia obowiązkowe nie są wymagane. Obligatoryjne są tylko szczepienia na Indie, jeżeli do tego kraju przybywamy bezpośrednio z rejonów występowania żółtej gorączki.

Indie – szczepienia zalecane

Do najbliższej stacji sanepidu powinna zgłosić się każda osoba mająca w planach Indie – szczepienia przed wyjazdem to zagadnienie, na temat którego właśnie tu uzyskamy wszelakie niezbędne informacje. Niezbędna będzie ponadto konsultacja z lekarzem medycyny tropikalnej, który zadecyduje, jakie zestaw szczepień najlepiej wykonać. Standardowo zalecane są szczepienia przeciw:

– wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),

– tężcowi i błonicy,

– durowi brzusznemu,

– chorobie Heinego i Medina (polio).

Oprócz tego niektórym osobom zalecane są dodatkowo szczepienia przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu, cholerze i wściekliźnie. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, dlatego przed planowanym terminem wyjazdu trzeba zasięgnąć profesjonalnych konsultacji – zamieszczone w niniejszym artykule informacje mają jedynie charakter poradnikowy.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments