Ile trwa lot do Turcji

18 listopada 2023
Click to rate this post!
[Total: 458 Average: 4.4]

Turcja to bardzo popularny kierunek turystyczny. Na urlop można się tu wybrać o praktycznie każdej porze roku, a najpopularniejszym środkiem transportu pozostaje samolot. Do Turcji można zarezerwować bezpośredni lot z Polski, a w przypadku wyjazdów zorganizowanych z biurem podróży zwykle są to loty czarterowe. Ile taka podróż trwa?

Gdzie znajdują się lotniska międzynarodowe w Turcji

Turcja to duży kraj i na jej terenie działa aż 58 lotnisk, w dodatku większość z nich ma status międzynarodowych portów lotniczych. To bardzo ułatwia podróż do wybranych tureckich kurortów, a w sezonie turystycznym (maj-październik) oprócz lotów rejsowych jest też sporo lotów czarterowych.

Największe lotniska międzynarodowe w Turcji to Istambuł, Ankara, Antalya, Bodrum, Dalaman, Izmir, Adana, Trabzon, Kayseri, Erzurum.

Ile się leci do Turcji?

Polacy najchętniej latają na Riwierę Turecką. Ulubionym kurortem w Turcji pozostaje Antalya, sporo lotów odbywa się także do Bodrum i Istambułu. Loty czarterowe na południe Turcji trwają około 2 h 50 min, w zależności od wyboru lotniska, podróż do Kapadocji i wschodniej części kraju może zająć 4 godziny lub więcej.

Bezpośredni lot z Polski do Turcji jest możliwy jedynie z Warszawy – loty odbywają się do Istambułu, Ankary, Antalyi oraz Izmiru. Mniejsze polskie lotniska, jak Rzeszów czy Katowice, obsługują tylko czartery do Turcji z Polski. Wykupując wakacje do Turcji zawsze warto sprawdzić, czy operator zapewnia transport z lotniska do miejsca docelowego.

Ile trwa lot na Riwierę Egejską?

Riwiera Egejska znajduje się w zachodniej części Turcji. Słynie z przepfięknych plaż i czystej, turkusowej wody, tutaj też można zwiedzać słynne zabytki w Turcji z czasów starożytności. Główny port lotniczy Riwiery Egejskiej, który obsługuje przede wszystkim ruch turystyczny, to Bodrum-Milas (BJV). Drugim ważnym lotniskiem jest Izmir (ADB). Średni czas lotu z Polski do tej części Turcji to 3 godziny.

Na zachód leci się szybciej, a najwygodniejszym rozwiązaniem dla turystów będzie wycieczka z biurem podróży. Loty rejsowe są stosunkowo rzadkie, a osoby chcące się dostać do zachodniej Turcji z Katowic, Gdańska czy Krakowa muszą się liczyć z koniecznością przesiadek – bezpośredni lot do tej części Turcji jest możliwy jedynie z Warszawy. Koniecznie trzeba też sprawdzić, czy wybrany port lotniczy leży blisko miasta docelowego, w przeciwnym razie transfer z lotniska do hotelu może zająć tyle samo albo nawet więcej czasu niż sama podróż samolotem.

Ile trwa lot na Riwierę Turecką?

Riwiera Turecka jest tłumnie odwiedzana przez turystów z niemal całego świata. Sezon urlopowy zaczyna się tutaj już wiosną, a kończy dopiero na przełomie października i listopada. Woda jest tutaj nieco cieplejsza niż w Morzu Egejskim, troszkę wyższe są także temperatury powietrza, więc to idealne miejsce na wypoczynek dla osób lubiących słoneczną, typowo letnią pogodę.

Jeśli chodzi o wakacje, to ceny w Turcji są bardzo przystępne, zarówno gdy chodzi o koszt dojazdu, jak i pobyt na miejscu. Szczególnie atrakcyjne pod względem kosztów są wycieczki last minute, których na Riwierę Turecką jest bardzo dużo. Dotarcie na południe Turcji nie zajmuje wiele czasu. Z Warszawy lub Łodzi lot na Riwierę Turecką zajmuje około 3 godziny. Kilkanaście minut dłużej leci się z Gdańska, natomiast lot z Katowic, Rzeszowa albo Wrocławia zajmuje mniej niż 3 h. Główne lotniska na Riwierze Tureckiej to Antalya, Bodrum i Dalaman.

Ile trwa lot do Stambułu

Bezpośredni lot z Warszawy do Stambułu trwa średnio 2 godziny i 30 minut. Z Krakowa to ok. 2 godziny i 20 minut. Z pozostałych polskich lotnisk można się dostać do Stambułu tylko z przesiadką, co wydłuża podróż do nawet 8 godzin. Czarterowe loty z biurem podróży trwają mniej niż 3 godziny.

Ile trwa lot do Antalyi

W porcie lotniczym Antalya obsługiwane są loty rejsowe i czarterowe. Bezpośredni lot rejsowy z Polski jest możliwy z Krakowa i Warszawy, pozostałe lotniska obsługują tylko czartery. Czas lotu do Antalyi to ok. 2 h i 45 min.

Ile trwa lot do Izmiru

Do Izmiru można polecieć z Warszawy, ale tylko w okresie od maja do października. Biura podróży organizują jednak do tego miasta loty czarterowe. Średni czas lotu wynosi 2 h i 40 min.

Ile trwa lot do Ankary

Bezpośrednie loty z Warszawy do Ankary odbywają się tylko sezonowo. Bez przesiadek podróż zajmuje 2h i 35 min. Z Ankary można się łatwo dostać do innych lotnisk krajowych na terytorium Turcji.

Ile trwa lot do Dalaman

Do Dalaman w Turcji z Polski można się dostać jedynie lotem czarterowym. Loty rejsowe są wyłącznie z przesiadką na innych europejskich lotniskach. Czas lotu wynosi średnio 3 godziny.

Ile trwa lot do Bodrum

Do Bodrum na zachodnim wybrzeżu Turcji samolot pasażerski dociera w mniej niż 3 godziny.

Ile trwa lot do Adany

Loty czarterowe z Polski do Adany trwają od 3 do 4 godzin.

Ile trwa lot do Trabzonu

Średnio lot z Polski do Trabzonu trwa nieco ponad 4 godziny. Obecnie dotarcie drogą powietrzną do tego miasta jest utrudnione, ponieważ zawieszono większość lotów przez Ukrainę i Morze Czarne.

Ile trwa lot do Kayseri

Kayseri to miasto w środkowej części Turcji i właśnie do tego miasta najlepiej się wybrać, kiedy w planach jest wycieczka po Kapadocji. Ile trwa lot z Polski do centralnej Turcji? Czarterowe loty do Kayseri zajmują ok. 6 godzin.

Które tanie linie lotnicze latają do Turcji?

Bardzo wiele tanich przewoźników oferuje loty do Turcji. W swojej ofercie bilety do Turcji mają m.in. linie Ryanair, Wizzair, Sun Express, Turkish Airlines, Pegasus Airlines, Lot Polish Airlines. U tanich przewoźników mogą obowiązywać ograniczenia co do wielkości bagażu, dlatego warto rozsądnie planować co zabrać do Turcji, a co można bez problemu kupić na miejscu.

Jaki lot wybrać do Kapadocji?

Kapadocja to kraina w środkowej Turcji, słynąca z niesamowitego krajobrazu i unikalnych zabytków. Głównym portem lotniczym jest Kayseri Erkilet, prócz tego można też wybrać lot do miasta Nevesehir. Bezpośrednie loty są tylko z biurem podróży, ale będąc już w Turcji bez problemu da się zarezerwować lot z pozostałych krajowych lotnisk, np. z Izmiru albo Antalyi.

Jeśli lecisz do Turcji w celach turystycznych, wiza turecka jest bezpłatna. Czy musisz mieć paszport? Nie, od 19 kwietnia 2022 roku dostępna jest Turcja na dowód osobisty.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments