Ile kosztuje wakacyjny wyjazd do Chorwacji?

19 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Wakacje to upragniony czas, o którym marzy znakomita większość osób chcących odpocząć od pracy. Jednym z najchętniej obieranych przez Polaków celów podróży jest Chorwacja. Dzieje się tak nie tylko ze względu na piękne widoki oraz ciepły klimat, jaki może zaoferować ten kraj, ale również przez fakt, że można się tam wybrać nie tylko liniami lotniczymi, ale również własnym samochodem.

Podróż samochodem to nie tylko koszty paliwa, ale również winiety

Rodziny wybierające się do Chorwacji własnym środkiem transportu powinny rozłożyć wszystkie wydatki związane ze swoim wyjazdem na czynniki pierwsze. Podstawowe koszty związane z autem to przede wszystkim paliwo oraz opłaty drogowe. W pierwszym przypadku wartość przejazdu w obie strony jest zależna od celu podróży oraz spalania samochodu. Do pokonania odległości 2 x 1500 km, koszty paliwa mogą wynieść od 1100 zł do 2000 zł (w zależności od mocy samochodu, przy średniej cenie paliwa na poziomie 5,50 zł za litr).

Winiety należy zakupić na stacji benzynowej, tuż przed wjazdem do kraju, w którym one obowiązują lub zaraz po przekroczeniu jego granicy. 10-dniowa winieta w Czechach kosztuje ok. 70 zł, w Austrii ok. 22 zł, w Słowenii ok. 64 zł (7-dniowa), natomiast w samej Chorwacji przejechanie stukilometrowego odcinka autostrady lub drogi szybkiego ruchu mieści się średnio w granicach 28 zł.

Poza tym należy dokładnie prześledzić, ile będzie kosztował nocleg, posiłki w restauracji, zakupy w supermarketach, a także interesujące nas atrakcje – przykładowy rejs po Dalmacji (Hvar, Brac i Piekielne wyspy) dla dwóch osób kosztuje ok. 800 zł.

Wybór odpowiedniego noclegu

Zakwaterowanie to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy dobrze przemyśleć przed wyjazdem. Pobyt w hotelu jest na ogół znacznie droższy niż w prywatnym domu. W sezonie, za 7-dniowy pobyt dwóch osób w czterogwiazdkowym hotelu w najpopularniejszych kurortach można zapłacić przykładowo od 3800 zł do 7000 zł (Makarska), 4500-10000 zł (Dubrownik). Natomiast noclegi w prywatnych domach zaczynają się kolejno od 1000 zł oraz 1700 zł za tydzień dla dwóch osób.

Gdzie kupować żywność?

Udając się na wakacje własnym środkiem transportu, rodziny bardzo często zabierają ze sobą racje żywnościowe w obawie przed cenami, które czekają ich w miejscu przeznaczenia. W Chorwacji ceny niektórych produktów są nieznacznie wyższe niż w Polsce. Udając się do supermarketu za 1 l mleka zapłaci się średnio 3,50 zł, za 1,5 l wody mineralnej 3,90 zł, półkilogramowy chleb kosztuje 3,40 zł, 12 jaj 8,60 zł, kilogramowy ser lokalny to wydatek rzędu 33 zł, a butelka wina ze średniej półki wyceniana jest na ok. 22 zł.

Będąc na wakacjach warto jest skosztować tamtejszych specjałów, które są serwowane w restauracjach. Należy się jednak liczyć z odpowiednio wyższymi cenami za posiłki. Jak podaje serwis hikersbay.com, posiłek w restauracji średniej klasy, dla dwóch osób kosztuje średnio 116 zł, importowane piwo 0,33 l wyceniane jest na 9,80 zł, a za Coca-Cola/Pepsi w tej samej ilości trzeba zapłacić 7,90 zł.

Konieczne ubezpieczenie turystyczne

Mimo, że w Chorwacji obowiązuje karta EKUZ, to warto jest zapewnić sobie dodatkową ochronę wykupując ubezpieczenie turystyczne Europa, które w podstawowej wersji zapewnia pokrycie kosztów leczenia w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku oraz – najczęściej – szereg usług Assistance. Dodatkowo ochronę można rozszerzyć o ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym, bagażu czy sprzętu sportowego. Cenę takiej polisy można poznać np. na stronie LINK4 korzystając z kalkulatora ubezpieczenia podróżnego.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments