Holandia – paszport czy dowód osobisty?

17 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W związku z tym, nie potrzebują wiz wjazdowych, aby móc dostać się do Holandii.

Gwoli ścisłości dodajmy jeszcze, że jedynymi dokumentami podróży, które uprawniają ich do bezwizowego wjazdu oraz pobytu na terenie kraju są aktualny paszport lub dowód osobisty.

Informacje ogólne o Holandii

Kontynent: Europa.

Stolica: Amsterdam.

Powierzchnia: 42 508 kilometrów kwadratowych.

Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna.

Język urzędowy: niderlandzki (holenderski).

Inne języki: angielski.

Waluta: euro (EUR), które dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro, 2 euro oraz banknoty o nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro.

W Unii Europejskiej: od 1. stycznia 1958 roku.

Międzynarodowy numer kierunkowy: +31.

Większe miasta: Rotterdam, Haga, Utrecht, Eindhoven – piąte pod względem liczby ludności miasto w kraju, Groningen, Almere – najmłodsze miasto w Holandii.

Największe atrakcje turystyczne: pola tulipanów, Kinderdijk – wieś, w której (prawdopodobnie) znajdują się najładniejsze wiatraki w całej Holandii, Zaanse Schans –skansen wiatraków, Marken – niewielka wioska rybacka, Amsterdam, Edam – urokliwa miejscowość z piękną architekturą, Amersfoort – raj dla miłośników ciszy i spokoju, zabytki Utrechtu.

Najciekawsze pamiątki: cebulki i nasiona kwiatów, ser niderlandzki, holenderskie chodaki, ozdobne dzwonki rowerowe, pokrowce na siodełka, słodycze, drewniane figurki, breloczki, magnesy na lodówkę.

Holandia – informacje i ciekawostki dla turystów

– Po dużych miastach najlepiej poruszać się rowerem, zaś po kraju – koleją. Ważną informacją jest jednak fakt, że najwięcej wypadków powodują właśnie rowerzyści.

– Sklepy zlokalizowane na terenie Holandii są czynne od poniedziałku do soboty do godz. 22:00.

– Miłym zwyczajem (a wręcz codziennością) jest zostawianie napiwków pracownikom restauracji. Napiwek zazwyczaj wynosi 5-10 procent wartości rachunku.

– Holandię każdego roku odwiedza blisko 6 milionów turystów z całego świata. To naprawdę rekordowy wynik.

– Osoby, które planują dłuższy urlop w Królestwie Niderlandów, powinny wziąć ze sobą kalosze oraz kurtkę przeciwdeszczową. Może być mokro…

Na sam koniec jeszcze jedna ciekawostka – Holendrzy są uznawani za najwyższych ludzi na świecie.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments