Gwatemala – paszport czy dowód osobisty? Na dowód? Bez paszportu?

17 marca 2022
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Przy wjeździe do Gwatemali zostaniemy poproszeni o okazanie aktualnego paszportu. Dokument paszportowy (paszport) powinien być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. A wiza? Przy pobytach do 90. dni, wiza nie jest wymagana.

Informacje ogólne o kraju

Oficjalna nazwa: Republika Gwatemali (República de Guatemala).

Stolica: Gwatemala (inne nazwy: La Nueva Guatemala de la Asuncion, Guatemala lub Ciudad de Guatemala).

Powierzchnia: 108 888 kilometrów kwadratowych.

Ludność: 15,5 mln (dane pochodzą z 2017 roku).

Język urzędowy: hiszpański.

Waluta: quetzal (GTQ), który dzieli się na 100 centavos. W obiegu występują monety o nominałach: 1 centavo, 5 centavos, 10 centavos, 25 centavos, 50 centavos i 1 quetzal oraz banknoty o nominałach: 1 quetzal, 5 quetzali, 10 quetzali, 20 quetzali, 50 quetzali, 100 quetzali i 200 quetzali. Jeden quetzal (GTQ) to około 0.501629 złotego polskiego (kurs z dnia 11. października 2019 roku).

Międzynarodowy numer kierunkowy: +502.

Klimat: Gwatemala leży w strefie tropikalnej.

Duże miasta: Mixco, Villa Nueva (w południowej Gwatemali), Quetzaltenango (w południowo-zachodniej Gwatemali), Escuintla (w południowej Gwatemali), Amatitlán, Cobán.

Największe atrakcje turystyczne: Tikál (Tical) – starożytne miasto Majów, Wulkan Santa María, Semuc Champey – jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju, Jezioro Atitlán (hiszp. Lago de Atitlán), Antigua – perła architektury kolonialnej, Laguna Chicabal (Chicabal Lake), Chichicastenango (w skrócie Chichi), tętniące muzyką miasteczko Livingston.

Najciekawsze pamiątki: groteskowe rzeźby ukazujące kostuchy, ubrania z tradycyjnym wzornictwem, maski, figurki i obrazy, aromatyczna kawa.

Kiedy jechać? W okresie od listopada do kwietnia, czyli w trakcie tzw. pory suchej.

Co zabrać w podróż do Ameryki? Apteczkę podręczną, wygodne obuwie, lekką odzież, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, zestaw plażowy, moskitierę, profesjonalny sprzęt do robienia zdjęć.

Republika Gwatemali – praktyczne informacje dla turystów

Szczepienia w Gwatemali

Gwatemala nie znajduje się w strefie zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, a od przyjezdnych nie wymaga się szczepień ochronnych. W trosce o bezpieczeństwo własne i najbliższych, zaleca się jednak wykonanie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) oraz szczepienia przeciwko błonicy.

Prowadzenie pojazdu w Gwatemali

Kierowcy są zobowiązani do posiadania międzynarodowego prawa jazdy.

Wypożyczenie auta w Gwatemali – czy jest możliwe?

Tak, ale tylko w przypadku osób, które dysponują kartami kredytowymi.

Bezpieczeństwo w Gwatemali

Republika Gwatemali stanowi jeden z najniebezpieczniejszych krajów na świecie. Grasujące gangi, napady z bronią oraz kradzieże to tylko kilka niebezpieczeństw, jakie czyhają na turystów w tej części Ameryki.

W związku z powyższym zaleca się, aby nie podróżować samemu po kraju (zwłaszcza w nocy), a także pilnować swoich rzeczy osobistych (biżuterii, pieniędzy oraz dokumentów).

Bankomaty w Gwatemali

Te można znaleźć w większych miastach.

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments