Grecja – paszport czy dowód osobisty?

6 maja 2022
Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 3.8]

Obywatele Polski, w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mogą wjechać na terytorium Grecji na postawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Na terenie państwa będą mogli przebywać trzy miesiące (90 dni) – niezależnie od celu pobytu.
Drugą ważną kwestią wartą uwagi jest stan dokumentów stwierdzających tożsamość – te powinny być w wystarczająco dobrym stanie technicznym. Tak więc wystarczającym dokumentem jest paszport. Jeśli chodzi o ważność dokumentów, to po prostu muszą być one aktualne w dniu wjazdu do kraju i jego opuszczania.

Grecja – pobyt powyżej 90. dni

Pobyt w Grecji powyżej 90. dni wymaga uzyskania pozwolenia. W rejonie Aten, a także Salonik pozwolenia są wydawane przez Wydziały Policji ds. Cudzoziemców, natomiast w pozostałych regionach Republiki Greckiej – przez wydziały bezpieczeństwa publicznego lokalnych komisariatów policji.

Wjazd do Grecji a paszport tymczasowy

Jeśli jedynym dokumentem, który posiadasz jest paszport tymczasowy, to jak najbardziej możesz jechać na wakacje do Grecji. Jest to wystarczające – ważne, aby był aktualny również w dniu opuszczania kraju.

Czy jest wymagana zgoda opiekunów prawnych na wyjazd do Grecji dziecka z osobą trzecią?

Greckie prawo nie stawia takich wymagań, ale w takim przypadku zalecane jest, aby osoba niepełnoletnia posiadała pisemną, potwierdzoną notarialnie zgodę obojga rodziców. Możliwe jest, że będzie ona wymagana przy odprawie, a może też być potrzebna w przypadku załatwiania różnych spraw, np. w razie hospitalizacji nieletniego.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments