Zastanawiasz się nad wyborem roweru? Pierwsze pytanie, jakie musisz sobie postawić podczas wyboru roweru, dotyczy rodzaju tras, jakie będziesz najczęściej pokonywać. Poznaj charakterystykę popularnych rodzajów rowerów i wybierz model najlepszy dla siebie!
Na pierwszy rzut oka wszystkie rowery wyglądają podobnie: rama, dwa koła, kierownica, pedały. Różnią się one jednak między sobą w zależności od tego, do pokonywania jakich tras są przeznaczone. Nie bez powodu rower gravel ma szersze opony niż szosówka, zaś krótsza rama przełajówki nie wynika z oszczędności materiału. Poznaj podstawowe różnice w popularnych rodzajach rowerów, by wybrać model, który zapewni Ci największą wygodę podczas wycieczek.
Kolarzówka – dla królów szos
Rower szosowy zwany również kolarzówką służy do jazdy po utwardzonej nawierzchni. Pozwala rozwinąć na niej duże prędkości. Ten typ roweru charakteryzują duże koła, wąskie gładkie opony i kierownica typu baranek. Lekka, ale wytrzymała rama sprawia, że rower łatwo wnieść po schodach czy wsiąść z nim do pociągu. Szosówki są niezbyt wygodne do jazdy po innej nawierzchni niż asfalt.
Rower przełajowy – nie straszne mu błoto i śnieg
Rower przełajowy ma grubsze opony i mocniejsze hamulce niż szosówka, dzięki czemu lepiej sprawdza się do jazdy po bardziej wymagającym terenie. Krótsza rama zapewnia mu lepszą zwrotność.
Przełajówka nadaje się do jazdy w sezonie jesienno-zimowym, przy trudnych warunkach atmosferycznych – poradzi sobie na błotnistej czy ośnieżonej ścieżce. Dobrze pokonuje przeszkody, ale nie rozwija takiej prędkości na asfalcie jak szosówka.
Dla kogo rower gravelowy?
Rower szutrowy (gravel) najlepiej sprawdzi się na żwirówkach, polnych oraz leśnych ścieżkach. Jeśli lubisz weekendowe wypady za miasto na dwóch kółkach, a na wybranej przez Ciebie trasie często przeplatają różne rodzaje nawierzchni szutrówka będzie strzałem w dziesiątkę.
Gravel ma szerokie opony, które ułatwiają jazdę po szutrze oraz niwelują drgania, co znacznie poprawia komfort jazdy. Wyższa główka ramy sprawia, że pozycja rowerzysty jest bardziej wyprostowana niż w przypadku rowerów szosowych. Kierownica typu baranek rozszerza się ku dołowi, zapewniając przy tym stabilniejszy chwyt podczas jazdy w terenie.
Po asfalcie gravel jeździ wolniej niż szosówka, zaś na wymagającej, wyboistej ścieżce będzie mniej wygodny niż „góral”.
Rower górski – niezastąpiony na wymagających trasach
Rower górski został stworzony z myślą o pokonywaniu trudnych, wymagających tras i nierówności terenu. Dość ciężki sprzęt o solidnej konstrukcji gwarantuje dobrą przyczepność i wytrzymałość na wyboistych ścieżkach. Jeśli wybierzesz model z pełną amortyzacją, możesz liczyć na duży komfort jazdy.
Zimno? Nie rezygnuj z treningu!
Plucha za oknem nie oznacza, że musisz rezygnować z przejażdżki, nawet jeśli nie posiadasz roweru stacjonarnego. Trenażer rowerowy umożliwi jazdę na rowerze w domu. Nuda? Niekoniecznie. Za sprawą nowoczesnej technologii możesz jeździć w wirtualnej rzeczywistości w towarzystwie kolarzy z całego świata. Dzięki specjalnym aplikacjom wybierzesz się na przejażdżkę po realnej trasie bez wychodzenia z domu.