Górskie bazy namiotowe – czym są, gdzie je znaleźć?

15 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nie ma lepszej przygody niż wycieczka górska połączona z noclegiem w namiocie. Każdy powinien tego doświadczyć. Nie wiesz jednak, jak zabrać się za planowanie takiej wędrówki? Gdzie rozbić namiot? Prezentujemy ci garść najważniejszych informacji o bazach namiotowych w polskich górach. Zapoznaj się z nimi i bez obaw wyruszaj na szlak! Kiedy życie daje ci okazję do przygody – nie zmarnuj jej!

Czym są bazy namiotowe, jak i kiedy działają?

Bazy namiotowe w polskich górach powstawały licznie w drugiej połowie ubiegłego wieku. To wtedy swoją działalność zaczęło wiele kół studenckich, które do dziś prowadzą (pod opieką PTTK) bazy namiotowe na terenie wielu polskich pasm górskich. Zasady ich działania są podobne. Zazwyczaj są rozmieszczone na polanach pod górskimi szczytami, na halach, przełęczach czy dolinach, często w pobliżu źródeł, rzek czy potoków, co ułatwia dostęp do wody. Dysponują kuchnią polową, wiatą jadalnianą, polowym prysznicem, miejscem do rozpalenia ogniska. Czynne są w miesiącach wakacyjnych, każda w ustalonym przez siebie terminie. Z otwartymi rękami przyjmują zarówno osoby indywidualne, jak i grupy (choć w przypadku grup niektóre z nich wymagają rezerwacji).

Co zabrać ze sobą?

Przede wszystkim dobry namiot trekkingowy, w którym wygodnie spędzimy noc w bazie i wypoczniemy przed górską wędrówką. Można także wykupić miejsce w namiocie bazowym, choć naszym zdaniem nocleg we własnym jest bardziej komfortowy, jako że swój namiot już znamy, czujemy się w nim dobrze i możemy dowolnie zagospodarować miejsce w środku. Oczywiście musi to być porządny namiot, taki, który przetrwa każde warunki – deszcz, wiatr czy upał; zakupiony w pewnym miejscu i najlepiej sprawdzonej marki. Poza tym przy jego wybieraniu warto zwrócić uwagę na jego wagę i wymiary po złożeniu – dobrze, kiedy jest lekki i mieści się w plecaku wędrowca czy turysty uprawiającego trekking górski. Tym sposobem dochodzimy do kolejnego potrzebnego elementu – wygodnego i pojemnego plecaka. Poza tym niezbędny jest ręcznik i inne przybory do higieny. Jeśli chodzi o naczynia kuchenne, znajdziemy je w bazowej kuchni, ale nie zmienia to faktu, że wygodnie mieć własne składane naczynia turystyczne. Oprócz tego trzeba zabrać wszystko, co potrzebne do noclegu w namiocie (karimata, śpiwór) oraz – naturalnie – do górskiej wędrówki (buty w góry czy kijki trekkingowe).

Gdzie są bazy namiotowe?

Bazy działają w większości polskich pasm górskich. Najwięcej jest ich w Beskidach: bazy Przysłop Potócki, Głuchaczki, Hala Górowa i Madejowe Łoże w Beskidzie Żywieckim; bazy Regetów, Radocyna, Wisłoczek i Zyndranowa w Beskidzie Niskim; baza Złockie w Beskidzie Sądeckim oraz baza Polana Wały w Beskidzie Wyspowym. W Bieszczadach znajdziemy bazy Rabe i Łopienka. W Pieninach ugości nas baza Pod Wysoką, położona nad malowniczym Wąwozem Homole. Także Gorce – niewielkie pasmo Beskidów Zachodnich ma do zaoferowania dwie bazy: Gorc i Lubań (polecamy zwłaszcza tę ostatnią, ulokowaną przy samym szczycie góry Lubań, gdzie mieści się wieża widokowa z piękną panoramą do podziwiania).

Dla kogo nocleg w górskiej bazie?

Nocleg pod namiotem w górskiej bazie jest dla każdego, kto chce przeżyć niezapomnianą przygodę, połączoną z aktywnością fizyczną, bliskością natury i czasem spędzonym z innymi ludźmi. Każdy powinien spróbować tego przynajmniej raz. Powodów do obaw, czy sobie poradzimy, nie ma, bo grunt to dobre przygotowanie i wsparcie innych. Fascynująca przygoda zarówno dla pasjonatów gór jak i początkujących turystów gwarantowana!

Gdzie znaleźć szczegóły?

Każda studencka baza namiotowa posiada własną stronę internetową i tam można poznać wszystkie szczegóły dotyczące jej funkcjonowania, a także obejrzeć zdjęcia. Natomiast jeśli chodzi o zakup dobrego namiotu trekkingowego i reszty sprzętu, jakiego potrzebuje każdy wędrowiec, polecamy sprawdzony sklep internetowy E-Horyzont.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments