Gniazdka elektryczne we Francji

21 lutego 2021
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4]

We Francji, identycznie jak w Polsce, standardem są wtyczki typu E z napięciem sieciowym w gniazdkach 230 V i częstotliwością napięcia w sieci 50 Hz.

Gniazdka typu E posiadają dwa otwory – otwór z fazą oraz otwór neutralny. Dodatkowym charakterystycznym elementem kontaktu jest również otwór na bolec (tzw. uziemienie).

O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć jadąc do Republiki Francuskiej?

Oto garść przydatnych informacji

Waluta Francji

Walutą obowiązującą we Francji (podobnie jak w wielu krajach europejskich) jest euro (EUR), które dzieli się na 100 centów. W obiegu występują monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro, 2 euro oraz banknoty o nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro. Jedno euro (EUR) to około 4,26 złotego polskiego (kurs z dnia 16. grudnia 2019 roku).

Płatność kartą we Francji

Turyści z Polski, którzy dysponują kartami kredytowymi lub tzw. wypukłymi kartami, nie powinni mieć problemów z płatnościami. Najczęściej honorowanymi kartami są oczywiście VISA oraz MasterCard.

Bezpieczeństwo we Francji

Francja jest stosunkowo bezpiecznym krajem dla turystów. Jednak w dużych miastach, np. w Paryżu, trzeba uważać na kieszonkowców.

Uwaga! Drobne kradzieże i rozboje mają miejsce zazwyczaj w metrze, muzeach, a także sklepach i centrach handlowych.

Napiwki we Francji

Do rachunków (w restauracjach i kawiarniach) dolicza się zwyczajowo 15 – procentową opłatę za obsługę. Dodatkowy napiwek można zostawić, gdy będziemy wyjątkowo zadowoleni z usługi.

Godziny otwarcia sklepów we Francji

Małe sklepy zlokalizowane na terenie kraju są otwarte od poniedziałku do soboty, w godzinach 9:00 – 19:00 (z godzinną przerwą na obiad), natomiast supermarkety – do około 20:00 lub nawet 21:00.

Szczepienia we Francji

Brak wymaganych szczepień ochronnych.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja – osoby, które zamierzają przemieszczać się dużo i często, mają do wyboru jazdę metrem, koleją, autobusami lub tramwajami. Wybór jest naprawdę duży!

 

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments