Gniazdka elektryczne w Rumunii

31 sierpnia 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rumunia to piękny kraj, który od lat zachwyca wspaniałą kuchnią, tradycją i gościnnością. Jeśli zamierzacie Państwo spędzić udany weekend w krainie Drakuli, koniecznie weźcie ze sobą mapy i przewodni po kraju oraz wygodną odzież. Dobra informacja jest również taka, że standardem w tej części Europy są wtyczki C oraz F z napięciem sieciowym w gniazdkach 220 – 230 V i częstotliwością 50 Hz.

O czym jeszcze należy wiedzieć jadąc do Rumunii?

Oto garść przydatnych informacji

Waluta Rumunii

Oficjalną jednostką płatniczą obowiązującą w Rumunii jest lej rumuński, oznaczony międzynarodowym skrótem RON. W obiegu występują monety o nominałach: 1, 5, 10, 50 bani oraz banknoty o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 200, 500 lei. Jeden lej rumuński (RON) to około 0,89 złotego polskiego (kurs z dnia 13. grudnia 2019 roku).

Gdzie można kupić leje?

Na granicy, w bankach oraz kantorach.

Bezpieczeństwo w Rumunii

Rumunia jest stosunkowo bezpiecznym krajem dla turystów, jednak trzeba pamiętać, że wszędzie (także i w tej części Europy) jesteśmy narażeni na liczne niebezpieczeństwa.
W związku z powyższym zaleca się, aby nie podróżować samotnie i po zmroku, a także nie nawiązywać kontaktów z przypadkowymi osobami.

Kiedy jechać do Rumunii?

Najlepszą porą na zwiedzanie lokalnych atrakcji jest wczesna jesień. W tym czasie turyści mogą liczyć na przepiękną feerię barw, a także przyjemne temperatury powietrza.

Godziny otwarcia sklepów w Rumunii

Sklepy spożywcze zlokalizowane na terenie kraju są zazwyczaj otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00 oraz w soboty – w godz. 8.00 – 14.00. Super- i hipermarkety pracują także w niedziele.

Prowadzenie pojazdu w Rumunii

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe.

Poruszanie się po Rumunii

Osoby, które zamierzają podróżować dużo i często, powinny zdecydować się na transport kolejowy. Kolej, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju, jest dobrze rozwinięta.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja – jako że Rumunia jest krainą obfitującą w zamki i wspaniałe budowle, warto odwiedzić przynajmniej część z nich.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments