Gniazdka elektryczne w Hiszpanii

11 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dobra informacja dla osób wybierających się do Królestwa Hiszpanii jest taka, że gniazdka elektryczne w hotelach i na kwaterach nie wymagają zastosowania przejściówek (tzw. adapterów). Standardem w tej części Europy są wtyczki C oraz F z napięciem 220 – 230 V i 50Hz. To znacznie ułatwia codzienne życie.

O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć jadąc do Hiszpanii?

Oto garść przydatnych informacji

– Waluta

Walutą obowiązującą w Królestwie Hiszpanii jest euro (EUR), które dzieli się na 100 centów. W oficjalnym obiegu znajdują się monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro, 2 euro oraz banknoty o nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro. Jedno euro (EUR) to około 4,29 złotego polskiego (kurs z dnia 11. grudnia 2019 roku).

– Wymiana pieniędzy

Pieniądze można wymienić zarówno w kantorze wymiany walut, jak i w banku.

– Dostępność bankomatów

W dużych miastach kraju, takich jak Madryt, Barcelona czy Sewilla, z łatwością znajdziemy bankomaty.

– Godziny otwarcia sklepów

Lokalne sklepy są zazwyczaj czynne od poniedziałku do soboty w godzinach
9:00 – 13:00 oraz 15:00 – 20:00, natomiast supermarkety i centra handlowe pracują do 20:00 lub 21:00 (bez przerwy obiadowej).

– Woda

Woda w wodociągach nadaje się do picia, jednak w trosce o własne bezpieczeństwo zaleca się spożywanie wody butelkowanej.

– Transport

Na terenie Królestwa Hiszpanii działa dobrze rozwinięty system komunikacji autobusowej i tramwajowej. Na miejscu funkcjonuje też metro.

– Wizy

Nie są wymagane.

– Bezpieczeństwo

Hiszpania jest jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy. Podróżującym zaleca się jednak, aby unikalni pustych i mało oświetlonych miejsc, a także pilnowali swoich dóbr osobistych.

– EKUZ

Dysponując Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), mamy prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej.

– Napiwki

W Hiszpanii nie ma obowiązku zostawiania napiwków. Zadowoleni turyści zostawiają jednak drobne gratyfikacje, w wysokości 10% wartości rachunku.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments