Czy jadąc do Czarnogóry będziemy potrzebowali adaptera podróżnego, tzw. przejściówki? Nie! Dobrą informacją dla wszystkich wybierających się do Montenegro jest fakt, że standardem w tej części Europy są wtyczki C oraz F z napięciem sieciowym w gniazdkach 220 V i częstotliwością 50 Hz.
O czym jeszcze należy wiedzieć jadąc do Czarnogóry?
Oto garść przydatnych informacji
Waluta w Czarnogórze
Walutą obowiązującą w Czarnogórze jest euro (EUR). Przypomnijmy, że w oficjalnym obiegu znajdują się monety o nominałach: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro, 2 euro oraz banknoty o nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro. Jedno euro (EUR) to około 4,26 złotego polskiego (kurs z dnia 17. grudnia 2019 roku).
Przeczytaj również:
- Czarnogóra bez paszportu
- Trasa do Czarnogóry
- Kontakty w Czarnogórze
- Podatek turystyczny w Czarnogórze
- Co kupić w Czarnogórze
- Czarnogóra – atrakcje dla dzieci
Karty kredytowe w Czarnogórze
Można. Powszechnie akceptowane są karty typu Visa, MasterCard/EuroCard, American Express oraz Maestro.
Na problemy z płatnościami bezgotówkowymi natkniemy się jedynie w małych (lokalnych) sklepikach.
Bankomaty w Czarnogórze
Urządzenia można znaleźć zarówno w dużych miastach, jak i nadmorskich kurortach.
Kiedy jechać do Czarnogóry
Na wstępie należy zaznaczyć, że sezon turystyczny w Czarnogórze jest dość krótki. Rozpoczyna się w maju/czerwcu i trwa do lipca/sierpnia. We wrześniu będzie trzeba już liczyć się z chłodniejszymi dniami.
Jak przemieszczać się po Czarnogórze?
Drogi w Czarnogórze są utrzymane w stosunkowo dobrym stanie. Jedynymi przeszkodami bywają ostre zakręty i (nierzadko) wąskie ulice.
Po kraju można przemieszczać się samochodem (własnym lub wynajętym), można również podróżować autobusami i taksówkami.
Szczepienia ochronne w Czarnogórze
Czarnogóra nie znajduje się w strefie zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, nie ma również obowiązku szczepień ochronnych.
Na koniec jeszcze jedna ważna informacja – ceny połączeń z Polską są bardzo wysokie (około 5.00 złotych za minutę rozmowy), dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup lokalnej karty prepaid. Kartę można kupić w kioskach lub małych sklepikach.