Gniazdka elektryczne na Węgrzech

2 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Na Węgrzech, podobnie jak w wielu krajach europejskich, standardem są wtyczki typu C oraz F. Napięcie sieciowe w gniazdkach wynosi 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz.

W związku z powyższym, nie ma konieczności zabierania ze sobą adaptera, czyli tzw. przejściówki.

O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć jadąc na Węgry?

Oto garść przydatnych informacji

– Waluta na Węgrzech

Oficjalną jednostką monetarną obowiązującą na Węgrzech jest forint węgierski, oznaczony międzynarodowym skrótem HUF. W obiegu znajdują się monety o nominałach: 5 forintów, 10 forintów, 20 forintów, 50 forintów, 100 forintów i 200 forintów oraz banknoty o nominałach: 500 forintów, 1 000 forintów, 2 000 forintów, 5 000 forintów, 10 000 forintów i 20 000 forintów. Jeden forint węgierski (HUF) to około 0,013 złotego polskiego (kurs z dnia 13. grudnia 2019 roku).

– Godziny otwarcia sklepów

Sklepy zlokalizowane na terenie kraju są zazwyczaj czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 7:00 lub 8:00 do 18:00 lub 21:00. W większych miastach, szczególnie w Budapeszcie, markety pracują do późnych godzin nocnych. Spokojnie będzie można zrobić większe zakupy.

Zobacz również:

– Napiwki

W dużych restauracjach i hotelach zwyczajowo zostawia się napiwek w wysokości 5 lub 10 procent wartości rachunku. To miły gest skierowany do pracowników branży gastronomicznej i hotelarskiej.

– Komunikacja miejska i międzymiastowa

Na wstępie należy zaznaczyć, że komunikacja międzymiastowa na Węgrzech nie należy do najnowocześniejszych w Europie. Dobrą informacją jest jednak fakt, że jest dość wygodna i nie jest droga.

Kiedy jechać na Węgry?

Najlepiej w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy jest ciepło i przyjemnie. Warto pamiętać, że czas letni sprzyja kąpielom w Balatonie.

– Szczepienia ochronne

Nie są wymagane.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja – na Węgrzech można bez problemu znaleźć dogodne warunki noclegowe. Miłośnicy wrażeń często decydują się na spanie pod namiotem.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments